Klon palmowy...

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Fafikdog
Posty: 24
Rejestracja: 24 paź 2010, 19:03
13
Imie i nazwisko: Adam Reymann
Województwo: śląskie

Klon palmowy...

Post autor: Fafikdog »

Zakupiłem sadzonki Klonu palmowego.
Właśnie zasadziłem i pięknie podlałem :-)
Pytanie brzmi: trzymać na zewnątrz czy w domku?
Under
Posty: 38
Rejestracja: 02 kwie 2011, 13:16
13
Imie i nazwisko: Michal
Województwo: pomorskie

Post autor: Under »

klon jest drzewem rosnącym na zewnątrz, możesz je tam spokojnie trzymać
Fafikdog
Posty: 24
Rejestracja: 24 paź 2010, 19:03
13
Imie i nazwisko: Adam Reymann
Województwo: śląskie

Post autor: Fafikdog »

Under pisze:klon jest drzewem rosnącym na zewnątrz, możesz je tam spokojnie trzymać
Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to typowy outdoor.
Chodzi o to, czy przebywanie wewnątrz pomoże mu jakoś po zasadzeniu czy też w szybszym przyroście?
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Jak sam piszesz, jest to TYPOWY OUTDOOR, skąd więc pomysł niańczenia go w domu? :)

Takie traktowanie mu poważnie ZASZKODZI a nie pomoże: widziałeś kiedyś żeby np. jabłonkę sadzić w domu? Nie takie światło, temperatura w stosunku do światła zimą spowoduje wyciąganie się pędów jak u ziemniaków w piwnicy... Po takim traktowaniu na wiosnę (o ile przeżyją tak długo) sadzonki trzeba będzie leczyć a raczej reanimować.

Od razu powiem: nie, doświetlanie jarzeniówką też nic tu nie da. Ten gatunek jest przystosowany do wyraźnych pór roku i takie warunki zapewni mu tylko miejsce na dworze, zabezpieczone na zimę.
Anna Dorota
Fafikdog
Posty: 24
Rejestracja: 24 paź 2010, 19:03
13
Imie i nazwisko: Adam Reymann
Województwo: śląskie

Post autor: Fafikdog »

AnnaDorota pisze:Jak sam piszesz, jest to TYPOWY OUTDOOR, skąd więc pomysł niańczenia go w domu? :)

Takie traktowanie mu poważnie ZASZKODZI a nie pomoże: widziałeś kiedyś żeby np. jabłonkę sadzić w domu? Nie takie światło, temperatura w stosunku do światła zimą spowoduje wyciąganie się pędów jak u ziemniaków w piwnicy... Po takim traktowaniu na wiosnę (o ile przeżyją tak długo) sadzonki trzeba będzie leczyć a raczej reanimować.

Od razu powiem: nie, doświetlanie jarzeniówką też nic tu nie da. Ten gatunek jest przystosowany do wyraźnych pór roku i takie warunki zapewni mu tylko miejsce na dworze, zabezpieczone na zimę.
Dzięki.
Jeszcze mam kilka wątpliwości:
- jak zabezpieczyć na zimę?
- kiedy to zrobić (przy pierwszych przymrozkach)?
- nie zaszkodzi roślinie brak światła przez tak długi okres?
Under
Posty: 38
Rejestracja: 02 kwie 2011, 13:16
13
Imie i nazwisko: Michal
Województwo: pomorskie

Post autor: Under »

były już tematy tym , przeczytaj e-booka który jest na forum tam znajdziesz wszystkie informacje
- umieść drzewko gdzie nie ma mrozu 0-5 stopni żeby korzenie nie przemarzły
- jak zgubi liście
- po co drzewku światło skoro zgubi liście jeśli fotosynteza i tak nie będzie zachodziła.
moje dwa jałowce przez moje niedopatrzenie były całą zimą pod grubą warstwą śniegu i na pewno nie dochodziło tam światło a mają się bardzo dobrze ( rosną w gruncie)
Fafikdog
Posty: 24
Rejestracja: 24 paź 2010, 19:03
13
Imie i nazwisko: Adam Reymann
Województwo: śląskie

