wiÄ…z albo zelkova problem z usychajÄ…cymi liÅ›ćmi

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
jasqlar
Posty: 3
Rejestracja: 02 mar 2007, 09:37
17

wiÄ…z albo zelkova problem z usychajÄ…cymi liÅ›ćmi

Post autor: jasqlar »

witam serdecznie wszystkich miłośników bonsai!
w połowie lutego stałem się posiadaczem drzewka, które jak na początku myślałem nazywało się zelkowa - z taka etykietą ją nabyłem. w ciągu kilku pierwszych dni roślina zgubiła parę liści - musiała się przystosować jak sądzę. Po paru kolejnych dniach ku mojej radości zaczęły pojawiać się nowe listki. Radość ta nie trwała zbyt długo gdyż zauważyłem, że zarówno nowe jak i stare liście zaczynają więdnąć i usychać w specyficzny sposób. Drzewko stoi na komodzie w pokoju znajdującym się po wschodniej stronie budynku. Polewam je raz na dwa dni. Raz w tygodniu nawożę. Dwa-trzy razy dziennie zraszam je wodą. Proszę o . i poradę
Załączniki
mÂłode listki teÂż usychajÂą
mÂłode listki teÂż usychajÂą
mlode listki_resize.JPG (31.53 KiB) Przejrzano 6951 razy
tutaj widaĂŚ  jak schnÂą
tutaj widaĂŚ jak schnÂą
usychanie_resize.JPG (35.75 KiB) Przejrzano 6950 razy
tak wyglÂądaja liÂście
tak wyglÂądaja liÂście
liscie_resize.JPG (56.59 KiB) Przejrzano 6947 razy
dziwny biaÂło zielony nalot na pniu
dziwny biaÂło zielony nalot na pniu
pien_resize.JPG (60.2 KiB) Przejrzano 6953 razy
moje drzewko
moje drzewko
wiaz_resize.JPG (40.78 KiB) Przejrzano 6949 razy
Awatar użytkownika
lukis9
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2006, 17:13
18
Imie i nazwisko: LukaszSz
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: lukis9 »

Witaj!
Nalot na pniu, to prawdopodobnie osad,który pozostaje po podlaniu drzewka. woda w naszych kranach zaweira duzo wapna...

co do usychania liści to prawdopodobnie jest to wina sbyt suchego powietrza w obrebie drzewka.
najlepiej postaw drzewko na parapecie, i załóz na kaloryfer nawilzacz. jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby zaopatrzenie sie tacki z keramzytem. poczytaj o tym na forum. jest mnóstwo postów na ten temat.

wstrzymaj sie tez z nawożeniem!!!
jestem skłonny uważać,ze przesadzasz z tym nawożeniem. w swoich poczatkach z bonsai straciłem w ten sposób drzewko ;);) hehe. głupi byłem i młody ;) poniosło mnie po prostu :D poczyatj o drzewku na forum. tygodniowe nawożenie o tej porze jest złym pomysłem :P
poczytaj najpierw ... elo
Pozdrawiam,
ŁukaszSz
http://bonsai-niwaki.blogspot.com
jasqlar
Posty: 3
Rejestracja: 02 mar 2007, 09:37
17

Post autor: jasqlar »

dzięki! postawiłem drzewko na parapet i puściłem z nawilżacza tzw mgiełkę. niebawem zaopatrze się w kermazyt
a czy można je czymś sztucznie doświetlać?
jeśli tak to jakie by musiało być to światło?
Awatar użytkownika
lukis9
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2006, 17:13
18
Imie i nazwisko: LukaszSz
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: lukis9 »

niby można, ale nie pomoge Ci w tej kwestii :P wiaz to drzewko out door, na wiosne wystaw je na dwór,bo taka pora roku juz sie do nas zbliża :P:P

powodzenia
Pozdrawiam,
ŁukaszSz
http://bonsai-niwaki.blogspot.com
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

W uzupełnieniu : z tym wystawieniem nie pospiesz się za bardzo. W dni cieplejsze wystaw na zewnątrz ale na noc wstawiaj do mieszkania, przynajmniej do czasu aż nie będzie groziło zbyt zimnymi nocami. Twoje drzewko nie jest przyzwyczajone do chłodu.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Co do nawozenia. Jaki stosujesz nawoz i czy w instrukcji obsługi pisze zeby nawozic rosline co tydzien??? Pierwszy raz spotykam sie z takim absurdem a skoro tak nie pisze to dlaczego nie stosujesz sie do instrukcji??
Osobiscie stosuje zarowki Osram flora z wielkim powodzeniem. Rozowe opakowanie gdzies bylo na forum o tym pisane.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
jasqlar
Posty: 3
Rejestracja: 02 mar 2007, 09:37
17

Post autor: jasqlar »

stosuje pokon do bonsai
w instrukcji jest napisane :
nawozić raz na tydzień, 5ml na litr wody / i przedstawiony jest kalendarz nawożenia
zrobiłem więc taki roztwór i nawoziłem co tydzień ale skoro proponujecie inaczej to.... w końcu praktyka jest cenniejsza ... na chwilę obecną zaprzestałem nawożenia czekam aż drzewko się wykuruje
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Problem z nawozeniem naszych pupilkow jest taki ze lepiej jest zawsze stosowac mniejsze dawki niz polecaja producenci. Dlatego pytalem o instrukcje poniewaz ludzie czesto jej nie czytaja a producenci wiedza jak mocne sa nawozy i jaka najlepiej zastosowac mieszanke. Musimy tez przy tym pamietac ze nasze rosliny sa roznej wielkosci i nigdy nie wiemy do jakiej wielkosci rosliny jest dostosowana dawka.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Cangi
Posty: 38
Rejestracja: 26 sty 2006, 10:33
18
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: Cangi »

Na zdjęciu nr. 2 widać dość wyraĽnie sposób, w jaki liście twojej roślinki usychają. Jest to, moim zdaniem, dość klasyczny objaw przelania rośliny.
Moja rada. Nie podlewaj rośliny przez jakiś czas, o nawożeniu zapomnij co najmniej na dwa miesiące, wystaw na zewnątrz w miejsce widne lecz nie na słońce i pamiętaj, by drzewko sprzątnąć z dworu gdy zapowiadają większe przymrozki (temp. nawet -1 czy -2st. C twojemu wiązowi nie zaszkodzi) Drzewko w tym czasie musi być często zraszane, a najlepiej, gdy będzie cały czas wilgotne. I bądĽ cierpliwy. Wszystkie te rady razem wzięte powinny przynieść pozytywne rezultaty.
Pozdrawiam.
Cangi.
ODPOWIEDZ