Bonsai Ficus 'Ginseng' - przycinanie

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
sycylijczyk
Posty: 5
Rejestracja: 21 sty 2017, 08:23
7
Imie i nazwisko: Tomasz Zarzycki
Województwo: opolskie

Bonsai Ficus 'Ginseng' - przycinanie

Post autor: sycylijczyk »

Witam, kupiłem parę miesięcy temu fikusa w biedronce. Tak szczerze myślałem, że to zwykła, ozdobna roślinka. Potem wyczytałem, że potrzebuje trochę więcej czasu :)

Roślinkę póki co trzymam w doniczce tej w której ją kupiłem (chcę przesadzić na wiosnę), zakupiłem już doniczkę pod bonsai. Mam jednak nortujące mnie pytanie, jak przycinać liście i kiedy?

Gałązki zrobiły się bardzo długie, a liści jak kot napłakał w niektórych miejscach nie wiem w którym miejscu przyciąć, aby roślinki nie uszkodzić.

Oto zdjęcie:

https://zapodaj.net/39731407ce4e1.jpg.html
sycylijczyk
Posty: 5
Rejestracja: 21 sty 2017, 08:23
7
Imie i nazwisko: Tomasz Zarzycki
Województwo: opolskie

Post autor: sycylijczyk »

nikt nie jest w stanie doradzić w jakikolwiek sposób?
Awatar użytkownika
Pelidea
Posty: 51
Rejestracja: 21 maja 2013, 17:38
10
Imie i nazwisko: Joanna
Województwo: podkarpackie

Post autor: Pelidea »

Przez Internet raczej nie... Przesadzić - jak najbardziej, na wiosnę. Fikus się powyciągał, bo w zimie jest mało światła, a jeśli nie stoi na parapecie, to marnie dla niego.

Na razie zapewnić mu jak najlepsze warunki, do wiosny czytać, może spotkać się z kimś doświadczonym, popytać.
JM
Posty: 87
Rejestracja: 10 lut 2006, 21:48
18

Post autor: JM »

sycylijczyk pisze:nikt nie jest w stanie doradzić w jakikolwiek sposób?
Na początek, nim dojrzejesz:
Wyjmij drzewko z całą bryłą korzeniową, wstaw do nowej nieco większej doniczki, wcześniej daj na dno drenaż i podsyp nieco "ziemi" aby pasowało do poprzedniego poziomu sadzenia, dosyp "ziemi w wolne miejsca po bokach, lekko ostukaj i gotowe.
Tnij jak sam uważasz, byle zostały przynajmniej małe "kikutki", najlepiej z co najmniej dwoma węzłami. Gotowe.
Jeżeli będzie miał dobre warunki to przyjdzie na niego czas, pojawią się nowe pączki i wyrosną nowe pędy.

Przestańcie się nowicjusze tak bać tych prostych czynności, albo nie bierzcie się na początek za bonsai, skoro nie macie żadnego doświadczenia w pielęgnacji jakiejkolwiek rośliny doniczkowej. Albo po prostu ryzykujcie, ale na własny rachunek.
Pozdrawiam, Józef
sycylijczyk
Posty: 5
Rejestracja: 21 sty 2017, 08:23
7
Imie i nazwisko: Tomasz Zarzycki
Województwo: opolskie

Post autor: sycylijczyk »

Witam ponownie. Mam kolejne małe pytanko.

Roślinkę przesadziłem do doniczki płaskiej i przyciąłem. Cała góra i lewa strona pięknie się rozmnożyła i zagęściła, jednak po prawej nie ma ani jednego listka :( Jaki może być tego powód? Jeśli potrzeba to zrobię zdjęcie, bo w chwili obecnej nie mam czym.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

Cześć.
A nie jest przypadkiem tak, że z lewej strony pada światło? To by wiele tłumaczyło.
...
ODPOWIEDZ