jestem świeży - proszę o .

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
czecho-slowacja
Posty: 3
Rejestracja: 27 sie 2011, 13:21
12
Imie i nazwisko: Tadek Drozda
Województwo: małopolskie

jestem świeży - proszę o .

Post autor: czecho-slowacja »

Witam.
Jestem na tym forum pierwszy raz, jeśli taki temat już istnieje to przepraszam za założenie kolejnego. Jestem "świeżakiem" w dziedzinie bonsai. Zainspirowało mnie drzewko mojej dziewczyny i sam kilka dni temu postanowiłem sobie sprawić taką roślinkę, jednakże nie mam bladego pojęcia co kupić, jak się z tym obchodzić i gdzie szukać ładnych okazów. Poszukuję drzewka do pomieszczenia zamkniętego, które nie byłoby trudne w pielęgnacji (jak na pierwszy raz). Najlepiej niedużego ale takiego które z biegiem czasu rozrastałoby się do jakichś nieco większych rozmiarów (uważam, że była by to niezła frajda samemu wyhodować jakiś imponujący okaz "od małego"). Czy ktoś doświadczony w tej dziedzinie mógłby mi coś ciekawego polecić i przybliżyć zakres cenowy ? Byłoby miło, gdyby znalazł się ktoś z okolic Tarnowa/Krakowa i pokierowałby mnie do konkretnych miejsc w których mógłbym owego zakupu dokonać :)
Z góry dziękuję za ., pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Dragonww
Posty: 211
Rejestracja: 13 lip 2006, 21:08
17
Imie i nazwisko: Wojtek Winiarski
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Dragonww »

Ficus na początek. W Krakowie jest centrum bonsai. Coś tam na pewno znajdziesz i doradzą Ci co i jak. Sprawdź w dziale kluby bonsai.
-------------------------------------------------------
Wojtek

Bonsai - sztuka sÂłuchania natury...
czecho-slowacja
Posty: 3
Rejestracja: 27 sie 2011, 13:21
12
Imie i nazwisko: Tadek Drozda
Województwo: małopolskie

Post autor: czecho-slowacja »

Szczerze mówiąc liczyłem na jakieś konkrety. Ktoś jeszcze chciałby coś dodać ?
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Nie ma bonsai z instrukcją obsługi a już tym bardziej bezobsługowego. To nie IKEA gdzie skręcisz sobie sam. Te rośliny wymagają opieki obserwacji i wyczucia. Jeżeli chcesz mieć tylko coś co przypomina bonsai przez pierwszy rok od zakupu to nie masz się czym przejmować. Z bonsai jest podobnie jak ze zwierzakiem jeżeli nie masz na niego czasu to lepiej przerzucić się na kaktusy.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
czecho-slowacja
Posty: 3
Rejestracja: 27 sie 2011, 13:21
12
Imie i nazwisko: Tadek Drozda
Województwo: małopolskie

Post autor: czecho-slowacja »

Oczywiście, zdaję sobie z tego sprawę. Jednakże są rośliny którymi trzeba się mniej lub bardziej opiekować, chodziło mi jedynie o doświadczenie w tej dziedzinie którego nie posiadam. W związku z tym szukam czegoś co pozwoliłoby mi tą sztukę opanować.
Awatar użytkownika
Dragonww
Posty: 211
Rejestracja: 13 lip 2006, 21:08
17
Imie i nazwisko: Wojtek Winiarski
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Dragonww »

Ponawiam więc propozycję - ficus. Jest na początek właściwym gatunkiem do nauki. Wiele wycierpi i ładnie się prezentuje. Nauczysz się na nim opieki a przede wszystkim systematyczności. Jak już go zakupisz to wrzuć zdjęcia do podstaw. Coś spróbujemy doradzić.
-------------------------------------------------------
Wojtek

Bonsai - sztuka sÂłuchania natury...
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

a zanim pójdziesz do sklepu to rusz troche myszka i poszukaj to co Cie interesuje. Forum to duża skarbnica wiedzy. Prawie wszystko jest juz napisane. Żeby daleko nie szukać jeden temat wyżej od tego, którego założyłeś viewtopic.php?f=12&t=4995
ADMIN: Proszę o dostosowanie nazwy tematu do regulaminu (http://bonsai.kamcio.com/viewtopic.php?f=7&t=5045).
Awatar użytkownika
Bakus
Posty: 181
Rejestracja: 02 paź 2010, 07:41
13
Imie i nazwisko: Mariusz
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Ustka

Post autor: Bakus »

polecam wiąz
Awatar użytkownika
SirDejw
Posty: 30
Rejestracja: 08 gru 2009, 20:59
14
Imie i nazwisko: Dawid Markiewicz
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Post autor: SirDejw »

Z całym szacunkiem ale akurat wiązu bym nie polecał na początek. Fikus wiele wybacza, a niestety, choć Ci tego nie życzę, najpewniej będzie maił ku temu okazję. Polecam też Karmonkę albo oliwkę z indorów. Przy wyborze gatunku zwróć uwagę na warunki w jakich należy je zimować. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić odpowiedniej temperatury i ilości światła to nie warto sprawdzać czy przetrwa. Roślina nie ma egzystować, tylko być w świetnej kondycji.

Przemyśl dobrze i poczytaj o rozpatrywanych gatunkach.
Pozdrawiam, Dawid
http://mgz-dejw.blogspot.com
ODPOWIEDZ