WiÄ…z ??

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
goscius

WiÄ…z ??

Post autor: goscius »

Witam
od około 2 tygodni posiadam...zdaje się wiąza drobnolistnego. Przez pierwszy tydzień było wszystko ok. zgodnie z sugestiami aby się zaaklimatyzował tylko go podlewałem regularnie (bez nawożenia, obcinania itp.). W ostatnim tygodniu zaczeły wypadać liście - żółkną i usychają. Właściwie to trochę dziwnie - bo rośnie i jednocześnie w innych miejscach pozbywa się liści. pierwsza myśl że ma za sucho... ale nie. ziemia jest właściwe cały czas wilgotna nie mokra. z tym że zrobił się biały nalot na ziemi (pleśn?) nie wiem co dalej z tym zrobić. Wstawie kilka zdj. może to coś pomoże.
goscius

Post autor: goscius »

tu jest zdj. tego wiąza: http://goscius.blogspot.com/
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Witam.
Jeżeli chcesz sie pozbyc pleśni przesusz troszke ziemie,i wietrz czesciej pokój ziemia jest wilgotna ale nie ma cyrkulacji powietrza,i byc moze ze zaczęły korzenie gnić
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
goscius

Post autor: goscius »

Piotr - chyba masz racje z tym wietrzeniem. okno jest nie otwierane (zepsute zawiasy). a co do korzeni to wyglądają ok sprawdzałem. dzięki za odpowiedĽ. pozdrawiam.
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Nie ma problemu...:)To jest teraz problem wielu początkujących bonsaistów;)

Pzdr
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

PiotrMochocki pisze:Witam.
Jeżeli chcesz sie pozbyc pleśni przesusz troszke ziemie,i wietrz czesciej pokój ziemia jest wilgotna ale nie ma cyrkulacji powietrza,i byc moze ze zaczęły korzenie gnić
Powiedz mi co da samo wietrzenie pokoju (przy takiej temperaturze jaką mamy). Jeżeli ziemia w której rośnie drzewko jest mało przepuszczalna to nic nie da i korzenie i tak będą gniły.
Piotrek zastanów się czasami nad tym co piszesz a nie bezmyślnie nabijasz sobie posty.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
goscius

Post autor: goscius »

dorzuciłem kilka zdjęć...niestety nie wiele się zmieniło liście opadaja tylko wolniej.
Zgodnie z tym co przeczytałem na forum (odnośnie pleśni wypadania liści - twarda woda i mała wilgotność) dorzuciłem na podstawek keramzyt może coś pomoże. a i jeszcze jedno pytanie: Czy można przemieszczać wiąza z okna na okno w zależności od nasłonecznienia? Chcę mu przynajmniej narazie zapewnić jaka najwięcej słońca a na tym oknie gdzie się znajduje słońce jest tylko przez chwile. załączyłem także zdj. korzeni.. może ktoś doradzi...

http://goscius.blogspot.com/
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

@Tomek
Da to że będzie cyrkulacja powietrzna,wiec co ma w sordku zimy przesadzać,zeby było przepuszczalniejsze powietrze tak? :?
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Tomek pisze: Powiedz mi co da samo wietrzenie pokoju (przy takiej temperaturze jaką mamy). Jeżeli ziemia w której rośnie drzewko jest mało przepuszczalna to nic nie da i korzenie i tak będą gniły.
Piotrek zastanów się czasami nad tym co piszesz a nie bezmyślnie nabijasz sobie posty.
Dokładnie -> Otwarte okno + zimne powietrze = przeciągi, a to raczej nie wskazane dla drzewka, które stoi cały czas w domu (w temperaturze powyżej 20*).
PiotrMochocki pisze:@Tomek
Da to że będzie cyrkulacja powietrzna,wiec co ma w sordku zimy przesadzać,zeby było przepuszczalniejsze powietrze ta? :?
Domowe drzewka , jak fikusy, wiąz już można śmiało przesadzać (ja to zrobiłem chyba ze 2-3 tygodnie temu) i jakoś nic im nie jest...
Usunięcie pleśni jest łatwe - przesuszyć lekko ziemie, wierzchnią warstwe zebrać np łyżeszką i wywalić. Braki ziemi uzupęłnić nową ziemi -> a na przyszłość ograniczyć sie z podlewaniem w okresie zimowym (kiedy to drzewko nie potrzebuje aż takiej ilości wody i np podlewania codziennego)
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

white_mtb pisze:
PiotrMochocki pisze:@Tomek
Da to że będzie cyrkulacja powietrzna,wiec co ma w sordku zimy przesadzać,zeby było przepuszczalniejsze powietrze ta? :?
Domowe drzewka , jak fikusy, wiąz już można śmiało przesadzać (ja to zrobiłem chyba ze 2-3 tygodnie temu) i jakoś nic im nie jest...
Usunięcie pleśni jest łatwe - przesuszyć lekko ziemie, wierzchnią warstwe zebrać np łyżeszką i wywalić. Braki ziemi uzupęłnić nową ziemi -> a na przyszłość ograniczyć sie z podlewaniem w okresie zimowym (kiedy to drzewko nie potrzebuje aż takiej ilości wody i np podlewania codziennego)
Widzę że przemek już mnie wyręczył z odpowiedzią :wink:
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
ODPOWIEDZ