Karmona Drobnolista

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Awatar użytkownika
marcinek
Posty: 18
Rejestracja: 30 sty 2007, 10:20
17

Karmona Drobnolista

Post autor: marcinek »

Chciałem przedstawić wam moją karmone dostałem ją jakies 2 miesiące temu i chciałem rozpocząć moją przygode z bonsai, juz troche na ten temat czytałem bo drzewko gubiło bardzo szybko liście ale już jest wszystko ok (tak mi sie przynajmniej wydaje :) ) Podlewam ją co 2 dni taką śrenią porcję i co dziennie zraszam wodą, ma już sporo nowych listków i jeden taki dłuższy pęd i właśnie nie wiem czy teraz można go przyciąć czy dopiero na wiosne i czy teraz zacząć ją nawozić (bo chciałem zeby sie zaklimatyzowała) czy jeszcze nie, a te kwiatki to też powinny się rozwijać w zimie bo gdzieś o tym przeczytałem. Chętnie wysłucham wszystkich porad co do uprawy.
Załączniki
podoÂże.jpg
podoÂże.jpg (24.45 KiB) Przejrzano 11572 razy
to jest ten pĂŞd o ktĂłry pytaÂłem
to jest ten pĂŞd o ktĂłry pytaÂłem
pĂŞd.jpg (20.52 KiB) Przejrzano 11573 razy
carmona1.jpg
carmona1.jpg (34.22 KiB) Przejrzano 11572 razy
Hitotsu! Jinkaku Kansei ni Tsutomuru Koto!
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Witam

Z tym pędem jak i resztą lepiej zaczekać do wiosny,będzie więce słońca co spodowduje szybszy wzrost,i nie wydłuża się miedzyweĽla od braku słonca.Z nawożeniem tez lepiej wstrzymać sie,teraz daj mu odpocząc,na wiosne pewnie go przesadzic do nowej donicy z nowa ziemia,wiec nawozenie przez jakis czas te bedzie zbedne,wystarcza bo skladniki w nowej ziemi.

Tak ogółem sympatyczna karmonka;]

Powodzenia
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
marcinek
Posty: 18
Rejestracja: 30 sty 2007, 10:20
17

Post autor: marcinek »

dzieks :) a propo przesadzania zapomniałem spytać czy przesadzać na wiosne czy jeszcze nie w tym roku bo przeczytałem ze co 2 lata ale nie wiem kiedy ona mogła bys przesadzana i może byc do tej samej doniczki czy trzeba jakąś większą ??
Hitotsu! Jinkaku Kansei ni Tsutomuru Koto!
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

No zobacz po korzeniach jesli sa one przerosniete,to mozesz przyciac na wiosne,i nowa mieszanke ziemi dać
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
marcinek
Posty: 18
Rejestracja: 30 sty 2007, 10:20
17

Post autor: marcinek »

no właśnie przerosły , czyli przesadzanie na wiosne mnie czeka :) zawsze to jakies nowe doświadczenia dzieki za rady.
Hitotsu! Jinkaku Kansei ni Tsutomuru Koto!
Awatar użytkownika
marcinek
Posty: 18
Rejestracja: 30 sty 2007, 10:20
17

Post autor: marcinek »

przeczytałem gdzies ze carmonka powinna wypuszczać kwiatki tylko nie wiem czy na zime tez bo w sumie pąki ma ale nie kwitną. powinny ??
Hitotsu! Jinkaku Kansei ni Tsutomuru Koto!
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Kwiaty mogą pojawiać sie przez cały rok,a może masz za suche powietrze w pomieszczeniu?
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
marcinek
Posty: 18
Rejestracja: 30 sty 2007, 10:20
17

