WiÄ…z z Tesco.....

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
..::CoPeR::..

WiÄ…z z Tesco.....

Post autor: ..::CoPeR::.. »

Tydzień temu zakupiłem wiąza chińskiego w Tesco. Wszystko było dobrze do teraz... Zauważyłem że niektóre liście zaczynają żółknąć i opadają... Czy to wina podlewania(podlewam (tak jak trzeba, powoli do przelania) gdy ziemia troche przyschnie - ok co 2 dni, czasami codziennie) Czy to wina temperatóry w pokoju która wacha się między 20*C-25*C??
Proszę o szybką . bo nie chcę stracić mojego pierwszego drzewka...
Załączniki
WiÂąz z Tesco
WiÂąz z Tesco
bez tytu³u.JPG (32.88 KiB) Przejrzano 12556 razy
bez tytu³u.JPG
bez tytu³u.JPG (31.34 KiB) Przejrzano 12520 razy
Ostatnio zmieniony 07 mar 2006, 18:40 przez ..::CoPeR::.., łącznie zmieniany 2 razy.
konradzik

Post autor: konradzik »

obowiazkowo do wiekszejdoniczki i zostaw go na okolo 3 tygodnie tylko podlewaj i nic nie rob musi sie zaaklimatyzowac.
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

no i ta temperatura....... zdecydowanie za duża. Postaraj się ją "obniżyć" przynajmniej do 18 stopni- to już będzie coś.
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
..::CoPeR::..

Post autor: ..::CoPeR::.. »

Ale jak mam go przesadzić?? Większa doniczka i więcej ziemi wystarczy czy muszę przycinać korzenie? Z temperaturą - może uda mi sie obniżyć do 20* ale nie więcej...
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Skoro kupowałes drzewko powinienes poczytac,skoro piszesz ze nie chcesz stracic 1 drzewka,wiec oczywista sprawa jest,ze powinienes wiedziec ze w tej porze wiazy zimuja potrzebuja niskiej temperatury i nie czy muszisz ale nie wolno redukowac bryły korzeniowej.

Poprostu kup wieksza doniczke powoli obstukaj doniczke i wyciagnij powoli za pien drzweko,nic nie rób nie rozplatuj korzenie...WsadĽ tak jak jest
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
..::CoPeR::..

Post autor: ..::CoPeR::.. »

*>Arke<* pisze:Skoro kupowałes drzewko powinienes poczytac,skoro piszesz ze nie chcesz stracic 1 drzewka,wiec oczywista sprawa jest,ze powinienes wiedziec ze w tej porze wiazy zimuja potrzebuja niskiej temperatury i nie czy muszisz ale nie wolno redukowac bryły korzeniowej.

Poprostu kup wieksza doniczke powoli obstukaj doniczke i wyciagnij powoli za pien drzweko,nic nie rób nie rozplatuj korzenie...WsadĽ tak jak jest
Nom to jest moje Pierwsze drzewko.
Acha czyli mam kupic doniczke i wsypać ziemie i tylko wsadzić. A mam jeszcze jedno pytanko jaką lepiej doniczke kupić?? Płaską do Bonsai czy zwykłą plastikowa tak zwaną roboczą. i czy mam zakrywać te kożenie które wystają u góry - widoczne na zdjęciu.
Załączniki
Obraz 0060.jpg
Obraz 0060.jpg (47.38 KiB) Przejrzano 12486 razy
konradzik

Post autor: konradzik »

kup zwyjkla doniczke zeby sobie spokojnie roslo narazie wazne jest aby sie zaaklimatyzowal i "pozbył szoku" zwaizanego z ze zmiana miejsca.korzeni nie obcinaj , mozesz je zakryc cale i pamietaj o dobrej wilgotnosci.Ja jak kupilme sobie podobnego jak go przesadzalem troszke mu rozluĽnilem bryle korzeniowa bo byla strasznie zbita. i jak anrazie mam go juz troche chybaod grudnia i rośnie:)
..::CoPeR::..

Post autor: ..::CoPeR::.. »

A duża ta doniczka ma byc i ile ma w niej rosnąć czasu? Bo pużniej sie strasznie rozrosną kożenie to bede musiał ucinać - ale to puĽniej i formowac do doniczki plaskiej??
Acha i jeszcze jaka to ziemia ma być? W zwykłej kwiaciarni bedzie?

I co wtedy z podlewaniem?? Też ma woda przez całą doniczke przecieknąć??

Jutro mykam po doniczke i przesadzam :-)
konradzik

Post autor: konradzik »

narazie o przesadzanie do plaskiej doniczki sie nie martw . ja kupilme ziemie do kaktusów i w tym rosnie ma ona żwirek wiec jest dobrze. co do podlewania wlewam wode do podstawki i sobie zasysa naleje jedna podstawke jak zassie to patzre czy woda podeszl do samej gory jak nie to wlewam pozniej pol i to wystarcza.Doniczka kup sredniej wielkosci. Tez jestem poczatkującym czesto sie nie zgadzam tutaj z tymi którzy sie znaj na rzeczy ale taka moja nerwowa natura :evil: i naprawde poczytaj na forum i na pozostalych. poszperaj na necie jest tego troche wszytko jest.Powodzenia
..::CoPeR::..

