Bonsai Ficus Ginseng

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
2dawids3
Posty: 3
Rejestracja: 11 lut 2015, 08:12
9
Imie i nazwisko: Dawid Chuc
Województwo: śląskie

Bonsai Ficus Ginseng

Post autor: 2dawids3 »

Witam, jestem posiadaczem od wczoraj dojrzałego drzewka który stoi na biurku obok okna gdzie słońca jest do popołudnia, interesowałem się tym od paru lat, ale nie miałem odwagi kupić do wczoraj.
Więc kupiłem, bez doświadczenia..

Obrazek

Od podstaw dla upewnienia się:
-doniczka bez otworów możne być ? będzie na pewno okrągła. Za miesiąc będę ją przekładał
-przycinać tylko i wyłącznie wiosną tak ? i późnym latem to prawda ?
-na instrukcji pisze żeby podlewać raz na tydzień, czy aby nie za mało ?
-jak przycinać ?

Mam tez drugie drzewko od dwóch lat z którym nic nie robiłem z braku doświadczenia :
Obrazek

-jest w doniczce bez otworów i nic się nie dzieje
-podlewany jest dwa razy w tygodniu
-nie przesadzałem go ani żadnych witamin
-przycięty według filmików na yt ( jak przycinać bonsai )

Od dnia dzisiejszego, chcę nabrać doświadczenia i poprawić kondycję tego małego, i dobrze dbać tego rozwiniętego. Czytam wszędzie na rożnych forach, trochę wiem, ale tutaj na forum poczuję się ciut lepiej i mądrzejszy jak je dbać .

Pozdrawiam : )
Awatar użytkownika
Pelidea
Posty: 51
Rejestracja: 21 maja 2013, 17:38
10
Imie i nazwisko: Joanna
Województwo: podkarpackie

Post autor: Pelidea »

Tak z ciekawości, zanim ktoś odpisze w kwestii drzewek. W jakim jesteś wieku?
2dawids3
Posty: 3
Rejestracja: 11 lut 2015, 08:12
9
Imie i nazwisko: Dawid Chuc
Województwo: śląskie

Post autor: 2dawids3 »

25 lat.
Awatar użytkownika
Pelidea
Posty: 51
Rejestracja: 21 maja 2013, 17:38
10
Imie i nazwisko: Joanna
Województwo: podkarpackie

Post autor: Pelidea »

Mhm.

No to w takim razie mogę poradzić przede wszystkim opcję "szukaj"... Na każde z Twoich pytań jest co najmniej dziesięć różnych odpowiedzi.

I w pierwszej kolejności. Nie. Doniczka bez otworów nie może być. ;)
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Żeby się nie czepiać wieku przeczytaj końcówkę w stylu Kali jeść zupa zupa pomidor być mniam.
Pocieszające to to że fikus który jest już u ciebie dłużej jest w dobrej formie. Dlaczego nie może nie być otworów a twoje żyją bez? Odpowiedź jest prosta bo to fikus który lubi wilgoć. Ziemię masz pewnie przepuszczalną w domu ciepło dobra wentylacja i korzenie nie gniją tym bardziej że nie są przelewane.
Jak podlewać? Tak jak sam pijesz. Pijesz jak jesteś spragniony czy walisz w siebie 1-2litrów wody dziennie najlepiej jak zrobisz to rano i będziesz miał zapas na cały dzień nie ważne czy się dziś bardziej spocisz czy nie? Podobnie z rośliną jeżeli warunki będą takie że ziemię wysuszy a bonsai przeważnie ma mało gleby to będziesz go musiał podlać mimo tego że napisali raz na tydzień a doświadczenie podpowiada że 2razy w tyg a tu kuna za kilka godzin wysycha. Jak zmienisz doniczkę na bonsaiową z dużymi otworami drenażowymi będziesz musiał zwiększyć częstotliwość podlewania lub robić to tak jak powinno być czyli przez zanurzenie. Rośliny nie potrzebują witamin mogą je same wytwarzać. Za to potrzebują nawozu do prawidłowego wzrostu - ograniczenie tych substancji powoduje powolny wzrost aż gleba całkowicie się wyjałowi a to przy żyznej glebie roślinie tych rozmiarów może zająć naście lat. Tym bardziej że za każdym razem śladowe ilości pierwiastków wlewasz z wodą :)
Przycinać jak straci wygląd jakby miał idealne warunki wzrostu mógłbyś to robić raz w miesiącu.
Ficus z splecionymi korzeniami ciężko nazwać bonsai takie symetryczne rzeczy są bardzo nienaturalne ale pozwalają producentom szybko uzyskać efekt.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
2dawids3
Posty: 3
Rejestracja: 11 lut 2015, 08:12
9
Imie i nazwisko: Dawid Chuc
Województwo: śląskie

Post autor: 2dawids3 »

Takie drzewka można formować ? jest sens ? czy takie drzewka nie nadają sie do formowania ? mi zalezy zeby rosł w górę , aby był tak z metra bo ma pol metra i fajnie go rozłozyc jak wiekszość BONSAI.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Nie ma "większość bonsai" w bonsai są kanony wg których formuje się roślinę i są one ściśle określone
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Ferdka
Posty: 6
Rejestracja: 09 wrz 2014, 16:43
9
Imie i nazwisko: Grazyna
Województwo: lubuskie

Post autor: Ferdka »

Też mało wiem o moim o ogniku boje się mocno przyciąć a mam go już od roku. .!!!
ODPOWIEDZ