Post autor: marcinek »

bardzo możliwe (bo drzewko stoi nad kaloryferem zraszam je codziennie ale moze ma i tak za suche powietrze) ale juz się do tego przymierzam bo chciałem wysypac do okoła drzewka na jakiejś podstawce keramzytem zeby utrzymywał wilgoć tylko nie wiem czy to dobry pomysł czy moze ma ktoś lepszy ?
Hitotsu! Jinkaku Kansei ni Tsutomuru Koto!
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Jest to bardzo dobry pomysł,tylko pamietaj stawiajac donice na keramzyt zalany woda spód donicy nie moze dotykac wody,czyli nie lejesz wody do konca by zalany był cały keramzyt
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
marcinek
Posty: 18
Rejestracja: 30 sty 2007, 10:20
17

Post autor: marcinek »

mam pytanko bo ostatnio tzn od jakichs 2 tyg zaczeły zółknąć listki nie dużo bo po jakies 2-3 dziennie i nie wiem czy sie tym przejmować czy nie. Podlewam jak ziemia przeschnie to wychodzi co ok. 2 dni zraszam codziennie i stoi na keramzycie a no i zapomniałem dodać ze ma kilka nowych małych listków ale wczesniej wypuszczało wiecej
Ostatnio zmieniony 15 mar 2007, 13:37 przez marcinek, łącznie zmieniany 1 raz.
Hitotsu! Jinkaku Kansei ni Tsutomuru Koto!
Awatar użytkownika
lukis9
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2006, 17:13
18
Imie i nazwisko: LukaszSz
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: lukis9 »

Wydaje mi się,że dobrze opiekujesz sie swoja karmonka. postaraj sie o ten keramzyt co pewnie m.in to jest powodem żółtych liści. za mała wilgotność. i wydaje mi się,a jestem prawie pewien,ze powodem żółtych liści jest jakies robactwo. czy po zraszaniu nie widzisz pajęczynek między liścmi i czy po podlaniu nie zauważasz malutkich żyjątek na podłożu.
sprawdĽ to, bo karmona jest bardzo ładna...
Pozdrawiam,
ŁukaszSz
http://bonsai-niwaki.blogspot.com
Awatar użytkownika
marcinek
Posty: 18
Rejestracja: 30 sty 2007, 10:20
17

Post autor: marcinek »

żółte listki zaczeły sie pojawiać mniej wiecej po okolo 2-3 tyg od postawienia na keramzycie. A co do tych żyjątek to kilka razy widziłem takie małe muszki wyglądające jak owocówki no może odrobinke większe chodzace po glebie jedna lub dwie. Dodaje jeszce nowe fotki drzewka.
Załączniki
p2280017.jpg
p2280017.jpg (39.56 KiB) Przejrzano 11092 razy
p2280010.jpg
p2280010.jpg (42.61 KiB) Przejrzano 11091 razy
Hitotsu! Jinkaku Kansei ni Tsutomuru Koto!
Awatar użytkownika
lukis9
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2006, 17:13
18
Imie i nazwisko: LukaszSz
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: lukis9 »

Twoje drzewko zaatakowały prawdopodobnie ziemiórki. oprócz formy dorosłej ,tych muszek, które wygladaja jak owocówki , poważniejszy kłopotem sa larwy tego owada. zyja one w glebie i podgryzaja korzonki...
zanóż cała roślinę w wodzie, tak zeby powierzchnia wody pokrywała cała powierzchnie ziemi wyłozna w doniczce, na 15 minut. Po wyschnięciu bryły zrób tak jeszcze raz . przynajmniej podlej roślinę w ten sposób 5 razy.(oczywiscie, gdy roślina bedzie potrzebowac podlania :D)
prawdopodobnie jest to najlepszy sposób na podlewanie roślin, by the way.
Ziemiórki nie lubią wilgoci. wszystkie potrzebne o nich informacje znajdziesz na forum.
jeżeli problem znów sie pojawi pozostaje Ci zastosowanie środka owadobójczego.
polecany tu na forum Basudin podobno dobrze sie sprawdza. ja kupiłem diazol, tez sie sprawdził. wystarczy Ci buteleczka 5 ml . uważaj tylko z dawka, gdyż to bardzo silny środek.
A wprzypadku kontaktu ze wzrokiem przemyj letnia woda lub skontaktuj sie z lekarzem pierwszego kontaktu :P:P :wink:
powodzenia
Pozdrawiam,
ŁukaszSz
http://bonsai-niwaki.blogspot.com
Awatar użytkownika
marcinek
Posty: 18
Rejestracja: 30 sty 2007, 10:20
17