Post autor: ..::CoPeR::.. »

Wielkie dzięki.
Jak coś jeszcze To sie odezwe.. :-P
THX 8)
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Koper doniczke jak najwieksza kupujesz po to bykorzenie sie rozrastaly a nie po to bybyl inny kszatlat czy kolor doniczki :wink:
2.Ziemie kup ogrodowa"uniwersalna"pamietaj o drenazu na samym spodzie.
3.Tak podlewac mzoesz tak by woda przeciekla,pamietaj zeby nie podlewac "systematycznie"w tym sensie ze co 2 o tej samej godzinie tylko na wyczycie wtedy kiedy sucha np.tak jak Ci sie chce siusiu wtedy idziesz do kieblka,chyba ze na nocniczek robisz :wink: ,a nie chodizsz o danej porze kazdego dnia chya ze masz cos z pecherzem to dolekarza(sorrki za offtopic)
4.Wode z podstawki wylewaj za kazdym razem,jesli bedzie woda na podstawce wylewaj,pamietaj o odstanej wodzie
Pozdrawiam i Powodzenia
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
..::CoPeR::..

Post autor: ..::CoPeR::.. »

*>Arke<* pisze: 2.Ziemie kup ogrodowa"uniwersalna"pamietaj o drenazu na samym spodzie.
Teraz tylko co to jest ten drenaz i czy ktoś mógłby przerobić zdjęcie mojego wiąza i zaznaczyć na nim na oko wielkość doniczki i do którego miejsca ma być ziemia.. ja w tych sprawach jestem kompletnie łysy... Czarna magia... Ale to narazie... :-P
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Drenaż jest to jakby podloze dzieki któremu jest lepszy odpływ wody,i lepsza cyrkulacja powietrza od strony korzeni.Moga to byc wieksze kamcyzki 5mm zakupisz to w zoologicznym(żwirek).Doniczke sam muszisz widziec oby jak najwkiesza...
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
..::CoPeR::..

Post autor: ..::CoPeR::.. »

Kupiłem ziemie uniwersalną i kamyczki w zoologicznym oraz doniczke o średnicy 20 cm. Zamieszczam poniżej zdjęcia. Powiedzcie czy mogą takie być kamyczki i czy wszzystkie kożenie zasypać i wsadzić tak żeby wystawały, jak były??
THX
Załączniki
Doniczka 20 cm
Doniczka 20 cm
Obraz 0065.jpg (38.31 KiB) Przejrzano 12312 razy
Kamyczki i 2zÂł dla porĂłnania
Kamyczki i 2zÂł dla porĂłnania
Obraz 0066.jpg (29.16 KiB) Przejrzano 12310 razy
Kamyczki
Kamyczki
Obraz 0067.jpg (50.46 KiB) Przejrzano 12310 razy
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Z tą doniczką to nie wiem czy przypadkiem nie przedobrzyłeś. Jeśli chodzi o żwir (kamyczki) to nic nie widać z tego zdjęcia. Ale jeśli jest mniej więcej 2-4 mm to powinien być ok. Zmieszaj w proporcji 1:1 z ziemią i powinno być ok.
Wojtek Łukaszewski
..::CoPeR::..

Post autor: ..::CoPeR::.. »

Doniczka miała być duża.. :P Tak mi doradzili. A kamyczki nie mają byc tylko jako drenaz na dnie??
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Jeśli chodzi o drenaż to powinien się składać chyba z grubszego żwiru niż kupiłeś.
Doniczka nie może byc zbyt duża. Był o tym kiedyś temat na forum, ale prawdę mówiąc zawsze zapominam o co tam dokładnie chodziło. Generalnie doniczka nie może być zbyt duża to zmieniają się różne warunki fizyczne, które sprawiają, że drzewko rośnie gorzej.
I jeśli chodzi o podłoże to użyłbym mieszanki jak Ci pisałem, ziemia będzie wtedy miała lepszą strukturę.
Wojtek Łukaszewski
..::CoPeR::..

Post autor: ..::CoPeR::.. »

Już przesadziłem. Wymieszałem ziemie 1:1 z kamyczkami, a do drenażu użyłem większych kamyczków. Narazie drzewko ten sezon powinno przetrzymać w tej doniczce. Czyli teraz mam tylko podlewać przez 3 tygodnie? Drzewko lepiej trzymać w cieniu?
Załączam zdjęcia drzewka po przesadzeniu.
Załączniki
Obraz 0068.jpg
Obraz 0068.jpg (38.06 KiB) Przejrzano 12235 razy
Obraz 0069.jpg
Obraz 0069.jpg (44.83 KiB) Przejrzano 12235 razy
Obraz 0070.jpg
Obraz 0070.jpg (39 KiB) Przejrzano 12214 razy
Awatar użytkownika
LeXmark
Posty: 73
Rejestracja: 27 lut 2006, 13:21
18
Imie i nazwisko: Mateusz Nowacki
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce/Radwan

Post autor: LeXmark »

hej people
mam maly problem tj.
przesadzilem moja roslinke jakies 4 dni temu i od czwartku jego listki robia sie czarne a pozniej odpadaja
co robic ?? ?? ??
Awatar użytkownika
LeXmark
Posty: 73
Rejestracja: 27 lut 2006, 13:21
18
Imie i nazwisko: Mateusz Nowacki
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce/Radwan

Post autor: LeXmark »

no i stalo sie :shock:
jest totalnie golusienkie :cry:
ale odziwo zaczelo puszczac nowe listki :razz:
ODPOWIEDZ