Kupiłem Karmonę DrobnolistnÄ… - proÅ›ba o wskazówki

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
slawecki

Kupiłem Karmonę DrobnolistnÄ… - proÅ›ba o wskazówki

Post autor: slawecki »

Witam
To mój pierwszy post dlatego moje pytania mogą być dla Was banalne.
Z tego co widziałem na forum to domyślam się, że moje drzewko to właśnie Karmona Drobnolistna. Kupiłem je w sklepie za 130zł. Drzewko właśnie kwitnie i puszcza pędy. Sprzedawca powiedział, że raz w tygodniu muszę wstawiać donicę do wody na 2 godz. oraz przynajmniej raz dziennie zraszać. Stoi w jasnym miejscu nie narażonym na bezpośrednie słońce. Podobno nie można przycinać pędów gdy drzewko kwitnie.
Jeśli ktoś wie jak tą roślinką się opiekować to proszę o wskazówki.
Poniżej kilka fotek (butelka dla uświadomienia skali drzewka)
Załączniki
DSC00011.jpg
DSC00011.jpg (68.55 KiB) Przejrzano 9002 razy
DSC00026.jpg
DSC00026.jpg (64.86 KiB) Przejrzano 9000 razy
DSC00021.jpg
DSC00021.jpg (59.83 KiB) Przejrzano 8997 razy
DSC00016.jpg
DSC00016.jpg (64.33 KiB) Przejrzano 8998 razy
DSC00012.jpg
DSC00012.jpg (67.57 KiB) Przejrzano 8997 razy
DSC00009.jpg
DSC00009.jpg (61.58 KiB) Przejrzano 8998 razy
Awatar użytkownika
kutny leszek
Posty: 65
Rejestracja: 14 paź 2005, 20:03
18
Imie i nazwisko: Leszek
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Post autor: kutny leszek »

Elo Sławecki. http://www.republika.pl/bonsai_sprzedaz/hodowla.htm? dodaj sobie ten link do ulubionych bo pewnie jeszcze ci się przyda. pozdro.
Adam KoĽlik (kozanos

Post autor: Adam KoĽlik (kozanos »

Sprawa wygląda następująco. Drzewko wtgląda na całkiem zdrowe 8) acz kolwiek widziałem w doniczce iż kilkanaście listków miejmy nadzieje ze to tylko i wyłącznie wina transportu :-) jeli chodzi o przycinanie. Drzewko jak juz podejrzewam zdązyłaś się zoriętoać możesz chodować w domu, mieszkaniu co wcale nie oznacza ze nie możesz jej wystawić na wolne powietzre podczas lata czy ciepłej wiosny i jesieni :-) nie wiem czym kierował sie sprzedawca mówiąc ci ze teraz kwitnie i nie możesz go przycinać ale tak szczerze powiedziawszy to moje drzewo kwitnie przez cały rok z wiekszym czy mniejszym nasileniem. No ale tu niestety radzę się zapytac moich bardziej doświadczonych kolegów być może oni odpowiedzą na to pytanie 8)

Ps. Jak na pierwsze drzewko zaczynasz z drubej rury :-) Pamiętaj czytaj ile się da i jeśli masz okazje uczestniczenia w warsztatach nawet się nie zastanawiaj.

Ps2. A tak na marginesie wie może ktoś kiedy bedą jakieś warsztaty na terenie Śląska :roll: bo jak tak dalej bede czekał to jeszcze zakwitne :-)
slawecki

Post autor: slawecki »

dzięki Leszek, ja właśnie wczoraj znalazłem tą stronke i właśnie na tej podstawie określiłem że jest to karmona.
A wy byście obcinali te pędy teraz?
Załączniki
DSC00009a.jpg
DSC00009a.jpg (62.45 KiB) Przejrzano 8979 razy
DSC00021a.jpg
DSC00021a.jpg (59.91 KiB) Przejrzano 8982 razy
Inssane

Post autor: Inssane »

jesli czytales to co pisze na stronie o carmonie to powinienes wiedziec ze jest to roslina tropikalna... czyli mozna przycinac pedy caly rok...
Ja bym przycieła ...takjak pisze na stronie za 2-3 listkiem :)
i podlewaj ja wtedy gdy ma sucho a nie raz na tydzien :)
ArturRosa

Post autor: ArturRosa »