Post autor: marcinek »

No po długim czasie opieki nad drzewkiem które miało sie bardzo dobrze od pewnego czasu tj. jakieś tydzień półtora zaczeły nagminnie żółknąć liście i nie wiem co sie z nim dzieje podlewam tak zeby ziemia była wilgotna teraz zadziej niż w lecie i zraszam co dziennie . Czy tak moze dzieć się na zimę ?
Hitotsu! Jinkaku Kansei ni Tsutomuru Koto!
Awatar użytkownika
lukis9
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2006, 17:13
18
Imie i nazwisko: LukaszSz
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: lukis9 »

Zastanów się czy w ostatnim czasie nie zmieniłes sposobu hodowli swojej karmonki. Skoro bylo ok i nagle Karmonka zaczęla się tak zachowywac to coś poszło nie tak. Może ją przewiało?:) albo to faktycznie te ziemiórki. Kupiłes Diazol??
Pozdrawiam,
ŁukaszSz
http://bonsai-niwaki.blogspot.com
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

jest wrazliwa na zimne powietrze teraz sa chlodniejsze dni, Czy czasem nie stala gdzies w przeciagu?
Awatar użytkownika
marcinek
Posty: 18
Rejestracja: 30 sty 2007, 10:20
17

Post autor: marcinek »

lukis9 pisze:Zastanów się czy w ostatnim czasie nie zmieniłes sposobu hodowli swojej karmonki. Skoro bylo ok i nagle Karmonka zaczęla się tak zachowywac to coś poszło nie tak. Może ją przewiało?:) albo to faktycznie te ziemiórki. Kupiłes Diazol??
kupiłem NOMOLT ale tez sie ich pozbyłem , stoi na parapecie no czaasem okno uchyliłem ale zeby ją przewiało to nie wiem
Hitotsu! Jinkaku Kansei ni Tsutomuru Koto!
Awatar użytkownika
LeXmark
Posty: 73
Rejestracja: 27 lut 2006, 13:21
18
Imie i nazwisko: Mateusz Nowacki
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce/Radwan

Post autor: LeXmark »

Moja Carmona padla wlasnie przez to ze ktos z domownikow uchylil okno...
Wystarczyla jedna noc i dwa dni pozniej byla juz prawie bez listkow :cry:
NIGDY NIE MÓW NIGDY
Awatar użytkownika
lukis9
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2006, 17:13
18
Imie i nazwisko: LukaszSz
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: lukis9 »

W takim razie to jest przyczyną złej kondycji Twoje Karmonki. Musisz na to uważać. To roślina tropikalna, więc jest nadzwczyczaj wrażliwa na takie spadki temperatury...

Gdy zamierzasz uchylić okno to przenieś karmonkę w bezpieczne miejsce. Wystarczy drugi koniec pokoju :) no chyba że totalnie wietrzysz pomieszczenie :wink:
Pozdrawiam,
ŁukaszSz
http://bonsai-niwaki.blogspot.com
Awatar użytkownika
marcinek
Posty: 18
Rejestracja: 30 sty 2007, 10:20
17

Post autor: marcinek »

no przez kilka dni było wszystko ok a teraz znowu zaczęły zółknąć i zauważyłem ze na niektórych liściach zółtych i zielonych są takie czarne plamki może to ma cos wspólnego z zółknięciem?
Załączniki
pb040380.jpg
pb040380.jpg (5.74 KiB) Przejrzano 8839 razy
pb040382.jpg
pb040382.jpg (18.86 KiB) Przejrzano 8839 razy
ODPOWIEDZ