azalia raz jeszcze

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
konradzik

azalia raz jeszcze

Post autor: konradzik »

Zakupiłem dzisiaj azalie. Jest malutka ale to nic. Wydaje mi sie ze bedzie do niej pasowła styl z dwoma pniami.Czytałem ze azali nie obcinamy do momentu az gałezie, pnie osiągnał odpowiednia dlugosc taka jaka nam odpowiada. Mam wlasnie pytanie które obciac aby powstał własnie wyzej wymieniony styl. mam pewnie koncepcje ciecia (ale nie bede mowil jaka che zoabczyc jaka wy macie)i chyba lepiej jak teraz utne niepotzrebne gałezie tzn w kwietniu bo wtedy sie tnie azalie.Jesli bedziecie potzrebowali leprzych zdjec to piszcie z ktorej strony ico chcecie zoabczyc wtedy wkleje albo wysle na maila.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Martin
Posty: 151
Rejestracja: 04 kwie 2005, 10:16
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Martin »

PO KWITNIENIU a nie w kwietniu (powielasz ten błąd uż na drugim forum)
a wracając do azalii - to młodziutka jest - zostaw ją w spokoju jakieś 2 lata, dbaj o nią a dopiero potem pomyśl o zabiegach typu cięcie, drutowanie
Pozdrawiam
Marcin Szymanek
konradzik

Post autor: konradzik »

włąsnie widze :roll: dodatkowo wylecialo mi za na tatym forum tez pytałem o to.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
20
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Zmartwię pewnie dodatkowo, jeśli powiem że azalie nie rozkrzewiają się aż tak chętnie i w taki sposób jak inne rośliny po dokonaniu cięcia...
A żeby zapewnić szybszy i ładniejszy wzrost trzeba by jej zapewnić lato na dworze, np. na balkonie. Potrzebuje dużo wody, nie przesuszać!
Anna Dorota
konradzik

Post autor: konradzik »

nie zamrtwiłas wiem o tym:) na lato wystawie na balkon i wiem juz wiem nie bede zasuszał.
Rafal

Post autor: Rafal »

Witam mam pytanko w jakich miesiacach kwitnie ta azalia ???
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
Rafal

Post autor: Rafal »

juz czytalem tematy o azalii i w zadnym nie znalazlem informacji w ktorym miesiacu ona kwitnie. Wszedzie pisza ze wiele rzeczy wykonuje sie po kwitnieciu (ale jaki to miesiac nie) wiec moglby ktos napisac jaki to miesiac ?? z gory dziekuje :oops:
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Kwiecień...
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Konradzik wygladalem tak jak avatar Paricka.
Z czego ty chcesz zrobic dwa pnie. Bonsai to nie byle patysie maja odwzorowac wyglad natury.
Pozatym azalie w przycinaniu i prowadzeniu ich na bonsai sa trudne w utrzymaniu.
Mowicie ze nie macie kasy ze chcielibyscie wszystko tanio a wydajecie złotki na takie paranoje i bezsensy ze szkoda zagladac na te fora.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
konradzik

Post autor: konradzik »

Czy ja mówiłem ze ja che z tego zrobić bonsai juz jutro?? jakoś nie widze zebym tak pisał.To że one sa trudne w prowadzeniu to dla,mnie nie jest przeszkoda. Mam czas i niech sobie rośne kilka lat poza tym nic teraz nie ma do ciecia najpierw musi podrosnąc.
Konradzik wygladalem tak jak avatar Paricka.
o co z tym chodzi??[/quote]
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

Szkoda że nie kupiłeś troszkę lepszej azalki np o grubszym pniu, mocniej rozrośniętą. Ja swoją kupiłam w maju, poczekałam aż przekwitnie i wówczas ją przycięłam. Ostatnie cięcia należy wykonać ok września a następnie zaprzestać ich, bo jeśli tego nie zrobisz to azalia Ci nie zakwitnie.
Co do kwitnienia - pierwszy raz był w maju, ale w tym roku po przeprowadzce azalka zakwitła mi już w lutym - wszystko zależy od temperatury w jakiej będziesz ja hodował i częstotliwości nawożenia :)
konradzik

Post autor: konradzik »

ja nie zamierzam jej jeszcze przycinac. Z tego co czytałęm musze z cieciem poczekac az gałazki osiagnał dlugośc która mnie interesuje dopiero wtedy moge zacząc kombinowac:)
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

to napisz tego posta za 20 lat.powodzenia.

