jaki to fikus

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
aga31

jaki to fikus

Post autor: aga31 »

mam pytanie, pewnie się myle ale znalazłam tu takie zdjęcie

album_page.php?pic_id=8

mój fikus, którego kupiłam pod nazwą retusa wygląda inaczej, a tak to wygląda ten co sądziłam, że jest benjamina, w literaturze podobnie. Czy jesteście pewni, że to retusa??
Proszę o odpowiedż, bo mnie ten problem bardzo nurtuje.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Witam. Najłatwiej by można było Tobie pomóc gdybyś wkleiła na forun zdjęcia swojego fikusa.
Tutaj masz link może coś pomoże. Stronka jest po angielsku ale to jest mało istotne :wink: http://www.bonsaihunk.us/ficusforum/FriendsBonsai1.html znajdziesz tam sporo zdjęć fikusów.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2006, 15:52 przez Tomek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Otóż Aga ma rację mając wątpliwości co do odmiany. To nie jest w żadnym wypadku F. retusa (microcarpa) lecz F. benjamina 'Natasha'.
Liście u F. retusa najszersze są bliżej końca w odróżnieniu od benjamina, którego najszerszy odcinek znajduje się blisko podstawy (ogonka) - jak widać na zdjęciu.
Adam Cieślik
aga31

Post autor: aga31 »

Dzięki, bo już myslałam, że to ja nie wiem co hoduję. Chciałabym tylko, aby wypowiedział się ktoś jeszcze, bo przecież zdjęcie jest drugi rok na forum, ktoś je tam zamieścił i ponad 240 osób je oglądało, wydaje się nieprawdopodobne aby nikt nie zauważył ( o samym właścicielu nie wspomnę).
Pozdrawiam
sepher

Post autor: sepher »

To na 100% nie jest f. retusa. Do uwag co do kształtu liścia, które podał AdamJonas, dorzuciłbym jeszcze fakt, że u f. retusa końcówki liści nie są takie ostre i spiczaste, a niekiedy to charakterystyczne zakończenie w ogóle nie występuje. Polecam dla porównania zdjęcie z tej strony:

http://www.botanical-online.com/florfic ... angles.htm
Andrzey

Post autor: Andrzey »

aga31 pisze:Chciałabym tylko, aby wypowiedział się ktoś jeszcze, bo przecież zdjęcie jest drugi rok na forum, ktoś je tam zamieścił i ponad 240 osób je oglądało, wydaje się nieprawdopodobne aby nikt nie zauważył ( o samym właścicielu nie wspomnę).
Pozdrawiam
Być może sprawa została wyjaśniona.
Raz mieliśmy czystki na tym forum.
Hacker wykasował wszystkie tematy.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