Ficus benjamina

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
MateuszT
Posty: 74
Rejestracja: 21 lis 2005, 17:37
18
Lokalizacja: Luboń

Ficus benjamina

Post autor: MateuszT »

Witajcie :-)
Oto moj fikusik po pierwszych cieciach. Zamierzam prowadzic go w kierunku sokan. Drzewko jest oczywiscie dosc mlode, w najblizszym czasie zamierzam je jeszcze tylko odrutowac (glowny pien ma byc prosty, a boczny jekko wygiety w luk) i pozwolic rosnac przez najblizszych kilka miesiecy (mniejszy pien chce tylko na bierzaco podcinac, zeby byl troche drobniejszy w stosunku do drugiego).

Dodam tylko, ze jest to moje pierwszy drzewko. Przed jakimi kolwiek ruchami chcialem sie jak najwiecej dowiedziec, ale wiem, ze bledow sie nie ustrzeglem.

pozdrawiam
MateuszT
Załączniki
ficus-004.jpg
ficus-004.jpg (69.13 KiB) Przejrzano 10125 razy
ficus-003.jpg
ficus-003.jpg (69.93 KiB) Przejrzano 10125 razy
ArturRosa

Post autor: ArturRosa »

Co masz zamiar zrobic z tymi zcietymi pniami po lewej? Ja radze je usunac! Ktory z pni chcesz poprowadzic jako glowny? Jesli ten po prawej to wygnij go troche w lewo, zeby byl calkowicie prosty. Ogolnie to fikusik niczego sobie :wink:
MateuszT
Posty: 74
Rejestracja: 21 lis 2005, 17:37
18
Lokalizacja: Luboń

Post autor: MateuszT »

Pozostalosci po pniach mialem zamiar usunac przy przesadzaniu na wiosne, ale jesli to konieczne to zrobie to szybciej, tylko powiedzcie prosze jak...

Glowny pien to ten po prawej. Oczywiscie cala roslinka zostanie nieco pochylona w lewo, tak, zeby glowny byl idealnie pionowy, a drugi nachylony do niego pod katem ok 45 st. u nasady pnia, a przy wierzcholku "szedl" prawie rownolegle do glownego.
Szkic (moze troche nieudolny :wink: ) lepiej to chyba zobrazuje :-)
Załączniki
Szkic drzewka
Szkic drzewka
szkic.JPG (22.34 KiB) Przejrzano 10104 razy
ArturRosa

Post autor: ArturRosa »

Nie jest to konieczne, ale tylko mnie zastanawialo co chcesz z nimi zrobic. A nawet lepiej to zrobic we wiosne. Szkic fajny, zobaczymy co z tego fikusika wyrosnie. :wink:
MateuszT
Posty: 74
Rejestracja: 21 lis 2005, 17:37
18
Lokalizacja: Luboń

Post autor: MateuszT »

Tu juz drzewko po wstepnym formowaniu.
Załączniki
04.jpg
04.jpg (58.93 KiB) Przejrzano 9960 razy
03.jpg
03.jpg (57.86 KiB) Przejrzano 9960 razy
tyl
tyl
02.jpg (58.18 KiB) Przejrzano 9959 razy
przod
przod
01.jpg (69.28 KiB) Przejrzano 9959 razy
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Moze byc jak na poczatek... jedynie mogles przesadzic tego fikusa do wiekszej doniczki.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
MateuszT
Posty: 74
Rejestracja: 21 lis 2005, 17:37
18
Lokalizacja: Luboń

Post autor: MateuszT »

jedynie mogles przesadzic tego fikusa do wiekszej doniczki.
Z tym chcialem poczekac do wiosny. Drzewko jest dosc mlode, mam je od niedawna i myslalem, ze to juz za duzo przygod dla niego jak na tak krotki czas. Planuje to zrobic w marcu.
pozdrawiam
MateuszT
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

...po prostu przełóż go z całą bryłą korzeniową do większej doniczki i podsyp. Tym sposobem nie naruszysz go wogóle a zapewne wspomożesz wzrost, bo w tej chwili tylko tego mu potrzeba !!
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Tylko, ze teraz to podwojna robota poniewaz na nowo trzeba robic otwory i robic naciagi...
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Trudno :-P Zresztą wybór należy do właściciela. Coś za coś...
Adam Cieślik
MateuszT
Posty: 74
Rejestracja: 21 lis 2005, 17:37
18
Lokalizacja: Luboń

Post autor: MateuszT »

Jesli dzieki temu ma lepiej rosnac, to nie ma o czym mowic... idzie do wiekszej doniczki. Naciagi zrobi sie od nowa, w koncu to tylko jakas godzina roboty, a do uksztaltowania przyzwoitego drzewka znajdzie sie troche tych wolnych godzin :wink:
Dzieki i pozdrawiam
MateuszT
Posty: 74
Rejestracja: 21 lis 2005, 17:37
18
Lokalizacja: Luboń

Post autor: MateuszT »

