ligustr,ficus,Karmona drobnolistna-pytania-podpowedzi

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
magdalena2250
Posty: 5
Rejestracja: 19 sie 2012, 12:12
11
Imie i nazwisko: Magdalena
Województwo: dolnośląskie

ligustr,ficus,Karmona drobnolistna-pytania-podpowedzi

Post autor: magdalena2250 »

Witam,
mam mały kłopot z ligustrem 2 pierwsze zdjęcia.Od pewnego czasu w jednym miejscu nie wyrastają listki nie wiem dlaczego.Mam wrażenie ,że moje drzewko jest ogólnie ubogie w listki.Oglądam zdjęcia ligustrów innych forumowiczów i tak jakoś mój biednie wygląda. Proszę o podpowiedź dlaczego tak się dzieje,co robię źle.Podlewanie jak do tej pory przez''konewkę''. Ostatnie podlewanie poprzez zanurzanie.Przesadzony 2 miesiące temu.Nawóz do bonsai co 2 tyg.
Ficus (domownicy mówią na niego ziemniak)trochę się rozrósł jak doprowadzić go do ładnego stanu.
Karmona drobnolistna nowy nabytek-jakoś ''dziko'' wygląda.Może jakieś podpowiedzi,przycinać ?jak go uformować.Karmonę zakupiłam dzisiaj .Oprócz podlewania nic jeszcze nie robiłam

Dziękuję za każdą podpowiedź
http://imageshack.us/g/525/obraz001nf.jpg/
Jessi:)
Posty: 6
Rejestracja: 08 sie 2012, 20:21
11
Imie i nazwisko: Sylwia
Województwo: lódzkie

Post autor: Jessi:) »

Moge podpowiedziec tylko cos o karmonie,to jedno z moich pieknie rozrastajacych sie drzewek :) Podlewac deszczowka,nie zraszac i postawic w jasnym miejscu,gdzie slonce swieci pare godzin na dzien :) nie wystawiac na ostre slonce.Karmone mozesz podcinac jak tylko chcesz,poniewaz zarodki nie znajduja sie w wezlach lisciowych tylko pod kora widoczne jako brodawki.
magdalena2250
Posty: 5
Rejestracja: 19 sie 2012, 12:12
11
Imie i nazwisko: Magdalena
Województwo: dolnośląskie

Post autor: magdalena2250 »

Dziękuję.
magdalena2250
Posty: 5
Rejestracja: 19 sie 2012, 12:12
11
Imie i nazwisko: Magdalena
Województwo: dolnośląskie

Post autor: magdalena2250 »

Witam,
z moim ligustrem jest coraz gorzej.Zdrapałam korę jest pod spodem białe,nie ma zielonego.Dzweko straciło kolejne listki.Proszę o .
http://imageshack.us/g/707/obraz006ta.jpg/
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

Witaj.
Przede wszystkim to nie ligustr tylko fikus, najprawdopodobniej retusa.
Te gałęzie bez liści wyglądają na martwe, ale wstrzymaj sie na razie z wycinaniem bo nigdy nic nie wiadomo a wyciąć zawsze zdążysz (chyba że są kruche i kompletnie suche).
Wstrzymaj się z nawożeniem i napisz jak często i jak obficie podlewasz oraz gdzie drzewko stoi?
pzdr
...
magdalena2250
Posty: 5
Rejestracja: 19 sie 2012, 12:12
11
Imie i nazwisko: Magdalena
Województwo: dolnośląskie

Post autor: magdalena2250 »

podlewam poprzez zanurzanie i tylko wtedy kiedy jest już górna warstwa lekko sucha.Codziennie zraszam.Drzewko nie jest bezpośrednio narażone na słońce ma dość jasno .Stoi od początku w jednym miejscu.Na czas urlopu drzewko zostało przeniesione do innego mieszkania.
Gałązki delikatnie jak naciskam nie poddają się-nie łamią-nie kruszą. Nie używam nawozu od 2 tygodni.
A moje drzewko wygląda coraz gorzej :(

Kupując drzewko w kwiaciarni powiedziano mi,że to ligustr chiński.Bardzo dziękuję za identyfikację mojego drzewka.
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

Pamiętaj że jak podlewasz przez zanurzenie, to do gleby trafia bardzo dużo wody. Jeśli nasępnym razem podlewasz jak górna warstwa "jest lekko sucha", to głębiej może być jeszcze całkiem sporo wilgoci. Choć oczywiście zależy jak bardzo przepuszczalne jest podłoże.
Jak piszesz że stanowisko jest "dość jasne" to obawiam się że ma za mało światła - powinien stać na parapecie, najlepiej od wschodu lub zachodu. Na południowym oknie słońce w lecie może poparzyć liście. Na każdym innym stanowisku światła będzie za mało.
Ogranicz nieco podlewanie, postaw na parapecie i nie nawoź. Gałązki tak jak pisałem wcześniej - na razie zostaw, może jeszcze coś z nich będzie.
...
magdalena2250
Posty: 5
Rejestracja: 19 sie 2012, 12:12
11
Imie i nazwisko: Magdalena
Województwo: dolnośląskie

Post autor: magdalena2250 »

lukipela pisze:Pamiętaj że jak podlewasz przez zanurzenie, to do gleby trafia bardzo dużo wody. Jeśli nasępnym razem podlewasz jak górna warstwa "jest lekko sucha", to głębiej może być jeszcze całkiem sporo wilgoci. Choć oczywiście zależy jak bardzo przepuszczalne jest podłoże.
Jak piszesz że stanowisko jest "dość jasne" to obawiam się że ma za mało światła - powinien stać na parapecie, najlepiej od wschodu lub zachodu. Na południowym oknie słońce w lecie może poparzyć liście. Na każdym innym stanowisku światła będzie za mało.
Ogranicz nieco podlewanie, postaw na parapecie i nie nawoź. Gałązki tak jak pisałem wcześniej - na razie zostaw, może jeszcze coś z nich będzie.
Dziękuję za wszystkie wskazówki.
Mieszkanie mam z oknami wychodzącymi na południe :cry: więc z obawy o poparzenie listków drzewko stoi tam gdzie jest najwięcej światła
Na parapecie stawiam kiedy nie ma ostrego słońca(mąż już się ze mnie śmieje ,że latam z drzewkiem po mieszkaniu :-) i nic mu nie pomaga :-( )

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
ODPOWIEDZ