nareszcie mam drzewko!!!

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Awatar użytkownika
tigra
Posty: 19
Rejestracja: 17 sie 2005, 19:25
18
Lokalizacja: Koszalin

nareszcie mam drzewko!!!

Post autor: tigra »

Witajcie, przede wszystkim chcę się z Wami podzielić moją radością - nareszcie mam drzewko! :-D Posłuchałam Waszych rad, nie kupiłam na allegro, przypadek zaprowadził mnie dziś do kwiaciarni, gdzie było ono - jedno jedyne. Może to żadna rewelacja, ale wreszcie moje. Jest to ficus retusa, dość potargany, ale ja już widzę go za rok albo i dwa. Wiem jak ma wyglądać i co mam robić, ale ... Ręce już mnie świerzbią choć wiem, że powinnam się jeszcze wstrzymać z działaniem. No właśnie kiedy mogę zacząć?? Bo i przyciąć trzeba i poskubać, a i drutowanie mu potrzebne. O przesadzeniu nawet nie wspomnę. Poradżcie proszę Wy, którzy macie doświadczenia, nie tylko wiedzę teoretyczną. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie rady, wskazówki i podpowiedzi - pozdrawiam, tigra
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

A czy tigra ma jakies imie i gdzie zdjecie ow fikusa? :?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
romek
Posty: 94
Rejestracja: 05 sie 2005, 21:25
18
Lokalizacja: KonstantynĂłw ÂŁĂłdzki
Kontakt:

Post autor: romek »

Nowłaśnie co z tym imieniem?
Co do fikusa to można ciąć,drutować,przycinać cały rok.(oczywiście jeżeli jest w dobrej kondycji)
Życzę powodzenia.
Pozdrawiam wszystkich.

Romek-ÂŁĂłdz
Awatar użytkownika
tigra
Posty: 19
Rejestracja: 17 sie 2005, 19:25
18
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: tigra »

We wczorajszych emocjach spowodowanych powiększeniem mojej zielonej rodziny zupełnie zapomniałam o zdjęciu. Ale już jest. A tigra oczywiście ma imię - Ewa.
Jeszcze jedno - z literatury wiem, że ficusa można cały rok katować, ale jako że on taki świeżo nabyty boję się poddać go tak od razu eksperymentom. Czy dwa tygodnie spokoju na aklimatyzację wystarczy? Dziękuję za komentarze, czekam na następne któe mam nadzieję ułatwią mi działania, pozdrawiam - Ewa
Załączniki
mĂłj retusik.JPG
mĂłj retusik.JPG (69.79 KiB) Przejrzano 15855 razy
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Ficusa trudno zabić :wink: za co bardzo lubię ten gatunek. Ten na zdjęciu wygląda na zdrowy. Myślę że dwa - trzy tygodnie wystarczą na aklimatyzację, trzeba tylko zapewnić mu jak najwięcej światła, bo pamiętajmy, że te rośliny były najpierw trzymane w szklarni, potem był stresujący transport i czasem ciemna półka w kwiaciarni... Warto poobserwować go bacznie czy coś po nim nie pełza, jak to na kwiaciarnianych nabytkach... Pozdrawiam i cieszę się że kobiet na tym forum przybywa!
Ostatnio zmieniony 24 sie 2005, 14:38 przez AnnaDorota, łącznie zmieniany 1 raz.
Anna Dorota
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Fajny indoor - to fikus retusa. Nie wykonywałbym żadnych zabiegów w tym sezonie. Postaw go w jasnym stanowisku, ale chroń przed bezpośrednim słońcem. Ma dość duże liście, uważaj na nawozy z dużą zawartością azotu. Na wiosnę polecam zmianę podłoża - w przypadku moich fikusów świetne rezultaty w tym roku dał mix akadamy-piasku rzecznego-ziemi do kwiatów 2:1:1. Na wierzch wysyp warstwę samej akadamy, kiedy zrobi się jasnobrązowa i sypka, będziesz miała sygnał, że należy podlać - to bardzo ułatwia życie.
Jeszcze jedno, na wiosnę zapewne warto będzie dokonać cięcia - zwróć uwagę, że ten gatunek odznacza się dość wyraĽną dominacją wierzchołkową - znaczy to tyle, że dolne gałęzie rosną wolniej kosztem góry drzewa. Trzeba to wziąć pod uwagę przy cięciu - intensywne cięcie góry pobudzi do wzrostu dolne konary.
Czekamy na kolejne zdjęcia wiosną! Powodzenia :-D
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

zgodze sie z kolega, z formowaniem poczekal bym do wiosny, bedzie trzeba go elegancko zadrutowac i przyciac. Mozesz sie w najblizszych tygodniach spodziewac ze beda mu zolknac i opadac liscie- dzieje sie tak dosc czesto z roslinami wyjetymi ze szklarni, zmiana srodowiska i <font color="#FF0000">wogole //ort</font>. Bedzie z niego ladne bonsai. Pozdrawiam
Adek

