Metasekwoja

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Mayen
Posty: 4
Rejestracja: 30 cze 2014, 14:37
9
Imie i nazwisko: Jakub
Województwo: lubuskie

Metasekwoja

Post autor: Mayen »

Witam,
moja przygoda z bonsai zaczęła się kilka lat temu i po hmm niepomyślnym jej zakończeniu, myślałem że nie powrócę już do tych kochanych drzewek. Jednakże zostałem obdarowany ślicznym okazem pięciu Metasekwoi Chińskich z lerła merlę. Niestety moja nieszczęśliwa passa zaczęła się od nowa. Drzewko zaczęło lekko marnieć, a końcówki przysychać. Dlatego szybko złapałem za nawóz i spryskiwacz i wydaje mi się że w miarę opanowałem sytuację, ale boję się go profilować w jakikolwiek sposób, a powoli zaczyna przypominać bezładny busz. Chciałem uformować go na kształt małego lasku z wysokimi gęstymi koronami. Poniżej zdj. ogólne i końcówek. Jak potrzeba lepszą jakość to mówcie ;)

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
oliwia99
Posty: 143
Rejestracja: 02 sty 2006, 20:30
18
Imie i nazwisko: Rafal Ulfig
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Chudów

Post autor: oliwia99 »

Czy na co dzień ,te drzewa też stoją przy telewizorze?
Pozdrawiam Rafał
Mayen
Posty: 4
Rejestracja: 30 cze 2014, 14:37
9
Imie i nazwisko: Jakub
Województwo: lubuskie

Post autor: Mayen »

Tak, jest włączany jakoś raz na tydzień i trochę trudno o inne miejsce, bo inne jest bliżej okna, a jest ono południowe. Jeżeli myślisz, że to powód, to mogę zabrać do innego pokoju na tydzień.
Awatar użytkownika
Aura
Posty: 149
Rejestracja: 29 sty 2013, 21:15
11
Imie i nazwisko: Krzysztof
Województwo: pomorskie

Post autor: Aura »

Na dwor z nimi!
Mayen
Posty: 4
Rejestracja: 30 cze 2014, 14:37
9
Imie i nazwisko: Jakub
Województwo: lubuskie

Post autor: Mayen »

Chciałbym, ale mieszkam w wielkich płytach i w lecie na balkonie od godziny 12 mam 40 stopni jak nie więcej, chyba że do południa, to można, ale gdzieś czytałem, że nie lubią jak się nimi macha z miejsca na miejsce... chyba że to mit :)
Awatar użytkownika
oliwia99
Posty: 143
Rejestracja: 02 sty 2006, 20:30
18
Imie i nazwisko: Rafal Ulfig
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Chudów

Post autor: oliwia99 »

Czyli masz odpowiedź dlaczego drzewko zaczyna marnieć.
To nie jest drzewko które można trzymać w domu.
Poczytaj nt. gatunku którym zostałeś obdarowany i wyciągnij wnioski, a wtedy jest szansa, że drzewkiem nacieszysz się dłużej niż jeden sezon.
Jeśli stwierdzisz, że nie dasz rady zapewnić mu warunków których potrzebuje poszukaj, może ktoś z forum będzie chętny na zamianę na jakiegoś indoora, bo szkoda drzewka.
Pozdrawiam Rafał
Awatar użytkownika
Aura
Posty: 149
Rejestracja: 29 sty 2013, 21:15
11
Imie i nazwisko: Krzysztof
Województwo: pomorskie

Post autor: Aura »

W domu szybciej ja stracisz. Mimo ze nazywa sie metasekwoja chinska, w naszym klimacie tez rosnie w prywatnych kolekcjach i ogrodach dendrologicznych. Musisz zapewnic jej warunki zblizone do naturalnych, inaczej padnie. To nie karagana ze mozna ja troche w domu, troche na zewnatrz
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Następnym razem szukaj czegoś do mieszkań pod hasłem indoor bonsai. Ten gatunek koniecznie na dwór. Potem ostre cięcie i kształtowanie. Ziemia w doniczce też nie wygląda obiecująco. Warto dosypać jej w wersji bardziej przepuszczalnej. Na razie to kilka metasekwoi w płaskiej donice choć bardzo fajny materiał na ładne lasek bonsai.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Mayen
Posty: 4
Rejestracja: 30 cze 2014, 14:37
9
Imie i nazwisko: Jakub
Województwo: lubuskie

Post autor: Mayen »

Dziękuję za tyle odpowiedzi :-) . O ile mogę i uda mi się zapewnić jej warunki to raczej zostanie u mnie (już po byciu na dworze trochę zbielała, ale uzyskała dużo malutkich pędów.. szybko rośnie). Co do ziemi, to postaram się w miarę możliwości dosypać, ale też myślałem o zaszczepieniu mchu, który pojawił się w doniczce mojego małego iglaczka. Przy okazji zadam pytanie, na które nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi, czy drzewka wytrzymują nasze polskie mrozy (czyt. niżej niż -10) bo pomimo balkonu, to takie temperatury potrafią pojawić się na moim termometrze.
Awatar użytkownika
Aura
Posty: 149
Rejestracja: 29 sty 2013, 21:15
11
Imie i nazwisko: Krzysztof
Województwo: pomorskie

Post autor: Aura »

Twoja roslina jak i inne w malych plytkich donicach wymagaja szczegolnej opieki w okresach mrozow. Najwiecej info znajdziesz w temacie forum 'zimowanie bonsai'.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Daje sobie radę przy mrozach z tym że ze względu na to że jest w doniczce o czym wspomina Krzysiek musisz zadbać o to by roślina w czasie spoczynku miała zabezpieczone korzenie. Gatunek ten wypuszcza nowe pędy z pnia więc nawet odbudowa całej rośliny to nie problem.
Mchu się nie szczepi można go posadzić ale w mniejszych roślinach utrudnia podlewanie i kontrolę wilgotności gleby.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

moim zdaniem trochę za dużo kombinujesz, nie dosypuj ziemi tylko przepuszczalną mieszankę tak ja pisał Bolas, jak szkoda Ci kasy na akadamę to są tańsze media - żwirki, lawy, zeolity, keramzyty itp. a na wiosnę w ogóle przesadzić, ta roślina lubi wilgoć ale nie stojącą wodę, trzeba uważać wczesną wiosną bo jak się pojawi słoneczna pogoda to ciągnie wodę jak szalona, a marcu lub kwietniu mogą wystąpić silne przymrozki i mrozy nawet do -20C, wtedy pieniek może zostać rozsadzony i roślina jest dead, o czym się przekonałem - roślina rośnie w gruncie i na szczęście dolna część przeżyła.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=29488&f=33
Załączniki
Metasekwoja chińska po 4 latach w gruncie
Metasekwoja chińska po 4 latach w gruncie
bez tytułu3.jpg (865 KiB) Przejrzano 9027 razy
Paweł Dembek
ODPOWIEDZ