Podocarpus na Bonsai

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
meetyou
Posty: 10
Rejestracja: 15 kwie 2014, 17:08
9
Imie i nazwisko: Jan
Województwo: lubelskie

Podocarpus na Bonsai

Post autor: meetyou »

Witam serdecznie wszystkich ;)

Jestem tutaj nowym użytkownikiem, więc proszę o wyrozumiałość:)

Wczoraj kupiłem sobie drzewko podocarpus do Bonsai i mam w związku z tym kilka pytań :
1. Zauważyłem, że kilka listków jest całkowicie suchych. Uciąć w takim razie pęd? usunąć listki, czy zostawić tak jak jest i niech same odejdą?
2. Niektóre listki są brudne, pokryte czymś białym. Chciałbym, aby całe drzewko wyglądało łanie, czysto, czy w takim razie zabrać się za czyszczenie każdego listka (jeżeli tak, to czym? nawilżoną wodą szmatką? :D) czy wystarczy częste (codzienne) zraszanie?
3. Pani z działu ogrodowego (z OBI) powiedziała, że mogę praktycznie od "jutra" rozpocząć proces formowania drzewka poprzez drutowanie. Jednakże czytałem tutaj na forum, że wypadałoby na początku przeczekać z działaniem w stosunku do drzewka podczas jego aklimatyzacji czyli ok. miesiąca i w tym czasie dbać tylko o podlewanie oraz zraszanie.
4. Czy dobrze rozumuję, że należy poddawać drzewko nawożeniu co 10 dni-14 dni w okresie kwiecień-sierpień?
5. W jaki sposób podlewać to drzewko? Czytałem, że bezpośrednie lanie strumienia wody na drzewko nie jest efektywne, zatem jak je podlewać? Zraszać ziemię?
6. Jak ocenicie moje drzewko? Widać w nim potencjał? Chciałbym w przyszłości poddać je formowaniu w stylu Shakan.

Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania.

Pozdrawiam!
Załączniki
Podocarpus2.jpg
Podocarpus2.jpg (295.38 KiB) Przejrzano 11464 razy
Awatar użytkownika
Aleksandra
Posty: 59
Rejestracja: 26 paź 2013, 19:27
10
Imie i nazwisko: AleksandraJ
Województwo: podkarpackie

Post autor: Aleksandra »

Witaj!
Ja też zaczynam przygodę a raczej pielęgnacje z drzewkiem . Jeśli miałabym poradzić coś to podlewanie przez zanurzenie doniczki z drzewem jest naprawdę dobrym sposobem na odpowiednie podlanie go bo w tym czasie korzenie pobierają odpowiednią ilość wody a ziemia też zaczyna w odstępie czasowym robić się wilgotna co daje nam przewagę , że co chwila nie musimy chodzić z konewką. Też nie można doprowadzić do tego aby było za wilgotno. Biały nalot na liściach hm spróbuj oczyścić je delikatnie wodą. Jak ciężko schodzi to wydaje mi się że to kamień z wody. Mech nie wygląda dobrze, ja bym go usunęła. Co do odżywki to zależy jaką zakupisz. Na pewno na opakowaniu wszystko dokładnie zostanie opisane jak stosować. Przycinanie drzewka ja bym odradzała , poczekała aż do następnej wiosny. W tym czasie zobaczysz jak zachowuje się w domu i zaczniesz przyzwyczajać się do jego obecności.
Jeśli liście są suche to odpadną. Jeśli nowy pęd jest suchy to go obetnij.
Nie jestem ekspertem ale piszę to co myślę. Decyzja należy do Ciebie. Z mojej strony możesz liczyć na szczerość, bo sama szukam odpowiedzi na moje pytania.