PS: skoro nie chcesz jeszcze z niej nic zrobic to po co pytasz czy dwa pnie beda dobre skoro ta roslina nie ma zadnych predyspozycji teraz zeby zostac bonsaiem?? no moze mame na długim pniu.

Powodzienia
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
konradzik

Post autor: konradzik »

dlatego pytam zeby skierowac siłe wzrostu w te gałezie któerre beda rozwijane a resty sie pozbyc.Gdyby kazdy mial pisać na forum po tym jak juz bedzie cos z rosliny to posty byly by wstawiane co kilka lat a kazdy ppoczątkujący który ma jakies pytania nie doczekał by sie odpowiedzi.Tak przy okazji to chyba tobie sie wydaje ze pozjadałes wszytkie rozumy bo znasz sie troche lepij a s koro zamiast udzielac jakichs rad wolisz naskakiwac na tych co mniej sie znaja to odpuśc sobie odpisywanie na posty Panie wszytko wiedzący.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Kolego zeby z tego patysia wybudowac dwa pnie zaznaczajac ze nie padnie ci zadna galaz i roslina bedzie miala wszystkie potrzebne najlepsze warunki a ty jestes doswiadczony w hodowli azalii zajmnie ci to minimum 10 lat!!!!! umiesz to sobie przeliczyc??120misiecy!!! Przelicz to sobie jeszcze na dni dzodziny minuty i co tam jeszcze chcesz. Okaze sie ze bedziesz mial kupe lat nim stwierdzisz kur....po co ja sie w takie pierdoly bawilem. Noooooo ale przeciez masz azalke bonsai.Ktora przeliczajac twoja tobocizne roczna jest warta dla ciebie 10lat pracy X dochód miesieczny 800pln = 96 000pln nie licze spadkow i wzrostów PLNa I stwierdzisz kuna przeciez za taka kase to ja mam najstarsze drzewko swiata :PPPP

Zapraszam do dyskusji w innym temacie. Ale zacznijcie przeliczac czas na pieniadze i sami zobaczycie ile tracicie. A ze wszad slychac ze placz ze nie ma pieniazkuf na nic.buuu
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2004, 16:32
20
Imie i nazwisko: Piotr S.
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Pit »

pozwolicie że wtrącę się na koniec, lepsze do formowania na bonsai są azalie japońskie (ogólnie dostępne i tanie) , mają krótsze przyrosty, łatwiej się rozkrzewiają i mają mniejsze pączki (i kwiaty).
Łatwiej z nich zrobić cos ciekawego w krótszym czasie.
Piotr
Eva

Post autor: Eva »

Konradzik, posłuchaj Forumowiczów. Nie ze wszystkiego powinno się od razu robić bonsai... W każdej książce o bonsai w informacjach o azalii jest adnotacja, że ciężko jest znaleĽć taką z grubszym pniem, że mają raczej pokrój krzewu i trudno je kształtować! Zostaw ją jak jest, jako "zwykłą" roślinę, po co tracić czas, męczyć roślinę co i tak nie da ci oczekiwanego efektu.
Rafal

Post autor: Rafal »

Ja tez kupilem sobie te azalie na allegro (3 kolory bialy,bialo-rozowy i rozowy) i sie ciesze ze ja mam moge to formowac nawet 15 lat ale wole miec te drzewko od jak najmniejszego, bo kupic juz gotowe 17 latnie drzewko to nie sztuka a tak to bede mial satysfakcje ze sam sobie ja wychodowalem :razz:
Eva

Post autor: Eva »

Cały problem w tym, że 15 lat to ona powinna spokojnie rosnąć BEZ intensywnego FORMOWANIA. Inaczej cały czas będzie miała patyczek zamiast pnia. Więc w tym przypadku to wieloletnie formowanie będzie polegało tylko i wyłącznie na czekaniu... :| Tak przynajmniej sądzę - jesli nie, to poprawcie ;)
ODPOWIEDZ