Chyba mi się nie udało...

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Awatar użytkownika
kokein
Posty: 2
Rejestracja: 25 mar 2016, 13:12
8
Imie i nazwisko: Mikołaj Sadowniczy
Województwo: mazowieckie

Chyba mi się nie udało...

Post autor: kokein »

Witajcie drodzy forumowicze,

Chciałem się od Was dowiedzieć - poradzić Was w kwestii sadzonki którą zaplanowałem wyhodować, ale chyba nic z tego nie wyszło :(

Sadzonkę Klonu zakupiłem na wiosnę "ACER ATROPURPUREUM" jako wersję "na Bonsai". Dokupiłem zgonie z przeczytanymi artykułami co będzie potrzebne -Akadamie, Ziemię, Doniczkę itp...- i ruszyłem do przesadzania. Jednak mimo wszelkich starań wielkim żalem muszę stwierdzić że drzewko chyba się nie przyjęło :(

Załączam zdjęcie z "przed" (moment otrzymania przesyłki z sadzonką) oraz z po ok 3 miesiącach. Listki straciły kolor, nie rozwinęły się-raczej uschły. I teraz pytanie najważniejsze, czy "bawić" się dalej z tą sadzonką, czy to już jest raczej jej koniec i spróbować z nową, kolejną bo ta już raczej nie odżyje? Ja nie jestem pewien czy ty dostałem żywe drzewko, przecież to takie delikatne, jest jakoś nie widzę sadzonki która by umiała przetrzymać uroki podróży w postaci paczki :( Bardzo mi smutno bo włożyłem tyle serca, a efekt jak widać marny. Wilgotność sprawdzana co dziennie, ph ziemi w normie, nawet lampkę założyłem dedykowaną dla drzewka :) Jedyne czego nie robiłem to nie drutowałem i nie przycinałem - czekając czy się przyjmie. Sprzedawca zapewniał, że Klon się w domu utrzyma jako "indoor". Docelowo miał wylądować jako Outdoor - i tu chyba popełniłem błąd?!

Ponżej postęp w czasie:
Obrazek

A tutaj już ostatnie dni drzewka:
Obrazek

Pozdrawiam!
Mikołaj
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Ciężko się piszę o czymś co na forum było poruszane setki razy. Mnie dziwi tylko fakt że polegasz na zdaniu sprzedawcy zamiast zapytać się lub wyczytać info na forum. To przypomina mi zakup samochodu w komisie mając nadzieję że sprzedawca będzie żetelny - PANIE NIEMIEC PŁAKAŁ JAK SPRZEDAWAŁ.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Jacob_sSs
Posty: 162
Rejestracja: 16 mar 2015, 20:02
9
Imie i nazwisko: Kuba S
Województwo: lódzkie
Lokalizacja: Koluszki, pod Łodzią

Post autor: Jacob_sSs »

Współczuję , że tyle pracy poszło na marne, ale popełniłeś podstawowy błąd. Nie mogę uwierzyć, że robiłeś tyle skomplikowanych operacji, a outdoora trzymales w domu...
Z łatwiejszych drzewek polecam ci jałowca chińskiego, a do domu np. Ficusa.
Awatar użytkownika
kokein
Posty: 2
Rejestracja: 25 mar 2016, 13:12
8
Imie i nazwisko: Mikołaj Sadowniczy
Województwo: mazowieckie

Post autor: kokein »

@Bolas - masz racje, z dokładnie taką sytuacją sobie to skojarzyłem... =/ ...z tą różnicą, że to ja "płaczę" ;)
@Jacob_sSs - do domu, owszem, ale zauroczył mnie ten Klon Palmowy =]

Dziękuję Wam bardzo za odwiedzi. Naprawdę nie sądziłem, że ten krótki okres "przesadzenia" da się tak we znaki. Tak jak napisałem, docelowo miał iść jako OutDoor no "ale", teraz kwestia, czy to drzewko jeszcze odżyje jak go wystawię na zewnątrz? Czy to już jego koniec?
Będę wdzięczny za podpowiedź.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Potrzymaj go na dworze jak w 3tyg nic nie wypuści to lipa raczej
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Amator Bonsai
Posty: 96
Rejestracja: 11 kwie 2012, 18:58
11
Imie i nazwisko: Kacper R.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Amator Bonsai »

Bolas pisze:Potrzymaj go na dworze jak w 3tyg nic nie wypuści to lipa raczej
Nie lipa, tylko klon :-)
ODPOWIEDZ