Wiąz Drobnolistny- Pierwsze drzewko

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Hato
Posty: 4
Rejestracja: 13 paź 2012, 13:57
11
Imie i nazwisko: Mariusz
Województwo: podkarpackie

Wiąz Drobnolistny- Pierwsze drzewko

Post autor: Hato »

Witam,

Wczoraj stałem się posiadaczem drzewka bonsai (wiąz drobnolistny). Chciałbym aby osoby doświadczone w sztuce bonsai doradziłby mi co właściwie mam teraz robić, aby drzewko dożyło słusznych lat. Chciałbym aby drzewko było formowane (a właściwie już wstępnie jest) w stylu "Bunjin"
Oto zdjęcia drzewka:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Chciałbym aby drzewko było formowane (a właściwie juz jest) w stylu "Bunjin". Prosiłbym o zaznaczenie w paincie które gałązki można odciąć i kiedy to zrobić. Jak również o porady odnośnie przesadzenia go, przycięcia korzeni, podlewania itp.
Nie wiem czy dobrze myślę ale wydaje mi się ze obecnie potrzeba czasu na aklimatyzacje (tylko ile ?), chciałbym je przesadzić oraz przyciąć aby drzewko rozrastało się w te gałązki co ja chce, a nie te które i tak idą do obcięcia, no i kiedy właściwie zaczynać drutować ?
Zamieszczam dodatkowe zdjęcia ze zbliżeniami, jeżeli coś było by nie tak, proszę o opisanie a dodam dodatkowe zdjęcia.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Będę bardzo wdzięczny za każdą rade oraz ..

Z Poważaniem,
Hato
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Bunjin to gatunek zarezerwowany głównie dla iglaków ale można próbować sił z liściakami. Może sam nam pokażesz jak ma wyglądać twój styl literacki a wtedy będziemy się mogli do czegoś odnieść. Roślina aktualnie wymaga tylko przeżycia w nowych warunkach. Jak będzie miała powypuszczane baty po 20cm wtedy pomyślisz o przycinaniu. Im więcej zieleni tym mocniejsza roślina.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Hato
Posty: 4
Rejestracja: 13 paź 2012, 13:57
11
Imie i nazwisko: Mariusz
Województwo: podkarpackie

Post autor: Hato »

Obrazek
W Środkowym zdjęciu:
1: uciąć tego badyla?
2:czy z tego maleństwa jeszcze coś kiedyś wyrośnie?
3:Czy mech bezpośrednio na pniu nie przeszkadza ?
Na pierwszym zdjęciu drzewko w obecnym stanie.
Na środkowym zdjęciu po mojej "wizji" przycięcia, chciałbym zostawić tylko górną część, oraz gałązki znajdujące się na "zakrętach" tak aby się rozrastały na boki.
Na zdjęciu po prawej stronie to jak bym chciał go wstępnie formować, tzn podkreślić bardziej krzywizny, przygiąć wierzchołek tak aby nie rósł w górę tylko razem z krzywizną drzewka. Oraz chciałbym "wyprostować" jego ułożenie ponieważ obecnie rośnie trochę nijak.
Awatar użytkownika
Amator Bonsai
Posty: 96
Rejestracja: 11 kwie 2012, 18:58
12
Imie i nazwisko: Kacper R.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Amator Bonsai »

Na razie postaraj się, aby drzewko przeżyło do wiosny. Mech nie powinien rosnąć na pniu, więc możesz go usunąć.
Awatar użytkownika
Bakus
Posty: 181
Rejestracja: 02 paź 2010, 07:41
13
Imie i nazwisko: Mariusz
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Ustka

Post autor: Bakus »

na wiosnę roślinkę przesadź do większego pojemnika ;p
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Nadal nie widzę stylu literackiego.
Poszukaj inspiracji:
https://www.google.pl/search?q=bunjin&h ... 80&bih=833
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Hato
Posty: 4
Rejestracja: 13 paź 2012, 13:57
11
Imie i nazwisko: Mariusz
Województwo: podkarpackie

Post autor: Hato »

@Bolas
Pomyliłem się(na stronie z której korzystałem został dodany zły obrazek).
Drzewko chciałbym kształtować jako Bankan, znalazłem drzewko w tym stylu ale nie jest to do końca takie jakie bym chciał uzyskać, ponieważ nie wiem czy w dolnej części na pierwszym "zgięciu" jestem wstanie wyhodować gałązkę ?
Obrazek

@Bakus
Czy można ją przesadzić do większego pojemnika już teraz, po okresie aklimatyzacji, i ile czasu właściwie trwa oswojenie się drzewka z nowym otoczeniem ?

@Amator Bonsai
Mech usunięty, zarówno z pnia jak i z gleby (czytałem ze mech powinien się znajdować w glebie aby utrzymywać wilgotność, jednak myślę że sobie poradzę bez)
Zastanawiam się czym właściwie jest ta "narośl" na drzewku ?
Obrazek
Można ją zdzierać paznokciem i odchodzi bez większych problemów, po spryskaniu woda rozmaka się, oraz zmienia kolor na zielony :), usunąć ją ?

Tak ogólnie:
- W obecnej chwili drzewko stoi na parapecie, pod parapetem jest grzejnik. Okno wychodzi na Północny-Zachód. Czy taka pozycja dla drzewka jest dobra ?
Mam możliwość postawienia go na ścianie znajdującej się na przeciw okna w odległości 2,5 metra(na stoliku).
- Czy zmienić mu glebę jeszcze przed zimą ? ta wydaje się dosyć zbita.
I czy jest możliwość abym jeszcze teraz zajmował się jakimi kolwiek zabiegami typu przecinanie, przesadzanie, drutowanie, nawożenie itd ?
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

hej,

poradziłeś już sobie?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

Całkiem fajne drzewko - moim zdaniem najlepiej jak najszybciej przesadzić do większej donicy (nawet zwykłej), chociażby po to by korzenie miały więcej swobody. Wyciągnij z doniczki i zobacz jak wygląda system korzeniowy. "Gleba" firmowo dawana takim roślinom b. często gwarantuje choroby grzybowe. Sam mam wiąza z Biedronki, który zaczął chorować mimo właściwego podlewania, po wyjęciu z doniczki okazało się że od góry na głębokość 1 cm gleba jest sucha jak pieprz a tymczasem poniżej pojawiła się pleśń.
Paweł Dembek
Hato
Posty: 4
Rejestracja: 13 paź 2012, 13:57
11
Imie i nazwisko: Mariusz
Województwo: podkarpackie

Post autor: Hato »

Na początku wiosny dwa wiązy które posiadałem zachorowały, ten z tematu niestety nie przeżył.
Natomiast drugi który będzie formowany na styl "miotlasty" ma się w obecnej chwili bardzo dobrze.
Temat właściwie można zamknąć.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