Grubosz - czemu nie chce rosnąć?

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Derazimo
Posty: 9
Rejestracja: 24 maja 2008, 19:14
16

Grubosz - czemu nie chce rosnąć?

Post autor: Derazimo »

Mam grubosza, kupiłem go jakieś ponad pół roku. Na wiosnę zaczął puszczać nowe listki "w starych listkach", i one rosną itd, ale tworzą kwiat a chciałbym zeby "tworzyły" pędy. Widziałem na zdjęciach że grubosze puszczają pędy i co kilka cm jest listek. czemu mi tak nie rośnie? prosze o kilka dobrych rad oraz o . co i jak zrobić.
z góry dziękuję.

P.S. czy ze zwykłych uszczkniętych liści wsadzonych do wody może wyrosnąć kolejne drzewko , czy potrzebny jest kawałek pnia ?
Załączniki
"kwiaty"
"kwiaty"
P1010230 forum version.JPG (52.49 KiB) Przejrzano 6164 razy
Ash nazg durbatulĂşk,
Ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulĂşk,
Agh burzum-ishi krimpatul.
Derazimo
Posty: 9
Rejestracja: 24 maja 2008, 19:14
16

Post autor: Derazimo »

Ponad 60 odwiedzin i żadnej wypowiedzi :P

P.S. do Admina : przepraszam za zły dział
Ash nazg durbatulĂşk,
Ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulĂşk,
Agh burzum-ishi krimpatul.
Awatar użytkownika
kedzil
Posty: 7
Rejestracja: 04 wrz 2006, 22:59
17
Lokalizacja: PoznaĂą

Post autor: kedzil »

poczekaj kilka tygodni/miesięcy, drzewko zacznie intensywnie rosnąć przy dobrym dostępie do światła słonecznego. młode liście zawsze wyrastają w ten sposób - dopiero za jakiś czas rośnie łodyga.

co do usczykiwanych liści, to wystarczy że położysz je na wilgotnym podłożu i z oczka przy starym liściu powinna wyrosnąć nowa roślina. nie potrzeba łodygi ani wkładania liścia do wody.
pozdrawiam
kedzil
Derazimo
Posty: 9
Rejestracja: 24 maja 2008, 19:14
16

Post autor: Derazimo »

dzięki wielkie, bardzo mi pomogłeś :)
a w ile mniej więcej listki zaczną kiełkować ? bo nie chce za każdym razem wyjmować ich z ziemi
Pozdro
Ash nazg durbatulĂşk,
Ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulĂşk,
Agh burzum-ishi krimpatul.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Cierpliwość jest cnotą - jeżeli zamierzasz wyjować sadzonki z ziemi żeby zobaczyć czy puszczają korzenie, to odradzam ogrodnictwo jako hobby...

Nikt nie jest w stanie powiedzieć, kiedy coś wypuści korzenie, albo wykiełkuje: zależy to przede wszystkim od warunków jakie stworzysz.

Nawiasem mówiąc: jeżeli uszczykujemy liść, czy też odcinamy go, to nie ma on oczka z którego mogłaby wyrosnąć mnowa roślina, oczko pozostaje na pniu. Niektóre rośliny (np. saintpaulie) rozmnażają się z samych lisci, ale grubosz raczej nie: musi być mały kawałek łodygi, zeby się udało.
Anna Dorota
Awatar użytkownika
kedzil
Posty: 7
Rejestracja: 04 wrz 2006, 22:59
17
Lokalizacja: PoznaĂą

Post autor: kedzil »

Nieprecyzyjnie się wyraziłem z tym "oczkiem". Niemniej jednak często gdy z grubosza opadnie do doniczki liść, wyrasta z niego młoda roślina :wink:
pozdrawiam
kedzil
Derazimo
Posty: 9
Rejestracja: 24 maja 2008, 19:14
16

Post autor: Derazimo »

prawo statystyki zdecyduje :P mam około 4 doniczek tych liści. Jakby ze dwa wyrosły na doniczkę to sie ucieszę :) tak czy owak dziękuję za odpowiedzi :)
Ash nazg durbatulĂşk,
Ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulĂşk,
Agh burzum-ishi krimpatul.
Awatar użytkownika
Agnieszka Gie
Posty: 1
Rejestracja: 09 maja 2008, 13:04
16

Post autor: Agnieszka Gie »

Codziennie się tu uczę czegoś nowego :)
Niedawno zgniła mi w ziemi połowa liścia grubosza, obcięłam ją i włożyłam z powrotem do doniczki (czubek liścia bez łodyżki). I tak siedzi ten listek i siedzi, a ja się ciągle dziwię że nie rośnie :)
Teraz chociaż będę mogła przeznaczyć doniczkę na inne sadzonki.

A co do grubosza, to czytałam gdzieś, że dobrze im robi spędzenie lata na zewnątrz. Może wtedy zacznie rosnąć.
Derazimo
Posty: 9
Rejestracja: 24 maja 2008, 19:14
16

Post autor: Derazimo »

jakiś tydzień temu obskubałem go z tych dużych liści tak ze zostawiłem ze -6 małych listków na końcówkach, 3 dni temu wystawiłem i sie od razu nowe listki pojawiły, w niektórych miejscach sie rozgałęzia ;)
Załączniki
P1010243 frm vrs.JPG
P1010243 frm vrs.JPG (12.42 KiB) Przejrzano 5909 razy
Ash nazg durbatulĂşk,
Ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulĂşk,
Agh burzum-ishi krimpatul.
ODPOWIEDZ