Fikus Microcarpa - cięcie radykalne

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
phlup
Posty: 7
Rejestracja: 08 wrz 2011, 19:02
12
Imie i nazwisko: Filip
Województwo: lubuskie

Fikus Microcarpa - cięcie radykalne

Post autor: phlup »

Witam, jestem nowym forumowiczem.
Niedawno dostałem w prezencie od znajomych drzewko. Szybko zidentyfikowałem gatunek: Fikus Microcarpa. Zaopatrzyłem się w lekturę: "Bonsai w mieszkaniu" Jochen'a Pfisterer'a. Co prawda lektura dosyć ogólnikowo traktuje na temat hodowli i pielęgnacji Bonsai, jednak pozwoliła mi zgromadzić podstawową wiedzę dla początkujących.

Wydaje mi się, że proporcje drzewka są zachwiane; wysokość drzewka: 66cm, wysokość korony: 52cm, wysokość pnia: 14cm, wielkość misy: 32x24x8cm:

Obrazek

Chciałbym dokonać radykalnego cięcia na wysokości ok 32cm, a następnie uzyskac styl wzniesiony nieregularny:

Obrazek

W związku z tym mam kilka pytań:
1. czy wskazane jest dokonywanie tak radykalnych cięć (przy obwodzie pnia ok. 13-14 cm)?
2. czy nie ucierpi na tym drzewko?
3. czy ucięty, tak gruby pień o wysokości ok 18-19 cm, z bujną koroną jest w stanie puścić u dołu pędy i w przyszłości zakorzenić się?
4. czy może bardziej powinienem skupić się na przesadzeniu drzewka i pielęgnacji bujnej korony? (dodam, że subiektywne względy estetyczne nakazują skrócenie drzewka).

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi :)
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Cześć

1. Wskazane nie ale nie jest to nic złego, jeśli drzewko jest w dobrej kondycji i jeśli jest to robione w odpowiednim terminie. Radze wpierw zadbać o odpowiednią kondycje drzewka, doprowadzić je do dobrej formy. Przed drzewkiem zima. Poczytaj o sztucznym doświetlaniu.
2. Jeśli drzewko jest w dobrej kondycji to nie powinno mu to dotkliwie zaszkodzić
3. Marne szanse. Jak chcesz uzyskać dwa drzewka polecam odkład powietrzny.
4. Twoje drzewko, Twoja wizja na nie. Moim zdaniem Twoja opcja jest fajna i też bym podobnie obrał kierunek dla tego drzewka.

Powodzenia. Pzdr
Under
Posty: 38
Rejestracja: 02 kwie 2011, 13:16
13
Imie i nazwisko: Michal
Województwo: pomorskie

Post autor: Under »

Sorki że dołączę się do twojego postu ale czy to odpowiedni czas na dokonywanie takich cięć a następnie doświetlanie ?. Ponieważ stoje przed takim samym dylematem.
phlup
Posty: 7
Rejestracja: 08 wrz 2011, 19:02
12
Imie i nazwisko: Filip
Województwo: lubuskie

Post autor: phlup »

Cześć!

Dzięki za szybką odpowiedź! :)
Pytanie jak sprawdzić stan/kondycję drzewka?
Dodam, że stoi w moim mieszkaniu od około 1,5 m-ca; zdążyło się zaadoptować do nowych warunków: puszcza nowe pędy i liście w jaskrawozielonej barwie :) Wnioskuję zatem, że kondycja jest więcej niż zadowalająca.
Do sztucznego oświetlania szykuję się po mału. Chyba pójdę w żarówki rtęciowe; czytałem że są najlepsze i relatywnie nie drogie (może i w tej dziedzinie jakies sugestie?).
Jeśli chodzi o odkład powietrzny - to prawdę mówiąc - dopiero teraz o nim przeczytałem ;) (http://pl.wikipedia.org/wiki/Odk%C5%82ad_powietrzny) - wygląda na całkiem fajne rozwiązanie :)
Pzdr!
Under
Posty: 38
Rejestracja: 02 kwie 2011, 13:16
13
Imie i nazwisko: Michal
Województwo: pomorskie

