Młode drzewko - fikus.

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
nordycka
Posty: 1
Rejestracja: 29 mar 2013, 13:02
11
Imie i nazwisko: Angelika
Województwo: opolskie

Młode drzewko - fikus.

Post autor: nordycka »

Witam. Ostatnio dostałam młode drzewko, a mianowicie fikusa retusę. W zasadzie to moje drugie drzewko, wcześniej miałam młodziutkiego wiąza drobnolistnego, ale niestety podczas mojej nieobecności padł. Chciałabym się dowiedzieć coś o tym fikusie, kiedy i jak mogę go przycinać, by ciekawe się formował, oraz kiedy mogę go przesadzić do specjalnej doniczki, no i jakieś wskazówki. Będę wdzięczna.

Zdjęcie tutaj ---> http://i47.tinypic.com/34y2z9t.png
Mateusz1922
Posty: 3
Rejestracja: 30 mar 2013, 11:10
11
Imie i nazwisko: Mateusz Karczewski
Województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: Mateusz1922 »

Ja jestem świeżutki jeśli chodzi o bonsai. Również go kupiłem. Aktualnie jest w rormalnej doniczce, chciałbym go przesadzić w płaską, tutaj narzuca się moje pytanie czy to jest możliwe, i na co mam zwrócić uwagę?
Załączniki
WP_000181.jpg
WP_000181.jpg (177.37 KiB) Przejrzano 5002 razy
Awatar użytkownika
Bakus
Posty: 181
Rejestracja: 02 paź 2010, 07:41
13
Imie i nazwisko: Mariusz
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Ustka

Post autor: Bakus »

hehe jest to marchewa ! tematów na te tematy jest tu wiele wystarczy użyć opcji zwanej "SZUKAJ" polecam kupno nowego drzewka bo to praktycznie nie ma nic wspólnego z drzewkami bonsai :) polecam wiąz drobnolistny
Mateusz1922
Posty: 3
Rejestracja: 30 mar 2013, 11:10
11
Imie i nazwisko: Mateusz Karczewski
Województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: Mateusz1922 »

Trochę czytałem o tym fikusie i wszędzie piszą że zalicza się do bonsai niezależnie czy kupiłem w sklepie bonsai czy w biedronce;) Na początek do pokochania ich i do nauki powinien wystarczyć. No ale dzięki za radę. Pzdr
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Kolega Mariusz widzę lubi powielać slogany - marchewa nie nadaje się na bonsai. Polecam albo trochę pokory, albo wyobraźni. Ze zdjęcia widzę, że można uzyskać z tej rośliny całkiem fajne małe drzewko.
Jak na załączonym przeze mnie zdjęciu, posadź do nowej, głebokiej donicy wszystko co zamalowane na czarno. Przycinaj gałęzie i dbaj o ich zagęszczanie. Za jakiś czas pod powierzchnią ziemi, zrobisz odkład powietrzny, pozbędziesz się tych bulw i będziesz mieć fajną roślinkę gotową do posadzenia do płytkiej donicy. O odkładzie powietrznym poszukaj na forum, z grubsza trzeba zdjąć pierścień kory i czekać aż w tym miejscu wytworzą się nowe korzenie.
Mateusz1922 pisze:Trochę czytałem o tym fikusie i wszędzie piszą że zalicza się do bonsai niezależnie czy kupiłem w sklepie bonsai czy w biedronce;)
Poczytaj trochę co to w ogóle jest bonsai. Bonsai to specyficznie uformowana roślina posadzona w odpowiedniej donicy, a nie gatunek.
Załączniki
Untitled-1.jpg
Untitled-1.jpg (91.12 KiB) Przejrzano 4978 razy
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
Bakus
Posty: 181
Rejestracja: 02 paź 2010, 07:41
13
Imie i nazwisko: Mariusz
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Ustka

Post autor: Bakus »

fidelpatcha pisze:Kolega Mariusz widzę lubi powielać slogany - marchewa nie nadaje się na bonsai.
Owszem da się coś z tego wyciągnąć ale potrzeba sporo czasu wiec jak dla mnie nie opłacalne szkoda czasu :wink:
ale tak jak mówisz trochę wyobraźni i widzę fajny styl Hokidachi lub Negari
Mateusz1922
Posty: 3
Rejestracja: 30 mar 2013, 11:10
11
Imie i nazwisko: Mateusz Karczewski
Województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: Mateusz1922 »

Bardzo dziękuję Damian o to mi chodziło czasu mam bardzo dużo:) dowiedziałem się że bonsai można zrobić nawet z gałązki z lasu;) Co do waszej "marchewy" pisałem już że to tak na początek jest :) Podobno pierwsze drzewka spisane są na straty naukowe tak że nie chciałem tracić lat i pieniędzy na hodowlę czegoś droższego.
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Bakus pisze:
fidelpatcha pisze:Kolega Mariusz widzę lubi powielać slogany - marchewa nie nadaje się na bonsai.
Owszem da się coś z tego wyciągnąć ale potrzeba sporo czasu wiec jak dla mnie nie opłacalne szkoda czasu :wink:
ale tak jak mówisz trochę wyobraźni i widzę fajny styl Hokidachi lub Negari
W ciągu jednego roku nie jest większym problemem zrobić odkład, przy równoczesnej pracy nad gałęziami. To nie jest sporo czasu. A czy to opłacalne - nie wiem - nie roztrzygałem tu kwestii finansowych.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
ODPOWIEDZ