Ficus Microcarpa przesadzanie

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Master
Posty: 1
Rejestracja: 27 lut 2017, 23:39
Imie i nazwisko: Hubhub
Województwo: wielkopolskie

Ficus Microcarpa przesadzanie

Post autor: Master » 27 lut 2017, 23:59

Witam wszystkich forumowiczów, temat utworzyłem gdyż chciałbym się upewnić czy proces przesadzania drzewka (w moim przypadku Ficusa Microcarp'y) jaki sobie zaplanowałem będzie odpowiedni, czy też czegoś odradzacie lub udzielicie mi jakichś wskazówek. Mianowicie drzewko ma ok 25 cm i to będzie mój pierwszy raz gdy będę je przesadzał. Czytałem dosyć intensywnie forum, polatałem troszkę na JuTubie i widzę że nie jest to nic skomplikowanego.
Wyciągam drzewko z dotychczasowej doniczki (niestety jest to drzewko marketowe i podłoże w którym aktualnie się znajduje niestety nie należy do najlepszych), łyżeczkuję/przerzedzam ziemię od korzeni (delikatnie) najlepiej jakimś dużym widelcem (1. tu pytanie czy warto płukać na tym etapie drzewko wodą by usunąć całość starej ziemi?).
Przygotowuję nową doniczkę, nieco większą, zakładam kratki na otwory drenażowe i wyprowadzam tamtędy ok 4-6 grubszych drutów. Ja zaopatrzyłem się w akadame drobną 2-3mm oraz Bims ok 4-5mm. (2. Następne pytanie czy mogę użyć tylko takiej mieszanki w proporcji 65% akadamy plus 35% bimsu oraz cieniutka warstwa bimsu jako podłoże dna doniczki czy potrzeba mi jeszcze czegoś w pokroju ziemi organicznej?) wcześniej odcinając nad wymiarowe korzenie wkładam drzewko na środku doniczki i zasypuję je resztą mieszanki. No i na koniec podlewam obficie drzewko.
Na tym etapie rodzi się jeszcze trochę pytań.
3. Po takim przesadzeniu drzewka, czego mogę się spodziewać? (np. utraty liści?) Czy czegokolwiek co mogłoby wyglądać na coś podejrzanego?
4. Pytanie niedotyczące już samego przesadzania tylko już opieki nad drzewkiem, gdy je kupiłem było w dosyć opłakanym stanie, no i ponadto zmiana otoczenia i bum! - zgubił dużo liści (normalne) drzewko sie zaaklimatyzowało, powstały nowe liście ładne grube i zielone ale zostały mi gałęzie które są już suche, nie ma na nich żadnych oznak życia - odciąć je? czy zostawić bo może jednak coś tam się pojawi na wiosnę?

Z racji że dbanie o bonsaia jest trudne i wymaga doświadczenia to proszę o wyrozumiałość i nie linczowanie, chcę być pewien że drzewka nie uszkodzę bądź co gorsza nie będzie mu się podobał jego nowy domek. Pozdrawiam!!! \:D/
Hubert
Posty: 3
Rejestracja: 21 lut 2017, 09:27
Imie i nazwisko: Hubert
Województwo: pomorskie

Re: Ficus Microcarpa przesadzanie

Post autor: Hubert » 01 mar 2017, 09:37

Super, dołączam się do kolegi, życzę też powodzenia. Sam zamierzam przesadzić i szukam podobnych odpowiedzi jak ty.
ODPOWIEDZ