Ficus retusa - Bankan

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Sensei
Posty: 1
Rejestracja: 27 sie 2014, 13:57
9
Imie i nazwisko: Rafal
Województwo: śląskie

Ficus retusa - Bankan

Post autor: Sensei »

Witam szanownych forumowiczów
Będąc w marcu u znajomych, zwróciłem uwagę na ich "bonsai". Z tego co się dowiedziałem był/jest to półtora metrowy ficus retusa. Korzystając z okazji zabrałem dwie kilkucentymetrowe szczepki. Rośliny w trzy tygodnie wypuściły korzonki, po czym trafiły na południowo-wschodnie okno. Nie minęły dwa tygodnie jak zaczęły gwałtownie rosnąć. Jedną sadzonkę podarowałem zaprzyjaźnionej sąsiadce (tak bardzo prosiła :yes: ), drugą natomiast przesadziłem do większej donicy. Na dzień dzisiejszy fikusik ma ok 30 cm. Rośnie sobie samopas, zaczął też wypuszczać boczne odnogi. Chciałbym go już odrutować, uformować w literę "s", poprowadzić w tak zwanym stylu Bankan :wink: . Mam jednak wątpliwości co do tego, czy roślinka jest wystarczająco duża. Prawdę powiedziawszy nie wiem też jak się do tego zabrać, ale koncepcję mam w głowie. Proszę zatem Was o radę, wszelkie sugestie są mile widziane.
Wszystkie rośliny jakie posiadam, wyhodowałem z nasion bądź też szczepek. Uważam, że nie ma nic lepszego niż chów roślin oraz zwierząt od małego. Taki już mam charakter. Dlatego przygodę ze sztuką Bonsai pragnę zacząć od swojego wychowanka. Zaznaczam, że jestem osobą z natury cierpliwą :wink: Mam nadzieję, że mój podopieczny ma predyspozycje do przekształcenia w Bonsai...

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Pierwszy problem to to że roślin się nie chowa czy hoduje tylko uprawia. Oczywiście nikt nie będzie cię od swojej wymarzonej drogi do upragnionego bonsai odwodził. Nim zyskają predyspozycję będziesz miał okazję pojechać na kilka wystaw czy spotkań bonsai może innym okiem spojrzysz na stracony czas.
Co do samej rośliny to fikusiki widać zdrowe i ładnie się zagęszczają. Co do formowania masz wiele możliwości a zobacz co zrobił nasz kolega Sebastian z forum:
viewtopic.php?f=6&t=6269&p=48980&hilit=+ficus#p48980
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
ODPOWIEDZ