Polecam przeczytanie na spokojnie ważnych dla Ciebie rozdziałów:
inne/kompendium.pdf

Pozdrawiam :wink:
meetyou
Posty: 10
Rejestracja: 15 kwie 2014, 17:08
9
Imie i nazwisko: Jan
Województwo: lubelskie

Post autor: meetyou »

Witam Cię Aleksandro! ;)

Podlewanie poprzez zanurzenie rośliny w wodę nie wchodzi w grę, ponieważ mam zbyt duże obawy co do tego sposobu nawadniania...nie jestem doświadczonym "ogrodnikiem" a w związku z tym boję się o to, że mógłbym mojemu drzewku zrobić krzywdę. Do tej pory podlewam poprzez lanie na powierzchnie drobnych strumieni wody w krótkich odstępach czasowych, do momentu aż woda pojawi się na podstawce. Jednakże mam pewien kłopot dotyczący wiedzy kiedy drzewko wymaga podlania. Obecnie jest tak, że dotykając górnej warstwy ziemi odczuwam dosyć sporą wilgotność...a mimo to podlewam. Czy drzewko powinno być podlewane tylko wtedy, gdy górna warstwa jest sucha? :co:
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witaj Janie,

"tylko wtedy" nie mozna powiedzieć ale jest to doby znak aby wiedzieć kiedy należy ponownie podlać drzewko.
Z tego co piszesz to za często podlewasz drzewko...
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
Aleksandra
Posty: 59
Rejestracja: 26 paź 2013, 19:27
10
Imie i nazwisko: AleksandraJ
Województwo: podkarpackie

Post autor: Aleksandra »

Dziękuje za pochwałę nie spodziewałam się jej :roll: :wink:
Wtedy kiedy ziemia zrobi się sucha na powierzchni można to zobaczyć przez dotyk , wzrok (ziemia zmienia kolor jeśli jest sucha brązowy kolor jest blady a nie ciemny- czarny ) i nawet na wagę. Tak dokładnie. Jak ziemia jest podlana to jest ciężka i jest co nosić bo inaczej jest lekka i można zauważyć różnice. Nie mówię tu o ważeniu go na wadzę ale po prostu na wyczucie da się to zrobić. Kiedyś ja wsadzałam patyczek do ziemi , suchy ze szaszłyków i zostawiałam na chwile aby zobaczyć czy ma sucho czy mokro. Pewnie jakaś herezja z mojej strony hhahaha :yes: ale co tam.
meetyou
Posty: 10
Rejestracja: 15 kwie 2014, 17:08
9
Imie i nazwisko: Jan
Województwo: lubelskie

Post autor: meetyou »

Witam ponownie,

Wczoraj zauważyłem w ziemi gliste i mam pytanko jak ją wykurzyć? Czytałem, że dobrym sposobem jest postawienie kwiatka w ciepłej wodzie i trzymanie go w niej do momentu, aż glista pojawi się na powierzchni i wtedy trzeba ją chwycić pęsetą :D :co:

Drugie pytanko dotyczy przesadzania. Wyjąłem roślinke z doniczki i sami oceńcie czy wymaga takowej operacji?
Załączniki
CAM00941.jpg
CAM00941.jpg (169.73 KiB) Przejrzano 11349 razy
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Jeżeli chwytając za pieniek roślina wychodzi z doniczki z całym systemem korzeniowym to znak że należy ją przesadzić.
Na robaki w glebie dobre jest podlewanie przez zanurzenie - poszukaj na forum.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
meetyou
Posty: 10
Rejestracja: 15 kwie 2014, 17:08
9
Imie i nazwisko: Jan
Województwo: lubelskie

Post autor: meetyou »

Z tym robalem okazało się, że to dżdżownica. Zanurzyłem ziemie z kwiatkiem w wodzie i po kilku minutach wyszedł robal na powierzchnię \:D/
Dzięki bolas za radę dot. przesadzenia. Dzisiaj to zrobię.
meetyou
Posty: 10
Rejestracja: 15 kwie 2014, 17:08
9
Imie i nazwisko: Jan
Województwo: lubelskie

Post autor: meetyou »

Przesadziłem mojego podocarpusa do nowej doniczki, dostał nową mieszankę ziemi : Torf Ph 7 odkwaszony + ziemia uniwersalna + glina w proporcji 3:1:1.
Załączniki
10305075_828651133830666_4098750168123758619_n.jpg
10305075_828651133830666_4098750168123758619_n.jpg (100.14 KiB) Przejrzano 11291 razy
Awatar użytkownika
Aleksandra
Posty: 59
Rejestracja: 26 paź 2013, 19:27
10
Imie i nazwisko: AleksandraJ
Województwo: podkarpackie

