Grubosz jajowaty - przycinanie

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
baksi
Posty: 2
Rejestracja: 27 paź 2012, 14:17
11
Imie i nazwisko: Dawid
Województwo: wielkopolskie

Grubosz jajowaty - przycinanie

Post autor: baksi »

Witam Wszystkich ponieważ to mój pierwszy post.

Posiadam grubosza jajowatego od roku (młoda roślinka).
Chciałbym zacząć nadawać mu ciekawą formę tylko nie wiem czy mogę, a jeśli tak to w jaki sposób.
Od początku dbałem aby podstawa była prosta. Zależy mi na efekcie typowego drzewka czyli dość długi i prosty pień, a później rozgałęzianie się na boki.
Moje pytania:
1. Czy mogę ciąć teraz, czy muszę poczekać do wiosny?
2. W którym miejscu dokonać cięcia?
3. Czy powinienem na okres zimowy przenieść roślinę do nieogrzewanego pomieszczenia (10-14stopni) i pozostawić na parapecie od strony południowej i ograniczyć podlewanie?
4. W chwili gdy otrzymałem roślinkę nie wiedziałem jakiego podłoża wymaga i wsadziłem do zwykłej ziemi dla kwiatów, bez drenażu... W związku z tym czy to dobry pomysł abym na wiosnę przesadził roślinę do odpowiedniego podłoża (wolałbym tak zrobić bo doniczkę dobrałem na szybko i jak widać jest "pierwsza" klasa hehe 8)
Z góry dzięki za porady. Zależy mi na poprawnej uprawie więc proszę o podpowiedzi.
Pozdrawiam ;)

EDIT: Jeśli potrzeba więcej zdjęć to proszę pisać.
Załączniki
2012-10-27 14.22.09.jpg
2012-10-27 14.22.09.jpg (147.46 KiB) Przejrzano 8852 razy
Robert
Posty: 88
Rejestracja: 13 lip 2012, 13:28
11
Imie i nazwisko: Robert
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Końskie
Kontakt:

Post autor: Robert »

Grubosz jest roślina indoor, tak więc przestawianie jej gdziekolwiek nie ma sensu. Pamiętaj ze on praktycznie cały czas rośnie powoli ale rośnie. Na każdej obciętej gałęzi wyskoczą ci dwa odrosty. grubosz jest dość ciężki do formowania ale daje fajne efekty. Jeśli będziesz robił to powoli to cały rok możesz usuwać niepotrzebne liście i gałęzie.
Ostatnio zmieniony 31 paź 2012, 00:37 przez Robert, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Chłopaku rozumie, że ortografia nie musi być mocną stroną każdego z nas ale w dzisiejszych czasach warto choćby zainstalować sobie słownik do przeglądarki bo to co napisałeś aż w oczy bije.
Wracając do tematu. Twoja roślinka jest bardzo młoda. Grubosze wyglądają prześwietnie jako bonsai ale gdy mają po 10-20lat.
http://www.google.pl/search?q=crassula+ ... 73&bih=764
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
baksi
Posty: 2
Rejestracja: 27 paź 2012, 14:17
11
Imie i nazwisko: Dawid
Województwo: wielkopolskie

Post autor: baksi »

Dzięki, za odpowiedzi.
Wiem, że jest młoda, dlatego pytam czy już teraz muszę pomyśleć o jakimś formowaniu.
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Hej,

Informacje na temat pielęgnacji poszukaj na forum. Nikomu nie będzie sie chciało 10 raz to samo pisać.
Czy przycinać? Najpierw zdecyduj sie na styl, który ma uzyskać drzewko. Jak już będziesz sobie pewien, możesz powoli przycinać drzewko.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
ODPOWIEDZ