Post autor: Under »

Żarówki sodowe są o wiele wydajniejsze, jutro zamawiam, zakładam nowe półki i zobaczymy co to za cudo ;)
To Cięcie chcesz robić teraz czy w okresie czerwiec-lipiec?
phlup
Posty: 7
Rejestracja: 08 wrz 2011, 19:02
12
Imie i nazwisko: Filip
Województwo: lubuskie

Post autor: phlup »

Jakiej mocy żarówki stosujesz (oczywiście mowa o sodowych)?
Prawdę mówiąc nie wiem jakiej mocy miałbym użyć w odniesieniu do rtęciowej; widzę że minimum to 125W - nie wiem jaki jest przelicznik mocy do rodzaju dostarczanego światła ale mam wrażenie że to sporo..
W zasadzie odkład powietrzny chciałbym wykonać niebawem, czyli jesienią, a na wiosnę, w drugiej połowie kwietnia - cięcie i przesadzenia ukorzenionego pnia.
Nie wiem też jak zachowa się roślina przy okładzie powietrznym i doświetlaniu w okresie jesienno- zimowym? Jakies rady w tym zakresie?
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2011, 23:29 przez phlup, łącznie zmieniany 1 raz.
Under
Posty: 38
Rejestracja: 02 kwie 2011, 13:16
13
Imie i nazwisko: Michal
Województwo: pomorskie

Post autor: Under »

żarówka rtęciowa ma mały zakres świecenia światła jakieś 40-60cm2. Jeśli chodzi o sodową to kupuje 110w powinna starczyć . Odkład powietrzny nie wpłynie negatywnie na roślinę nawet przy doświetlaniu
phlup
Posty: 7
Rejestracja: 08 wrz 2011, 19:02
12
Imie i nazwisko: Filip
Województwo: lubuskie

Post autor: phlup »

Jutro zasięgnę rady w kilku sklepach florystycznych, kwiaciarniach, u hodowców - myślę, że mają największe doświadczenie w zakresie doświetlania ;) Mam wrażenie, że większą rolę odgrywa tu strumień świetlny (odpowiednie zakresy dla dedykowanych roślin), choć i powierzchnia naświetlania też jest ważna - w odniesieniu do rozmiaru drzewka.
Dzięki za rady :)
btw. kupowałeś całe lampy, czy tylko żarówki; pytam, bo zauważyłem notkę: "przeznaczona do użytku wyłącznie w oprawach zawierających osprzęt elektroniczny do wysokoprężnych lamp rtęciowych/sodowych"; pytanie, czy najzwyklejszej oprawce coś się może stać, w momencie użycia żarówek sodowych/rtęciowych?
Under
Posty: 38
Rejestracja: 02 kwie 2011, 13:16
13
Imie i nazwisko: Michal
Województwo: pomorskie

Post autor: Under »

jeszcze nie kupowałem ;) miałem zamiar kupić jutro albo w najbliższych dniach. Chyba trochę się wstrzymam ;). Daj znać czego się dowiedziałeś na PW albo w poście ;)
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

125W dwanaście godzin dziennie przez pół roku to trochę sporo kasy. Polecam jarzeniówki. Na forum jest mnóstwo tematów na ten temat. Z czasem dojdziesz do takiego momentu, że starczy Ci rzut oka na roślinę i będziesz wiedział czy jest w dobrej kondycji. Jak nie chcesz zajechać drzewka to daj mu spokój do wiosny dbając o oświetlenie zimą. Na wiosnę przesadź całe drzewko do nowej mieszanki bo w tej będzie tylko coraz gorzej. Późnym latem możesz myśleć o odkładzie, chociaż najlepiej byłoby to zrobić na wiosnę 2013. Najważniejsza na razie jest zmiana gleby i doprowadzenie drzewa do dobrej kondycji. To że puszcza nowe przyrosty nie znaczy, że w takowej jest. Nawet najsłabsze drzewko puszcza przyrosty, jak nie puszcza to umiera (są małe wyjątki :)). Powodzenia
Under
Posty: 38
Rejestracja: 02 kwie 2011, 13:16
13
Imie i nazwisko: Michal
Województwo: pomorskie

