Szukam porady od Nasionka do drzewka

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
alliensik
Posty: 3
Rejestracja: 09 maja 2018, 11:21
5
Imie i nazwisko: Rafał Szc
Województwo: lubuskie

Szukam porady od Nasionka do drzewka

Post autor: alliensik »

Witam na początku dodam że jestem kompletnie zielony w tym temacie i proszę o zrozumienie mnie i dystans do moich pytań, mogą wydawać się dla was głupie ale dla mnie są bardzo istotne. Więc przeglądałem chińską stronę i znalazłem piękne "drzewko" bonsai różowa wiśnia(Sakura Japoński) no i zamówiłem. Byłem pewny że przyjdzie gotowe drzewko ale nie doczytałem i przyszły nasiona. Szukałem na internecie jak mam zacząć przygodę i bardzo dużo jest różnych wątków. Ale nie ma napisane od A do Z, jeśli jest dokładnie napisane w języku lajków proszę o link. Znalazłem że muszę włożyć nasiona do wody na 24h, po 24h wyciągnąć je do woreczka strunowego nasypać ziemi do wysiewu i je wrzucić ( co 1,5-2 cm od siebie). Następnie trochę ziemie spryskać i zostawić na 120 Dni w lodówce oraz raz w tygodniu wciągać i mieszać. Ja tak to zrozumiałem.
Mam pytania :
1)Czy ja dobrze to zrobiłem skoro zrobiłem to tak jak napisałem u góry ?
2)Jak mam to mieszać co tydzień żeby ziemie natlenić skoro jak to wymieszam nasiona jedne będą bliżej drugie dalej, nie które w ogóle wyjdą z ziemi.
:hmmm: :hmmm: :hmmm: :co: :co: :co:

Jeśli to czytasz i chciał/abyś mi pomóc będę wdzięczny, napisałem tutaj ponieważ szukam . a nie opinii. Wszędzie gdzie był temat "." jak mam zacząć odpowiedzi były typu " Zostaw to kup drzewko" , "Z nasiona trudno jest", " Bo z nasiona to całe życie będziesz czekać i się nie doczekasz", "A bo z nasiona trudno i długo". Te opinie zostawcie dla siebie, czytałem wiele ich wiem że będzie to bardzo trudne i trwało bardzo długo ale zdecydowałem że będę zaczynał bonsai z nasiona, nie chcę zaczynać z drzewka. Dziękuje
jareckiM66
Posty: 26
Rejestracja: 13 mar 2013, 17:25
11
Imie i nazwisko: Jarek
Województwo: zachodniopomorskie

Post autor: jareckiM66 »

Nasiona wiśni muszą przejść naturalną stratyfikację tj. muszą być wysiane do gruntu/podłoża w doniczce w sierpniu-wrześniu (bez żadnych woreczków strunowych i lodówek) i w takie formie przestać całą zimę. Na wiosnę dopiero okaże się czy wykiełkują m.in. od siły kiełkowania jaką zachowały. Podłoże, jakie musisz zastosować to dwie części piasku na jedną część np. ziemi ogrodniczej. Można też dodać 1 część frakcji drobnego, przesianego na sicie żwiru o granulacji 2-3mm, co poprawi warunki powietrzne podłoża.
alliensik
Posty: 3
Rejestracja: 09 maja 2018, 11:21
5
Imie i nazwisko: Rafał Szc
Województwo: lubuskie

Post autor: alliensik »

Tego właśnie szukałem. Dziękuje za konkretną odpowiedź !!

Mam jeszcze jedno pytanie teraz na temat " Japońskiego Klonu " ( Acer Palmatum Atropurprureum ). Jak posadzić te drzewko bo doszły mi wczoraj te nasiona , tak samo jak wiśnie czy stratyfikacje może przejść w lodówce lub w ogóle nie robić stratyfikacji ??
jareckiM66
Posty: 26
Rejestracja: 13 mar 2013, 17:25
11
Imie i nazwisko: Jarek
Województwo: zachodniopomorskie

Post autor: jareckiM66 »

Nasiona większości klonów, w tym również klonu palmowego, muszą przejść stratyfikację przez okres 90-120 dni w temperaturze 2-5 stopni Celsjusza czyli np. w lodówce. Musisz się tylko zastanowić, czy rozpoczynać ją już teraz, ale wtedy podkiełkowane nasiona będziesz mógł dać do gruntu w sierpniu-wrześniu i nie wiadomo czy zdołają wzmocnić się do zimy, aby przetrwać ją w gruncie, czy też wstrzymasz się z rozpoczęciem stratyfikacji od listopada, aby nasiona wysiać w marcu (tutaj minusem jest to, że nasiona w postaci suchej - do listopada mogą znacznie obniżyć swoją siłę kiełkowania, "potrzebną" im na wiosnę). Podłożem do stratyfikacji jest wilgotny (nie mokry) piasek, który wsypujesz do pojemnika z tworzywa sztucznego np. po margarynie z podziurkowaną pokrywką, mieszasz z nasionami tak aby nie wystawały z piasku i w takiej postaci umieszczasz w lodówce. Pamiętaj też o sprawdzaniu wilgotności podłoża - mimo, że będzie w lodówce może przesychać, a nim i nasiona, a to z kolei jest dla nich niekorzystne.
alliensik
Posty: 3
Rejestracja: 09 maja 2018, 11:21
5
Imie i nazwisko: Rafał Szc
Województwo: lubuskie

Post autor: alliensik »

Dziękuje, jesteś wielki !. Zaryzykuje to jest drzewko indoor więc będę grzał w grudniu :). Będę pamiętał o wilgoci, jeśli mogę dać jakoś plus za . czy coś to powiedz jak i z chęcią dam. Bynajmniej jest na innych forach tak :D
jareckiM66
Posty: 26
Rejestracja: 13 mar 2013, 17:25
11
Imie i nazwisko: Jarek
Województwo: zachodniopomorskie

Post autor: jareckiM66 »

Które jest drzewkiem indoor? Oba wymienione przez Ciebie gatunki, wiśnia i klon - są to typowe outdoory, więc w domu trzymać ich nie możesz, tylko pod chmurką.
ODPOWIEDZ