Ligustr

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Ligustr

Post autor: fawin »

Witam

w niedzielę kupiłem w Leroy Merlin ligustra. nie wiem czy to normalne, ale on wg. mnie się w ogóle nie aklimatyzował (w nocy po jego zakupieniu powybijały młode pędy, a te które już byly podrosły kilka mm).
Kiedy mógłbym go już zacząć drutować; jak długo się powinien aklimatyzować?

Proszę o ocenę jego stanu oraz komentarze odnośnie virtu i ewentualnie nowe propozycje odnośnie prowadzenia drzewka.

Proszę również o podanie odmiany owego ligustra.

P.S. Virt był robiony z perspektywy +/- zdjęcia nr.2 z tym, że na vircie drzewko jest obrócone nieco w lewo, ponieważ ten kierunek obrałem za front.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Tajemniczy termin "aklimatyzacja" oznacza po prostu "dostosowanie się do warunków".
Ale moi drodzy, chciałabym tu rozwiać parę mitów, powielanych przez początkujacych, którzy wyciągają błędne wnioski z tej definicji.

To nie tak, że zawsze jest wyraźny termin aklimatyzacji, połączony ze zrzucaniem liści, problemami itp. Zależy to od masy czynników, kondycji drzewka, warunków w handlu, czasem nawet od tych 15 minut w ciagu których transportowaliśmy drzewko w reklamówce po mrozie, a wcześniej podlano je obficie w sklepie...
Aklimatyzacja może przebiegać spokojnie, rosną nowe liście, wszystko jest OK, ALE TO NIE ZNACZY, ZE JUŻ SIĘ ZAAKLIMATYZOWAŁO, PRZYZWYCZAIŁO. Jeśli mieliśmy szczęscie, to ten dobry stan już się utrzyma, pomagamy w tym odpowiednim podlewaniem, nawilżaniem, zapewnieniem światła. Ale równie dobrze po tygodniu odezwą się wcześniejsze zaniedbania, np. z okresu hurtowniano-sklepowego, albo nawet przenawożenie u producenta, uszkodzenie korzeni... Drzewa mają inny niż my system reagowania na różne bodźce, nie zawsze następuje to od razu, w kilka dni.
Również jeśli po postawieniu rośliny w idealnych warunkach nadal gubi ona liście, wcale nie znaczy to, że nod razu trzeba te warunki zmienic, ze np. potrzebuje nawozu - po prostu liście zostały skazane na odrzucenie już wcześniej, podczas ciężkiego okresu w sklepie, a potrzymanie w warunkach jakie jej zapewniliśmy zaowocuje ukazaniem się nowych pędów.

Wniosek: powinieneś dać swojej roślinie czas. Pozwól jej do wiosny postać spokojnie na parapecie, zapewniając jej to, czego wymaga ten gatunek.
To że nie gubi liści, nie znaczy że już się "przyzwyczaiła". To, że "w ciągu nocy" wypuściła nowe pączki, nie znaczy też, ze zapeewniłeś jej idealne warunki: te pączki musiały zacząć rozwijać się juz wcześniej (i to sporo wczesniej), teraz uaktywniło je ciepło.

UWAGA: najszkodliwszy mit o alkimatyzacji: "aklimatyzacja musi potrwać 2 tygodnie, spadanie liści to własnie objaw aklimatyzacji" - trudno byłoby zliczyć, ile to już osób z forów internetowych wierzyło, że po mitycznych 2 tygodniach wszystko się magicznie rozwiąże... i wywaliło na śmietnik suche i brązowe krzaki...
Żadna roślina, obojętnie jak jest wytrzymała, nie przyzwyczai się do życia bez światła i odpowiedniego podlewania.


Co do virtu: proponuję zaplanować większą koronę, bardziej rozłożystą, w stylu buka rosnącego na wolnej przestrzeni, bo ligustr ma duże liście, przy ich rozmiarze wyglądałoby to kiepsko, a tutaj gruby pień pozwoli osiągnąć naprawdę dobry rezultat! Nie zmarnuj tego!
Należałoby rozchylić gałęzie na boki, pozwolić im podrosnąć, wczesnym latem przyciąć nowe odrosty. Rozchylenie na boki automatycznie spowoduje zagęszczenie, będą się ukazywać nowe odrosty wewnątrz korony. Spróbuję znaleźć jakieś zdjęcie dające pojęcie o co mi chodzi.
Anna Dorota
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

Wszystko to o aklimatysacji wiedziałem, za wyjątkiem tego, że może być niewidoczna (myślałem, że chociaż spowalnia wzrost).

Dziękuję za optymistyczne słowa co do drzewka i za przybliżenie mi teatu aklimatyzacji.

Mam pytanie co ddo rozchylenia gałęzi, kiedy mógłbym to zrobić oraz jak je wygjąć, do poziomu, czy niech lepiej będą skierowane nieco w górę?
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Jeśli się da, to nawet nieco w dół - zależy jaką formę będziesz chciał osiągnąć. Powinno to wyglądać naturalnie, idealnie poziome gałęzie będą zbyt sztuczne.
Anna Dorota
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

ok, czy mogę dziś giąć czy jezcze zaczekać i czy gałęzie przygięte do dołu nie dadzą efektu choinki?
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

http://www.walter-pall.de/linde3.htm

O coś takiego mniej więcej mi chodziło... Oczywiście gałęzie nie będą od razu takie jak u tej lipy, to jasne.

Co do "efektu choinki" - główne gałęzie idą w dół, ale odrosty i tak będą się kierować w górę...

Myślę, że możesz wyginać i dziś, jeśli masz drut. Tylko bez zbytniego entuzjazmu, ostrożnie bo chrupnie. I z cięciem jeszcze poczekaj, naprawdę szkoda sobie psuć gałązki brzydkimi zimowymi odrostami.
Anna Dorota
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

dzięki, trafiłaś w dziesiątkę, właśnie o taką formę mi chodziło :-)

zabieram się do drutowania.

dzięki za wszystko :wink:

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 14 sty 2008, 13:05 przez fawin, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Trzymam kciuki!
Anna Dorota
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

dzięki, długa droga jeszcze przed tym drzewkiem, ale będzie już krok w przód.
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

Już po formowaniu, na wiosnę przycięcie oraz dalsze gięcie, myślę, że do tego czesu drzewko przeżyje.

Obrazek
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
ODPOWIEDZ