Post autor: Aleksandra »

Heh no to miałeś przygodę z dżdżownicą. Widzę, że nie obijasz się z opieką nad nim. Teraz czekamy na nowy przebieg zdarzeń. :spiewam: Co do doniczki kolor i tekstura ciekawa tylko jakoś ten kształt okrągły bardziej mi się spodobał do drzewka. ale to tylko moje zdanie :wink: .
meetyou
Posty: 10
Rejestracja: 15 kwie 2014, 17:08
9
Imie i nazwisko: Jan
Województwo: lubelskie

Post autor: meetyou »

.!

Mój podocarpus jest w złej kondycji. Od około 2 dni zaczęły mi pędy z listkami opadać, nie wiem co się dzieje. Przypuszczam, że to może być konsekwencją stania kilka godzin na dosyć silnym słońcu #-o albo przelania :co:

Zaznaczone na czerwono obszary to pędy które opadają.
Załączniki
CAM01033.jpg
CAM01033.jpg (843.61 KiB) Przejrzano 11178 razy
CAM01034.jpg
CAM01034.jpg (588.32 KiB) Przejrzano 11178 razy
CAM01035.jpg
CAM01035.jpg (644.79 KiB) Przejrzano 11178 razy
CAM01036.jpg
CAM01036.jpg (497.72 KiB) Przejrzano 11178 razy
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

no a listki są suche czy dalej elastyczne?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
meetyou
Posty: 10
Rejestracja: 15 kwie 2014, 17:08
9
Imie i nazwisko: Jan
Województwo: lubelskie

Post autor: meetyou »

Zaczynają powoli wysychać,
Awatar użytkownika
Aleksandra
Posty: 59
Rejestracja: 26 paź 2013, 19:27
10
Imie i nazwisko: AleksandraJ
Województwo: podkarpackie

Post autor: Aleksandra »

Jak dla mnie to efekt przesadzania nikt nawet człowiek nie lubi zmian a tak samo jest z roślinami. Trzeba być cierpliwym. Nie dawaj na bezpośrednie słonce , odżywaj jak trzeba , podlewaj regularnie teraz robi się ciepło więc będzie trochę pił wody.
meetyou
Posty: 10
Rejestracja: 15 kwie 2014, 17:08
9
Imie i nazwisko: Jan
Województwo: lubelskie

Post autor: meetyou »

Chyba po moim drzewku. Listki są strasznie suche:(
JM
Posty: 87
Rejestracja: 10 lut 2006, 21:48
18

Post autor: JM »

meetyou pisze:.!

Mój podocarpus jest w złej kondycji. Od około 2 dni zaczęły mi pędy z listkami opadać, nie wiem co się dzieje. Przypuszczam, że to może być konsekwencją stania kilka godzin na dosyć silnym słońcu #-o albo przelania ...
Przelanie musi mieć charakter długotrwały i raczej nie daje tak nagłych objawów.
Co innego ostre słońce w sytuacji gdy roślina nie jest do niego przyzwyczajona.
Dla drzewka po raz pierwszy wystawionego na kilka godzin na słońce to pewne poparzenia.
Rośliny niezahartowane, osłabione, należy początkowo cieniować i słońce dawkować stopniowo.

Przestaw drzewko w zacienione miejsce i nie trać jeszcze nadziei, najpewniej nie jest jeszcze całkowicie przepalone i jest szansa, że jeszcze wybiją nowe listki.
Pozdrawiam, Józef
Awatar użytkownika
petrusbr
Posty: 10
Rejestracja: 28 sty 2013, 21:25
11
Imie i nazwisko: Piotr
Województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: petrusbr »

Uzupełniając wypowiedź - jeżeli podczas przesadzania usunąłes sporą część bryły korzeniowej, to efekt może być podobny. Dodatkowo drzewko dość wolno odbudowuje system korzeniowy.
Zapraszam na mojego prywatnego notatnika o bonsai: www.ilovebonsai.pl
ODPOWIEDZ