Uwazaj bo pielegnacja karmony nie jest zbyt latwa!
Musisz jej zapewnic wysoka wilgotnosc powietrza, jesli lezy na parapecie nad grzejnikiem szybko znajdz jej inne miejsce!
Przy podlewaniu uwazaj: musi byc dosc obfite, ale pamietaj korzenie sa wrazliwe na przelanie i stojaca wode! Sam mam karmone juz 4 lata.
Zycze powodzenia :wink:
slawecki

Post autor: slawecki »

Dziękię za uwagi, za jakiś czas się odezwę i napiszę jak idzie. :-)
Kamila

Post autor: Kamila »

A co zrobić jeśli liście robia się żółte i lecą.
Przecież to nie jest wina jesieni???
Uważam że nie przesuszyłam ani nie przelałam mojego drzewka a ono i tak marnieje z każdym dniem.
Proszę o .
Pozdrawiam Kamila
ArturRosa

Post autor: ArturRosa »

Najprawdopodobniej to wina ustawienia rosliny.Latem powinna stac na wschodnim lub zachodnim oknie od czerwca do wrzesnia powinna stac na dworze lub na balkonie. W zime nie mozna zapomniec o temperaturze 10-18 stopni celcjusza.
slawecki

Post autor: slawecki »

Ja też mam ten problem ze spadającymi liśćmi. U mnie nawet spadają zdrowe i zielone każdego dnia po kilka. :cry: .
Kolega Artur napisał, że dobrze by było trzymać w temperaturze 10-18 a umnie w domu to minimum 22.
Awatar użytkownika
Eva K
Posty: 196
Rejestracja: 07 sty 2005, 13:39
19
Lokalizacja: Baesweiler- Germany

Post autor: Eva K »

Stracilam kiedys 2 karmony poprzez trzymanie w zimie w cieplym i suchym mieszkanku. Opadly mi wszystkie listki. One naprawde musza miec zapewnione chlodniejsze pomieszczenie.
Lepiej mniej wiedziec, niz nic nie wiedziec ;))
slawecki

Post autor: slawecki »

Co mam robić??? W ziemi mojej karmony siedzą MRÓWKI. Czy to bezpieczne? Czy ktoś miał taki przypadek?
Adam KoĽlik (kozanos

Post autor: Adam KoĽlik (kozanos »

Ja doradzam zrobienie tytanika:-) jeśli nie wiesz co to? to uzyj obcji szukaj!! Tam z cała pewnością znajdziesza całe mnustwo postów odnosnie pozbywania się poasozytów żyjących w glebie.

Pozdowienia
Adam KoĽlik
Mysłowice Śląsk
filipjasica

Post autor: filipjasica »

podetnij młode pędu bo to wygląda trochę nieforemnie ale roślina jest ładna i zdrowa :-)
slawecki

Post autor: slawecki »

Już to zrobiłem, teraz wyrosły nowe i też je muszę podciąć :-)
acer6

Post autor: acer6 »

Niech się lepiej do zimy przyzwyczaja , a na wiosnę/póĽna zimą możesz dokonać dość mocnego prześwietlenia korony (nawet 50% masy zielonej) , nie bój się roślina odbije i bedzie dzięki temu ładniejsza . Ładne drzewko , ale z pewnością ma gęstą i dość "nieprzemyślaną" strukturę gałązek (często w takich importach spotyka sie wręcz "pajęczyny" posplątywanych gałązek ) .
Pamiętaj żeby ciąć zdecydowanie , ale z głową .

Wracając do cięcia młodych pędów , nie robi się tego tak jak pokazełeś na zdięciu tylko bardziej zdecydowanie (zotawiasz w zależności od odległości międzywęĽli 1-3 młodych liści resztę ucinasz , ewentualnie , na rzadkich gałązkach można zotawić wiecej a mniej uciąć , ale tylko wtedy kiedy dany pęd do czegokolwiek się "przyda" )
slawecki

Post autor: slawecki »

Dzięki Michał za podpowiedĽ, ale jak narazie brakuje mi takiego zmysłu gdzie mam bardziej wycinac a gdzie mniej. Sam nie wiem do jakiego rozrostu ( w którą stronę )mam doprowadzać. Zrobię jutro albo pojutrze lepsze zdjęcia.
Awatar użytkownika
kutny leszek
Posty: 65
Rejestracja: 14 paź 2005, 20:03
18
Imie i nazwisko: Leszek
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Post autor: kutny leszek »

Elo Sławecki. Jak Ci idzie walka z mrówkami? Jak możesz to umieść fotke drzewka po przycięciu to zobaczymy jak Ci poszło i jak się prezentuje.
ODPOWIEDZ