Jak oszacować wiek drzewka - rośliny ?

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Bekon
Posty: 8
Rejestracja: 18 wrz 2008, 00:15
15
Imie i nazwisko: Kamil B
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bytom

Jak oszacować wiek drzewka - rośliny ?

Post autor: Bekon »

Witam

Zakupiłem dzisiaj w markecie dwa Klony Palmowe z zamiarem przygotowania ich na materiał pod Bonsai. Pytanie jak w temacie jak mogę oszacować wiek sadzonki tego gatunku ? Moje przypuszczenia są takie, iż sadzonki na pewno nie mają 3 lat, ale może ktoś się orientuje jak to wygląda ?

wys. - 50cm
fi - ok 0,5 - 0,7 cm

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Najdokładniejszą metodą jest przecięcie pnia praktycznie przy nasadzie i zliczenie słojów i 100%śmierć rośliny. W innych warunkach można podać z dokładnością z zakresu +/- 5-10lat. To przy starszych okazach nie robi wielkiej różnicy ale przy młodych roślinach jednak duża pomyłka. Tym bardziej że rośliny w donicy zachowują się całkowicie inaczej niż w naturze. Mam modrzewia ponad 50letniego i normalnie powinien mieć większą średnicę niż jego doniczka tymczasem wynosi ona ok 10cm wiek natomiast w przypadku modrzewi można śmiało stwierdzić po grubości i ilości łuszczącej się kory.
A propos czy to takie ważne?
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Bekon
Posty: 8
Rejestracja: 18 wrz 2008, 00:15
15
Imie i nazwisko: Kamil B
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Bekon »

W sumie to aż takie ważne nie jest, ale chciałbym wiedzieć w jakim tempie Klon Palmowy będzie przyrastał na masie. Na dzień dzisiejszy na pewno wyląduje w ogrodzie lub dużej donicy. Kolejna sprawa to kiedy nadejdzie czas aby zacząć pracę pod kątem Bonsai tzn 2, 3 a może 5 lat w ziemi czy donicy a to jednak robi różnicę ;-) zamierzam hodować klona do wys ok 90 cm.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
ODPOWIEDZ