Podłoże dla ligustra chińskiego

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
ryszardmc
Posty: 5
Rejestracja: 28 wrz 2012, 18:58
11
Imie i nazwisko: Ryszard Cichy
Województwo: wielkopolskie

Podłoże dla ligustra chińskiego

Post autor: ryszardmc »

Witam serdecznie,
Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem ligustra chińskiego. Na wiosnę mam zamiar dokonać przesadzenia mojego bonsai. Moje pytanie brzmi jaka mieszankę podłoża mogli byście mi polecić? Jakie proporcje i jakie rodzaje ziemi. Chciałbym zapytac rowniez o wode do podlewania drzewka. Slyszalem ze najlepsza jest deszczówka, ale co w sytuacji braku dostepu do takiej wody, czy wystarczy woda odstana? Za wszelka . będę bardzo wdzięczny pozdrawiam. :-)
Pozdrawiam

Ryszard Cichy
Awatar użytkownika
Bakus
Posty: 181
Rejestracja: 02 paź 2010, 07:41
13
Imie i nazwisko: Mariusz
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Ustka

Post autor: Bakus »

nigdy nie pisz post pod postem używaj opcji edycji
co do ziemi zastosuj standardowa mieszankę (piasek,żwir i akadama) lub drobne podłoże akadama
ryszardmc
Posty: 5
Rejestracja: 28 wrz 2012, 18:58
11
Imie i nazwisko: Ryszard Cichy
Województwo: wielkopolskie

Post autor: ryszardmc »

Dziękuje ;)
Pozdrawiam

Ryszard Cichy
Awatar użytkownika
oliwia99
Posty: 143
Rejestracja: 02 sty 2006, 20:30
18
Imie i nazwisko: Rafal Ulfig
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Chudów

Post autor: oliwia99 »

Panie Ryszardzie,
Sama akadama załatwi w 100% temat - jest najlepsza i zapewniam, że drzewko będzie się miało w niej bardzo dobrze. U mnie sprawdza się od kilku lat. Proszę absolutnie nie łączyć z żadnym piaskiem i tym bardziej ze żwirem. W warunkach domowych, gdzie wilgotność jest bardzo niska, żwir i piasek jest niewskazany.
Pozdrawiam Rafał
ryszardmc
Posty: 5
Rejestracja: 28 wrz 2012, 18:58
11
Imie i nazwisko: Ryszard Cichy
Województwo: wielkopolskie

Post autor: ryszardmc »

Bardzo dziękuje, informacje na temat podłoża wolę zebrać wcześniej, aby na wiosnę móc bezpośrednio przystąpić do działania. Zastanawiam sie również nad wielkością doniczki, ligustr na chwile obecna ma 32 cm licząc bez doniczki.
Pozdrawiam

Ryszard Cichy
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

wielkość donicy jest uzależniona od kondycji, wielkości i przyszłych planów co do drzewa. Przesadzanie bonsai nie polega tylko na zmianie donicy na większą ale także na przycięciu korzeni i ich sortowaniu. Często jest tak że bonsai przesadza się do mniejszej lub zostawia w tej samej donicy ale ten wybór zależy od wielu czynników m.in. tych które wymieniłem na początku posta. Jaka mieszanka jest najlepsza wyszukasz na forum jest masa tematów dot. tego gatunku osobiście też uważam że dosypywanie żwiru czy piasku do akadamy mija się z jakimkolwiek celem chyba że roślina ma styl literacki, jest wysoka i ma bardzo małą donicę której grozi
wywrócenie ale na to też są inne sposoby niż dociążanie jej kamieniami większymi lub mniejszymi.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
ryszardmc
Posty: 5
Rejestracja: 28 wrz 2012, 18:58
11
Imie i nazwisko: Ryszard Cichy
Województwo: wielkopolskie

Post autor: ryszardmc »

Faktycznie, bardzo dużo przydatnych informacji znalazłem na forum. Donica w której kupiłem ligustra jest bardzo mała w porównaniu do drzewka ma wymiary zaledwie 14x10. Korzenie mocno już wychodzą poza donice. Mimo powyższego ligustr ma sie dobrze po zmianie miejsca nie zaczął gubic liści ani nie ma przebarwien na liściach, wnioskuje zatem ze miejsce mu służy, aczkolwiek z donica będzie trzeba raczej coś zrobić;). Niedługo postaram sie zamieścić ciekawe zdjęcia.
Pozdrawiam

Ryszard Cichy
ODPOWIEDZ