Jakis tydzien temu przesadzilem tego ficusa, a wlasciwie przenioslem do innej doniczki. Tylko... poniewaz nie bardzo sie jeszcze na tym znam, podloze uzupelnilem ziemia, ktora w kwiaciarni mi polecono m. in. do ficusow. Ale chyba nie jest ona najlepsza, bo strasznie dlugo trzyma wode. W czasie od przesadzania, rosline podlalem raz, zaraz po wsadzeniu do nowej doniczki. Minelo 10 dni, a ziemia nadal jest mokra... Od razu mowie, ze nie przesadzilem wdety z iloscia wody. Dodam jeszcze, ze z ziemi kielkuja jakies male roslinki... nie wiem co to jest, wieczorem bede mogl wkleic fotki, wtedy moze bedzie latwiej.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Wilgotność ziemi zależy również od tego, jak ciepło (lub jak zimno) jest w pomieszczeniu. Sprzedają ją zresztą mokrą (żeby worek był cięższy, proste...) Poza tym do ziemi kupowanej w kwiaciarni dobrze jest dodać piasku, zwykłego zółtego (po wypłukaniu tak długo, aż woda będzie czysta) albo grubego (najdrobniejszy żwirek akwariowy do kupienia w sklepie zoologicznym).
Kiełkujace rośłinki wyrwij, to nasiona jakichś chwastów. Nie sądzę żeby dało się je zidentyfikować po samych kiełkach... nawet zresztą nie warto.
Anna Dorota
MateuszT
Posty: 74
Rejestracja: 21 lis 2005, 17:37
18
Lokalizacja: Luboń

Post autor: MateuszT »

Tu juz ficus po przesadzeniui zrobieniu nowych naciagow. Korona juz troche bardziej przypomina trojkat, pojawily sie nowe liscie. Dzisiaj wreszcie kupilem wode demineralizowana. Zmieszalem ja z woda z akwarium. Jest miekka, ma ph7, minimalna zawartosc azotanow i fosforanow, wiec powinna mu odpowiadac :wink: .
Załączniki
ficus0005.jpg
ficus0005.jpg (69.79 KiB) Przejrzano 9680 razy
MateuszT
Posty: 74
Rejestracja: 21 lis 2005, 17:37
18
Lokalizacja: Luboń

Post autor: MateuszT »

Ficus nadal ladnie sobie rosnie, przycialem konce troche przydlugawych galezi, wiec mam nadzieje,ze teraz troche sie zagesci. Wiem, ze przed nim jeszcze ladnych pare(nascie) lat, wiec jeszcze nie bardzo jest co podziwiac :wink: . Forma jednak juz wybrana, kikutow przy nasadzie pnia nie widac, wiec teraz moze juz sobie rosnac. Do jesieni bedzie mial spokoj, mam nadzieje,z epien troche przytyje :wink: .
Załączniki
ficus.jpg
ficus.jpg (59.62 KiB) Przejrzano 9325 razy
Pozdrawiam
Mateusz Topolanek :wink:
MateuszT
Posty: 74
Rejestracja: 21 lis 2005, 17:37
18
Lokalizacja: Luboń

Post autor: MateuszT »

Dzisiaj ficus został trochę przeformowany. Zrezygnowałem z sokana, "zrzuciłem" z niego sporo zieleni i wyszło coś, co widać na fotkach :wink: .
W najblizszym czasie zamierzam tylko poprawić krzyżujące gałęzie z lewej strony. Dolna pojdzie jeszcze bardziej w dół, górną trochę podniosę i powinno być ok. PóĽniej znowu odstawię go na kilka miesięcy i myślę, że efekt będzie zadowalający.

PS. troche mi sie z kolejnością pomieszało, ale grunt, ze wszystko widać :wink:
Załączniki
Ficus przed formowaniem.
Ficus przed formowaniem.
01.jpg (98.82 KiB) Przejrzano 8671 razy
TrochĂŞ zielenie z niego zleciaÂło;)
TrochĂŞ zielenie z niego zleciaÂło;)
02.jpg (99 KiB) Przejrzano 8671 razy
Efekt koĂącowy. teraz znowu na kilka miesiĂŞcy w "odstawkĂŞ".
Efekt koĂącowy. teraz znowu na kilka miesiĂŞcy w "odstawkĂŞ".
03.jpg (55.3 KiB) Przejrzano 8673 razy
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

Mi sie podoba ten fikusik:) Ale tak na przyszlosc jak bedziesz obcinal galazki to zostaw kawalek (nie ucinaj przy samym konarze)- zostaw miejsce na zaschniecie (potem oczywiscie to usuniesz). Nie zostawiajac kawaleczka obcietej galazki narazasz konar na uschniecie.
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
Agula76
Posty: 82
Rejestracja: 27 wrz 2006, 11:31
17
Imie i nazwisko: AgaG
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Agula76 »

Widać że dość szybko przyrasta na grubość :) to pocieszające...
ODPOWIEDZ