Post autor: Fafikdog »

Under pisze:były już tematy tym , przeczytaj e-booka który jest na forum tam znajdziesz wszystkie informacje
- umieść drzewko gdzie nie ma mrozu 0-5 stopni żeby korzenie nie przemarzły
- jak zgubi liście
- po co drzewku światło skoro zgubi liście jeśli fotosynteza i tak nie będzie zachodziła.
moje dwa jałowce przez moje niedopatrzenie były całą zimą pod grubą warstwą śniegu i na pewno nie dochodziło tam światło a mają się bardzo dobrze ( rosną w gruncie)
Dzięki bardzo za ..
Tylko gdzie znaleźć miejsce z taką temperaturą?
Mam mieszkanie i balkon, jeżeli temperatura na zewnątrz spadnie do (np) -20 stopni, co wtedy?
No i co z podlewaniem w ujemnej temperaturze?
Under
Posty: 38
Rejestracja: 02 kwie 2011, 13:16
13
Imie i nazwisko: Michal
Województwo: pomorskie

Post autor: Under »

Kolego po co chcesz podlewać drzewo w minusowej temp? żeby korzenie i donice rozsadziło?.
W korzeniach jest woda, tam ją magazynują, jak do korzeni dotrze mróz to sam pomyśl co się tam dzieje.
Możesz doniczkę obłożyć styropianem i między doniczkę a styropian włożyć siano.
http://zapodaj.net/ff641b25f5cb.jpg.html
Fafikdog
Posty: 24
Rejestracja: 24 paź 2010, 19:03
13
Imie i nazwisko: Adam Reymann
Województwo: śląskie

Post autor: Fafikdog »

Under pisze:Kolego po co chcesz podlewać drzewo w minusowej temp? żeby korzenie i donice rozsadziło?.
W korzeniach jest woda, tam ją magazynują, jak do korzeni dotrze mróz to sam pomyśl co się tam dzieje.
Możesz doniczkę obłożyć styropianem i między doniczkę a styropian włożyć siano.
http://zapodaj.net/ff641b25f5cb.jpg.html
:jupi:
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Zimą można podlewać rośliny. Bonsai też ale trzeba wybrać do tego dzień o dodatniej temp. Niestety przy bonsai jest to dość kłopotliwe ponieważ jak każda roślina potrzebuje wilgoci nawet w zimie a kłopotliwe jest dlatego że wymaga od nas odbezpieczenia doniczki przed mrozem. Dobrze przygotowane rośliny do zimowania rzadko kiedy potrzebują dodatkowego podlewania zimą ale należy to koniecznie sprawdzać gdyż mróz potrafi także wysuszyć. Ja moje rośliny zakopuje śniegiem (jeśli takowy jest) gdy jest temp dodatnia topnieje i podlewa automatycznie rośliny.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Fafikdog
Posty: 24
Rejestracja: 24 paź 2010, 19:03
13
Imie i nazwisko: Adam Reymann
Województwo: śląskie

Post autor: Fafikdog »

Są to młodziutkie sadzonki (fotka poniżej).
Nie przemarzną pomimo zabezpieczenia?
Obrazek
Under
Posty: 38
Rejestracja: 02 kwie 2011, 13:16
13
Imie i nazwisko: Michal
Województwo: pomorskie

Post autor: Under »

przykryj je całe sianem to nie zmarzną, a na wiosnę jak najszybciej do gruntu na 4-5 lat
Fafikdog
Posty: 24
Rejestracja: 24 paź 2010, 19:03
13
Imie i nazwisko: Adam Reymann
Województwo: śląskie

Post autor: Fafikdog »

Gruntu nima :cry: , jedynie balkon.
Under
Posty: 38
Rejestracja: 02 kwie 2011, 13:16
13
Imie i nazwisko: Michal
Województwo: pomorskie

Post autor: Under »

no to duża donica , niestety ale w gruncie drzewa dużo szybciej rosną niż w donicach.
ODPOWIEDZ