Post autor: Under »

Przypomniałem sobie że w książce "Robimy Bonsai" Wolfganga Kawollek są wymienione nazwy i modele żarówek do oświetlania pokojowego.
więc tak:
Wysokociśnieniowe żarówki rtęciowe:
odległość od rośliny min.0.5m jeśli moc wynosi od 125w to min 1m
Sylvania HLS-BW (E) 50/80/125/250 ciepła biel 3
HSL-comfort 50/80/125/250 ciepły odcień barwa 183
Philips HPL-comfort
HPL-R 125-250w neutralna barwa
Osram HQL de luxe
HQL super de luxe

Wysokociśnieniowe metalowe żarówki halogenowe
żarówki do małych lamp odległość min 1m
Sylvania HSI-TD

Philips MHW-TD
MHN-TD
MHN-T


Osram HQI-TS
HQI-TS plus
HQI-T

Żarówki sodowe wysokociśnieniowe
odległość od 0.5 do 0.75m ( światło dodatkowe przy obecności światła dziennego)
Philips SDW-T 35/50/100w


Wysokociśnieniowe żarówki sodowe
dla młodych roślin , wspomagające warost min 1m od rośliny

Sylvania SHP-T colour de luxe
SHP colour de luxe
Philips SON-T Comfort
SON
SON-T Agro
Osram NAV-T vialox de luxe
NAV


jest tego jeszcze dużo ale nie chce mi się pisać ; p jak znajdę kabel do skanera to zeskanuje :wink:

najlepszym wyjściem jest zamontowanie świetlówki kompaktowej o mocy od 18-36W ciepło w okolicach 2700K-3000k jest idealne dla roślin ;)
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Dział o doświetlaniu dopisał do książki Włodek Pietraszko część żarówek tam wymienionych nie jest już w sprzedaży.
Co do ceny doświetlania to wcale tak drogo nie wychodzi. Taryfa G11 całodobowa w Vattenfall cena 1kWh to 0,314zł co przy 125W na 12 godzin daje ok 1,5kWh Mnożąc to razy ilość dni wychodzi ok 88zł za pół roku. Czyli 14-15zł miesięcznie.
Jakbyście chcieli policzyć sobie inne zużycie jest prosty kalkulator: http://kalkulator.vattenfall.pl/#/kalkulator
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
phlup
Posty: 7
Rejestracja: 08 wrz 2011, 19:02
12
Imie i nazwisko: Filip
Województwo: lubuskie

Post autor: phlup »

Witam ponownie,
okazało się, że znalezienie osoby kompetentnej w zakresie doświetlania roślin, to nie taka prosta sprawa. Całkiem przypadkowo zapytałem kobietę w małej kwiaciarni i jak się okazało - również zajmuje się amatorsko pielęgnacją bonsai. Z jej relacji wynikało, że w zasadzie ważny jest nie tyle rodzaj co ilość dostarczanego światła, więc zwykła żarówka, bądź jarzeniówka powinny załatwić sprawę. Otrzymałem też sporo cennych informacji na temat samego figowca i dostarczanej mu wilgoci. Skonfrontuję te informacje z wiedzą podręcznikową oraz zawartą na forum.
@ pinaceae: dziękuję za rady - chyba z nich skorzystam :) Będę doświetlał i bardziej nawadniał/zraszał drzewko, bo jak się okazuje mój figowiec jest nieodpowiednio oświetlony i nawadniany, co skutkuje gubieniem liści. Postaram się doprowadzić je do wzorowego stanu, a na wiosnę przesadzić. Później zdecyduję o odkładzie.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