Post autor: Adek »

Jak na chinski import to Twój fikus jest całkiem niezły :wink:
Awatar użytkownika
zorro
Posty: 94
Rejestracja: 07 lip 2005, 20:56
18
Lokalizacja: Przasnysz i Torun

Post autor: zorro »

Ciekawy fikus. Jezeli to Twoj pierwszy to uwazaj aby go nie zalac.
Przesadzanie i ciece darowalbym sobie w tym roku. Musisz najpierw poznac potrzeby tego gatunku. Ewentualnie mozesz tak powyginac galezie aby poszczegolne liscie mialy podobny dostep do swiatla tzn. zeby galaz nie przyslaniala innej galezi.
Co do swiatla, gatunek ten rosnie w kazdych warunkach. Ostatnio, ku mojemu zaskoczeniu jest mu b. dobrze w bezposrednim naslonecznieniu na parapecie poludniowym(bez zaluzji, ale z drzewami za oknem) :) Najlepiej jest mu chyba na wschodnim parapecie.
Jak mozesz po wstaw zdjecie z drugiej strony i podaj wysokosc drzewka.
Pozdrawiam,
Emil
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

tigra pisze:A tigra oczywiście ma imię - Ewa.
To fajnie Ewo. Dodaj prosze swoje imie do podpisu.
z literatury wiem, że ficusa można cały rok katować
Ja na milosnika natury nieladnie to ujelas :(

Wracajac do drzewka. Masz mozliwosc pokazania go od tylu? Z tego co widze to jedna galazka rosnie do przodu. Moze by ja wykorzystac jako galaz rosnaca do tylu?
Bym pierwsza galaz po lewej na wiosne usunal i moze zrezygnowal z podstawki? Zawsze to wieksze ryzyko, ze mozesz przelac ow drzewko.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
tigra
Posty: 19
Rejestracja: 17 sie 2005, 19:25
18
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: tigra »

Zgodnie z życzeniem - fikus od tyłu. Aha, ma 30 cm wysokości. Wszelkie rady i sugestie mile widziane.
Załączniki
rewers.JPG
rewers.JPG (58.78 KiB) Przejrzano 15798 razy
Pozdrawiam, Ewa
Awatar użytkownika
zorro
Posty: 94
Rejestracja: 07 lip 2005, 20:56
18
Lokalizacja: Przasnysz i Torun

Post autor: zorro »

Z tej stony moim zdaniem drzewko jest ciekawsze.
Galaz pierwsza z lewej wygnialbym do tylu tak aby zrobic miejsce na wygiecie galezi rosnacej na wprost patrzacego(wygiecie w lewa strone).
Mam nadzieje, ze wyrazilem sie zrozumiale :)
Galaz pierwsza z prawej raczej bym ucial.
Pozdrawiam,
Emil
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

A ja bym zostal Ewo przy pierwszej wersji. Ciekawsze nebari i lepszy uklad galezi. Bym usunal tylko dwie galazki (drugim zdjeciu pierwsza z dolu i na pierwszym zdjeciu rosnac w strone obserwatora) i pozwolil drzewku rosnac. Oczywiscie ww. zabiegi dokonalbym dopiero na wiosne.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Adek

Post autor: Adek »

Rowniez jak Kamil za przod wybrał bym zdjecie nr 1. Na wiosne sprzydało by mu sie cięcie i odrutowanie gałazek
Załączniki
m_j_retusik_264[1].jpg
m_j_retusik_264[1].jpg (40.72 KiB) Przejrzano 15743 razy
poprostu_krzysiek

Post autor: poprostu_krzysiek »

bardzo przyjemny ten ficus :)
Awatar użytkownika
jacenty_3
Posty: 515
Rejestracja: 19 paź 2004, 22:52
19
Lokalizacja: BiaÂła Podlaska

Post autor: jacenty_3 »

Adku!

Ja pozbyłbym się pierwszej z dołu od lewej.

Tak jest OK!
Bonsaiœci ca³ego œwiata ³¹czcie siê !!

Pozdrawiam!
Robert Kotyra
Adek

Post autor: Adek »

Racja :wink:
ODPOWIEDZ