. w sprawie siewu

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
nico1902
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2012, 19:45
12
Imie i nazwisko: Sebastian tokarski
Województwo: śląskie

. w sprawie siewu

Post autor: nico1902 »

Witam ostatnio zakupiłem nasiona następujących drzewek
1.Japoński Cedr
2.Jałowiec Chiński
3.Japońska Sosna

Moje pytanie jest następujące wszystkie te nasionka trzeba moczyć w ustanej wodzie tem. pokojowa 24h i przechowywać 30-90dni w lodowce ? . Od czego zależny jest czas przechowywania w lodowce?
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Czas jest zależny od ilości ABA w objętości nasienia, który to zostaje zredukowany pod wpływem temperatury. Nie wnikając w temat napisze krótko : straciłeś pieniądze. Zaczynając od siewu będziesz mógł wykonać na swoim drzewku pierwsze prace jakoś w roku 2020. Poczytaj forum a dowiesz się jak zacząć i od czego. Powodzenia !
nico1902
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2012, 19:45
12
Imie i nazwisko: Sebastian tokarski
Województwo: śląskie

Post autor: nico1902 »

ale to co wszytko zle jest zrobione czy jak ? nie zależy mi na czasie chodzi mi tylko czy dobrze to zrobilem :D czy w inny sposob powinienem postepowac?
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

a według mnie to pomyliłeś fora , poszukaj na necie forum o nasiennictwie może tam ci ktoś pomorze :?
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
twinsrat
Posty: 12
Rejestracja: 23 lut 2012, 22:10
12
Imie i nazwisko: Piotr Wiecek
Województwo: mazowieckie

Post autor: twinsrat »

Witam
Ja tez jako pozytywnie zakrecony zaczolem z nasionami. W 2010 kupilem ok 300 szt róznych i bez przygotowania teoretycznego wysialem je zgodnie z zaleceniami sprzedawcy. Uzyskalem ok 50szt siewek, z których czesci padla pozarta przez slimaki a inne po przebudowie ogródka.
Ale wracajac do tematu, to tak nalezy je trzymac w lodówce lub na dworze w ziemi przez okres zimy.Trzymanie w ziemi na zewnatrz podczas zimy ma ta zalete ze nasiona sa naswietlane (symulowane, pobudzane) promieniami slonecznymi do zycia. Czas chlodzenia zalezy od gatunku i grubosci otoczki (oslonki) nasienia, która pod wplywem chlodu kruszeje i pozwala nasieniu zakielkowac. Jesto opisane w wiekszosci poradników dla amatorów bonsai lub milosników drzew. Stosuj sie do zalecen sprzedawcy a <font color="#FF0000">napewno //ort</font> cos wykielkuje. Mnie osobiscie sprawilo to ogromna satysfakcje, i nie uwazam ze jest to zmarnowanie kasy. Raczej nowe doswiadczenie :-)
Pozdrawiam i zycze sukcesów
ODPOWIEDZ