Początek

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Ulqloria
Posty: 14
Rejestracja: 22 maja 2012, 17:28
11
Imie i nazwisko: Mateusz Brynda
Województwo: lódzkie

Początek

Post autor: Ulqloria »

Witam, jestem nowy na tym forum i chciałbym abyście pomogli mi z wyhodowaniem Bonsai :)
Chciałbym zasadzić Modrzew Japoński.
Mam jeszcze inne nasiona które kupiłem na tej aukcji: http://allegro.pl/super-zestaw-bonsai-1 ... 04305.html
Prosił bym na początek o informacje co do siewu tych nasionek, mi nasuwa się kilka pytań:
Jakiej użyć najlepiej gleby, jaką wybrać doniczkę, ile nasion zasiać, czy jakoś specjalnie przygotować te nasiona i ogólnie jak do tego wszystkiego się zabrać. Z góry dziękuję za . :)
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
17
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

To nie jest pytanie na forum bonsaiowe.
Zajrzyj np tu:
http://poradnikogrodniczy.pl/nasiona.php
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Ulqloria
Posty: 14
Rejestracja: 22 maja 2012, 17:28
11
Imie i nazwisko: Mateusz Brynda
Województwo: lódzkie

Post autor: Ulqloria »

Znaczy wiesz myślałem że są jakieś specjalne metody do Bonsai czy coś :)
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Są ale najgorszą i najdłuższą z nich to zaczynanie od nasion. Bonsai to nie gatunek sam się nie ukształtuje i nie nabierze formy. "Nasiona bonsai" to propagandowa lipa z którą jeszcze kilka lat temu próbowaliśmy walczyć, niestety możliwość sprzedania jakiegokolwiek produktu po cenie przekraczającej jej wartość tylko dlatego że skojarzymy go z czymś luksusowym i mało znanym jest wyższa niźli zadowolenie klienta.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Ulqloria
Posty: 14
Rejestracja: 22 maja 2012, 17:28
11
Imie i nazwisko: Mateusz Brynda
Województwo: lódzkie

Post autor: Ulqloria »

Rozumiem ale specjalnie tak zrobiłem bo chciałem mieć własne wyhodowane od podstaw :) Dzisiaj najprawdopodobniej wezmę się za sadzenia i planuję zrobić to tak. Początkowo zwykłą doniczkę, nasypać trochę torfu potem nasionka i znowu cienką warstwę torfu. A teraz mam takie pytanie czy nasiona moczyć w wodzie? Jak tak to ile i w jakiej. I jaką ilością wody podlać po zasianiu? I ile tych nasionek w ogóle wsypać do tej doniczki?
Awatar użytkownika
dejwidwh
Posty: 31
Rejestracja: 19 maja 2012, 21:50
11
Imie i nazwisko: Dawid
Województwo: śląskie

Post autor: dejwidwh »

Każdy choć trochę ceniący się sprzedawca powinien dać Ci instrukcję siewu nasion. Sądząc, że piszesz tak na forum to jej nie dostałeś. Moim zdaniem przykryj torfem(tylko nie zbyt grubo), jeżeli chodzi o podlewanie to musisz robić to z głową, ale musisz także utrzymywać wilgoć. Nie wiem czy powinno się moczyć te nasiona choć wydaje mi się, że taka kąpiel 24 godzinna nie zaszkodzi :)
Ulqloria
Posty: 14
Rejestracja: 22 maja 2012, 17:28
11
Imie i nazwisko: Mateusz Brynda
Województwo: lódzkie

Post autor: Ulqloria »

Ok zasiałem nie tylko Modrzew Japoński ale także Paulownia Tomentosa i Wisteria Sinensis. Nasionka Modrzewia moczyłem tak z 6h ale te pozostałe już nie trzeba z tego co wyczytałem. Do 3 doniczek nasypałem 2/3 torfu i wsypałem ok 15 nasionka Modrzewia Japońskiego, ok 20 nasionka Paulownia Tomentosa i 1 nasionko (bo tylko tyle dostałem ale jest dosyć duże) Wisteria Sinensis. Tu nasuwa się moje pytanie ile wgl nasionek się sypie bo ja nie mam pojęcia. Zasypałem cienką warstewką torfu i podlałem wodą z wzbogacalnikami różnymi którego używa moja mama do podlewania kwiatków w domu.
Awatar użytkownika
dejwidwh
Posty: 31
Rejestracja: 19 maja 2012, 21:50
11
Imie i nazwisko: Dawid
Województwo: śląskie

Post autor: dejwidwh »

Moim zdaniem nie musisz podlewać wzbogaconą wodą bo tak naprawdę nic tam jeszcze nie ma... Ja jak siałem nasionka starałem się je równomiernie rozsypać tak żeby w żadnym wypadku nie był jedno na drugim. Jeżeli tak zrobiłem to powinno być ok. Pamiętaj teraz o utrzymaniu wilgoci bo bez tego wyrośnie Ci może tylko trawa.
Ulqloria
Posty: 14
Rejestracja: 22 maja 2012, 17:28
11
Imie i nazwisko: Mateusz Brynda
Województwo: lódzkie

Post autor: Ulqloria »

A tak rozmyślam i doszedłem do wniosku że może kupił bym już jakieś drzewko i zaczął bym je formować? Bo zanim te wyrosną to kupa czasu minie. Jakie polecilibyście drzewka kupić?
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

-----> SZUKAJ - mamy taką opcję na forum. Jesteś na jednym z najstarszych forów bonsaiowych w Polsce jestem pewien że na twoje pytanie była już odpowiedź.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Ulqloria
Posty: 14
Rejestracja: 22 maja 2012, 17:28
11
Imie i nazwisko: Mateusz Brynda
Województwo: lódzkie

Post autor: Ulqloria »

Myślałem nad jakimś 35 cm drzewkiem. W podobnych pytaniach często polecali te:
http://swiat-bonsai.pl/category.php?id_category=73
Co o nich myślicie? Dodam że najbardziej interesuje mnie styl Moyogi.
ODPOWIEDZ