ziemia prochnicza a torf

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
kuba555
Posty: 34
Rejestracja: 28 cze 2012, 09:41
11
Imie i nazwisko: Kuba
Województwo: wielkopolskie

ziemia prochnicza a torf

Post autor: kuba555 »

Witam!
Tak jak w temacie chcialem was zapytac o roznice jaka jest miedzy ziemia prochnicza a torfem.
Slyszalem ,ze jedno i drugie mozna zrobic "domowymi sposobami" np.:
Torf: slome zmieszac z ziemią + duza wilgotnosc (chyba nawet zakryc folią albo czyms zeby to sie beztlenowo rozkladalo)
Próchnicza: np. kompostnik w ogrodku na który wszystkie roślinki sa zrzucane i ze spokojem sie rozkladają

Czy między jednym a drugim jest duża różnica?
cyniek85
Posty: 22
Rejestracja: 01 lis 2011, 10:03
12
Imie i nazwisko: Krzysztof Berny
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: cyniek85 »

TORF- Kwaśna gleba.
KOMPOST - ph zależy co w nim gniło np jak dorzucisz sporo zgnitych jabłek to zakwasisz glebę(nie polecam). Sam osobiście używam przesianego kompostu do mieszanki np do fikusow i wiazow. Mieszanka: akadama, kompost, piasek rzeczny gruby, keramzyt w stosunku 4:1:2:1.
kuba555
Posty: 34
Rejestracja: 28 cze 2012, 09:41
11
Imie i nazwisko: Kuba
Województwo: wielkopolskie

Post autor: kuba555 »

Hmm w komposcie ..- to co skosze na ogórdku(planowalem ziemie prochnicza mieszac w stosunku 1:1 ze zwirem dla sadzonek ale nie jestem pewny tej kombinacji (iglaki zdrewniale i pol zdrewniale)
cyniek85
Posty: 22
Rejestracja: 01 lis 2011, 10:03
12
Imie i nazwisko: Krzysztof Berny
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: cyniek85 »

Hmm nie mam pojęcia co to jest żwir dla sadzonek, jeśli to ci pomoże to ja stosuję do iglaków: kiryu, torf, piasek rzeczny, keramzyt w stosunku: 4:2:2:1. Iglaki pół zdrewniałe ??? Masz na myśli gałązki do ukorzenienia?
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Torfu się nie robi, torf rośnie. Są to żywe ( a w sumie były) rośliny i na pewno nie są słomą. Między jednym a drugim podłożem jest spora różnica. Ziemia z kompostu, może być dobra, ale nie musi. Może zawierać dużo substancji szkodliwych. Do bonsai rzadko się używa podłoży organicznych, a jak już to w śladowych ilościach.
kuba555
Posty: 34
Rejestracja: 28 cze 2012, 09:41
11
Imie i nazwisko: Kuba
Województwo: wielkopolskie

Post autor: kuba555 »

Dzieki za odpowiedz! A do sadzonek?(potraktowanych ukorzeniaczem)?
Chodzilo mi o zmieloną slome zmieszaną z ziemia, zalane woda i przykryte folia aby sobie ze spokojem fermentowalo xd
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Do sadzonek mieszanka piasku z ziemią ogrodniczą.
A do bonsai mieszanki: http://bonsai.pl/gleba.html
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
kuba555
Posty: 34
Rejestracja: 28 cze 2012, 09:41
11
Imie i nazwisko: Kuba
Województwo: wielkopolskie

Post autor: kuba555 »

Dzieki bolas za odpowiedz! innym tez dziekuje!:d jakims cudem nie przeczytalem kilka postów u góry (JAK?!)- co to jest zwir?- mialem na mysli "zwir " ze zwirowni ;~~ nie wiem jak to inaczej okreslic
ODPOWIEDZ