Początki z Bonsai - sadzonki

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
brethil
Posty: 3
Rejestracja: 29 kwie 2013, 23:03
11
Imie i nazwisko: Czerniawa
Województwo: mazowieckie

Początki z Bonsai - sadzonki

Post autor: brethil »

Witam! Przeglądam forum już od jakiegoś czasu i w końcu zdecydowałem się za coś zabrać. Czytam o bonsai również już jakiś czas, ażeby mieć jako takie pojęcie o tym. Chciałbym zaczynać od sadzonek 10-15cm a nie z gotowego bonsai kupionego w markecie. Planuje takich sadzonek 3-4 żeby później jak jedna nie wyjdzie to mieć drugą do ćwiczenia.

Czytałem, że najlepiej zaczynać od fikusa, więc postanowiłem, że będzie on pierwszą z sadzonek. I teraz pytanie: Jakie jeszcze sadzonki powinienem wybrać, które są łatwe dla początkującego, chciałbym aby była to jeszcze jedna z kategorii indoor i dwie z kategorii outdoor. Bardzo podoba mi się rododendron, świerk i klon ale nie wiem na jakim one są poziomie trudności.

Kolejnym moim pytaniem jest: Skąd mogę wziąć takie sadzonki po 10-15cm? Czy jeśli odetnę gałązkę od fikusa lub rododendrona takiego o normalnych rozmiarach co mam w domu w doniczce i włożę go do wody/ziemi, to wypuści korzenie i da radę z niego coś zrobić? Jeśli nie to gdzie mogę pozyskać takie sadzonki?

Na początek tyle, jeśli ktoś się odezwie to w miarę upływającego czasu zapewne będzie napływać pytaniem. Mam nadzieje, że ktoś pomoże i z góry dziękuję za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Bakus
Posty: 181
Rejestracja: 02 paź 2010, 07:41
13
Imie i nazwisko: Mariusz
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Ustka

Post autor: Bakus »

ja polecam jako drugie wiąz drobnolistny
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Jeżeli przeglądasz forum od jakiegoś czasu a jest to drugie z najstarszych forów w Polsce to pewnie znalazłeś masę informacji na temat wyprowadzonych bonsai z sadzonek - mylę się? To pewnie dlatego że naprawdę niewielkiej garstce ludzi to się udało a jeżeli już się udało to ich wiedza nie była tylko wyczytana na forum.
Powodzenia.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
brethil
Posty: 3
Rejestracja: 29 kwie 2013, 23:03
11
Imie i nazwisko: Czerniawa
Województwo: mazowieckie

Post autor: brethil »

Niestety na razie nie stać mnie na prawdziwe bonsai bo czytałem że kosztuje w granicach 80-100zł. Mógłbym kupić takie marketowe i próbować coś z tego zrobić ale nie wiem czy jest sens?
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Większy niż bawienie się w ogrodnika we własnym domu. Wyrzucisz w błoto kilka lat a i tak nie nauczysz się nic co przyda ci się w bonsai. Lepiej nazbierać jakieś pieniądze na okazy marketowe za 20-30zł. Pełno jest tematów takich jak ten:
http://www.bonsaiforum.pl/fikus-sposob- ... pos%C3%B3b
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
brethil
Posty: 3
Rejestracja: 29 kwie 2013, 23:03
11
Imie i nazwisko: Czerniawa
Województwo: mazowieckie

Post autor: brethil »

Rozglądałem się po tamtym forum ale niestety cały czas czekam, aż mi aktywują konto bo nic niestety nie mogę przeczytać. Czyli lepiej kupić za jakieś 20-30zł w markecie i bawić się z tym?
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Nie jakies... Powinienes wybrac takie drzewko, ktore ma predyspozycje.

BtW. Twoje imie to Czerniawa???
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Cichocka1976
Posty: 3
Rejestracja: 18 kwie 2014, 16:53
10
Imie i nazwisko: Cichocka
Województwo: śląskie

Post autor: Cichocka1976 »

Dzieki

___________________________________
rozwój osobisty warszawa
Ostatnio zmieniony 05 maja 2014, 16:27 przez Cichocka1976, łącznie zmieniany 1 raz.
Najpopularniejsze gadżety reklamowe w jednym miejscu: https://goodgifts.eu/pl/ Wybierz sprawdzoną firmę!
Awatar użytkownika
oliwia99
Posty: 143
Rejestracja: 02 sty 2006, 20:30
18
Imie i nazwisko: Rafal Ulfig
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Chudów

Post autor: oliwia99 »

Jeżeli chodzi o ceny taka ciekawostka,
http://setouchiexplorer.com/most-expensive-bonsai/
Nie chcę mówić o tych, które są bezcenne dla swoich właścicieli.
Pozdrawiam Rafał
ODPOWIEDZ