Pani z małej kwiaciarni jest w wielkim błędzie, ale to jej problem, rośliny słabo widzą światło ze zwykłej żarówki,ale to Twoja roślina i zrobisz jak zechcesz, jeśli reszta wiedzy Pani z małej kwiaciarni jest tej samej jakości to szczerze współczuje
phlup
Posty: 7
Rejestracja: 08 wrz 2011, 19:02
12
Imie i nazwisko: Filip
Województwo: lubuskie

Post autor: phlup »

Temperatura barwowa światła lampy jarzeniowej (pot. świetlówki) jest wysoce zbliżona do barwy światła słonecznego, przy relatywnie niskiej mocy, cenie i poborze energii elektrycznej, pokuszę się więc o stwierdzenie, że spośród wymienionych wcześniej:
1. sodowej: 2000 K, postrzeganej jako żółto-złocista lub pomarańczowa; skuteczność świetlna wynosi 68 - 150 lm/W,
2. rtęciowej: mającej sprawność od 36-61 lm/W, przy znacznie mniejszej skuteczności świetlnej, niż lampa ze statecznikiem, co istotnie ogranicza obszar zastosowań uzasadnionych ekonomicznie -
jest najodpowiedniejsza.
Zaznaczę, że to "pierwsza zima" mojego drzewka, a ja się uczę.
Z pewnością na rynku dostępna jest cała masa lamp odwzorowujących światło słoneczne w 90%, za astronomiczne kwoty; być może z czasem się do nich przekonam, póki co pozostanę przy najbardziej optymalnym rozwiązaniu (co nie znaczy, że Pani z małej kwiaciarni jest moim mentorem w sprawach pielęgnacji bonsai).
btw. moi znajomi Japończycy, mieszkający obecnie w Berlinie, zajmują się domową hodowlą bonsai; doświetlają swoje drzewka "zwykłymi" żarówkami, a efekty są znakomite. Kogo jak kogo ale ich w tej dziedzinie należy chyba naśladować(??).
Pozdrawiam
Under
Posty: 38
Rejestracja: 02 kwie 2011, 13:16
13
Imie i nazwisko: Michal
Województwo: pomorskie

Post autor: Under »

Nie koniecznie, to że są Japończykami nie oznacza że są mistrzami bonsai ;). Znalazłem taką o to lampę http://allegro.pl/lampa-artco-1-x-plant ... 83381.html
może być ciekawym rozwiązaniem
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Szybko wyszukane. Na którymś z tych dwóch forów dawałem już linka do strony gdzie bardzo dobrze było opisane na co zwracać uwagę przy doświetlaniu roślin. Na szybko znalazłem pomysł naszego kolegi Patryka ale zacznij grzebać w forum to dowiesz się więcej:
http://www.bonsaiforum.pl/viewtopic.php ... lanie#p558
Ok. Znalazłem za ciebie 2min poszukiwań: viewtopic.php?f=5&t=5057&p=39033&hilit= ... nie#p39033
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

zwykła świetlówka posiada temp. barwową ok 2700K, a barwa dzienna to 6500K, różnica niewielka fakt, świetlówka świetlówce nie jest równa
phlup
Posty: 7
Rejestracja: 08 wrz 2011, 19:02
12
Imie i nazwisko: Filip
Województwo: lubuskie

Post autor: phlup »

@ Under: nie napisałem, że akurat oni są mistrzami ale ich drzewka wyglądają wspaniale. Z pewnością mają dostęp do wiedzy/literatury w tym zakresie. Dzięki za podpowiedź z lampą, jednak szukam nieco innego rozwiązania: oprawy stojącej dla świetlówek; jak nie znajdę to sam coś zmajstruję ;)
np.: http://allegro.pl/aquael-modul-ecolight ... 57008.html
ODPOWIEDZ