kilka drzewek i kilka pytań

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
aruic
Posty: 5
Rejestracja: 11 lip 2011, 12:33
12
Imie i nazwisko: Bartosz
Województwo: dolnośląskie

kilka drzewek i kilka pytań

Post autor: aruic »

Witam,
Jestem początkującym. w marcu miałem garść nasion które posadziłem z myślą o hodowli bonsai, lecz po małym wypadku wyrosło kilka drzewek, ale nie wiem jakich...
wyrósł mi prawdopodobnie:
klon (wysokość około 20cm)
brzoza b. (około 10cm)
modrzew europejki (około 2cm)
sosna wydmowa (około 1,5cm)

potrzebuje kilka podpowiedzi bo nigdzie nie mogłem znaleźć informacji na te tematy.
Kiedy można zacząć drutować po raz pierwszy?
Kiedy można podciąć drzewko po raz pierwszy?
Jeżeli już mógłbym przycinać drzewko to w których miejscach?
Kiedy można zmienić ziemie na typową ziemie bonsai?
Kiedy można po raz pierwszy podciąć korzenie, gdyż prawdopodobnie klon rośnie jak głupi...?
Hoduje rośliny w mieszkaniu (nie mam balkonu, tarasu, ani parapetu na którym by ustało drzewko), czy cały czas - rok mogą w nim być?

w razie czego mogę zamieścić zdjęcia drzewek :)
Z góry dziękuje za .
aruic
Posty: 5
Rejestracja: 11 lip 2011, 12:33
12
Imie i nazwisko: Bartosz
Województwo: dolnośląskie

Post autor: aruic »

Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Modrzew i sosna będą pięknymi kaskadami, klon to to na pewno nie jest ale będzie piękny miotlasty a brzoza będzie pewnie dla nas zagadką. Szukasz info o tych gatunkach? Wystarczy wpisać hasło w forumowym :szukaj: !!! HASŁA DO WPISANIA: "nasiona bonsai" "od czego zacząć" jeśli nadal będziesz się upierał przy tym by z tego materiału zrobić bonsai to wróć do tematu za 20lat i pokaż co wypociłeś.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
aruic
Posty: 5
Rejestracja: 11 lip 2011, 12:33
12
Imie i nazwisko: Bartosz
Województwo: dolnośląskie

Post autor: aruic »

dość długo zastanawiałem się czy zamieszczać jakiekolwiek pytania, ale się skusiłem bo po prostu potrzebowałem . w postaci wiedzy. jednakże liczyłem na jakieś odpowiedzi a nie uwagi typu - to sobie poszukaj. zadałem kilka pytań i dalej nie wiem nic.

bardzo proszę o . w odpowiedzi na moje pytania... ale proszę tych prawdziwych pasjonatów :)
daniell 79
Posty: 240
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:47
16
Lokalizacja: sieradz

Post autor: daniell 79 »

jestes bardzo nie cierpliwy , to są dopiero sadzonki , przyjrzy sie im uważnie i popatrz na inne bonsai i znajdz różnicę , jakiej grubość są np,pnie i co wpływa na przyrost pnia na szerokość .
1 możesz nauczyć sie pielęgnowania roslin jak i gdzie powinny zimować , po prostu podstawy ogrodnictwa
bo kazdy jest kims
aruic
Posty: 5
Rejestracja: 11 lip 2011, 12:33
12
Imie i nazwisko: Bartosz
Województwo: dolnośląskie

Post autor: aruic »

nom troszeczkę jestem niecierpliwy :p
no ja wiem że inne drzewka mają innej grubości pnie, ale u mnie drzewko "ala klon" rośnie w strasznym tempie - i zamiast rosnąć w szerz to on w wzwyż...
czy powinienem go podciąć czy co powinienem najlepiej zrobić żeby nabierał masy?
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Polecam ci założyć forum na jakiś bardzo rozległy temat który wymaga lata doświadczeń i umiejętności. Prowadź te forum tak żeby było na nim mnóstwo wiadomości a ja będę zalewał je podobnymi pytaniami tylko dlatego że mylę niecierpliwość z lenistwem i nie chce mi się szukać informacji które już są na forum.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
aruic
Posty: 5
Rejestracja: 11 lip 2011, 12:33
12
Imie i nazwisko: Bartosz
Województwo: dolnośląskie

Post autor: aruic »

sorry ale to ty jesteś leniem! szukałem (na tyle ile potrafię) ale nie znalazłem - tylko dlatego zapisałem się tutaj i napisałem. jestem niecierpliwy, ale to przez brak doświadczenia, jakbym znał odpowiedzi na te pytania to albo bym działał albo mógłbym powiedzieć spokojnie mamy czas.

Moje drzewko przybiera dziennie około pół centymetra... a dalej nie wiem czy mogę je przyciąć, ile mogę przyciąć itd itd. pytania są na początku...

Może i informacje są na forum, niestety nie jestem zdolnym poszukiwaczem. mam komputer od niedawna i nie potrafię się nim sprawnie posługiwać, pomaga mi młodszy kolega. żałuję że usłyszałem od znajomego o tym forum - wypowiadał się dobrze, że naprawdę odpowiedzą na moje pytania. wydawało mi się że na forum można zadać pytanie i pasjonaci odpowiedzą na to samo pytanie po raz milionowy - a dlaczego? BO SĄ PASJONATAMI i sprawia im to przyjemność. a tutaj są chyba jedna snoby (bynajmniej jeden).
przepraszam za wypowiedź, ale czas leci, problem nie rozwiązany a i odpowiedzi brak.

jeszcze raz proszę o ..
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Bolas chciał ci po prostu powiedzieć, że te sadzonki przez jeszcze wiele lat nie będą się nadawały na bonsai.

Wsadź je najlepiej do gruntu i za 3-4 latka do nich wróć. W donicy (nawet największej) po prostu nie będą przyrastać na grubość tak jak w gruncie (i mówię to z doświadczenia) - pozostaną cienkimi patyczkami.
Anna Dorota
Awatar użytkownika
Bushman
Posty: 288
Rejestracja: 22 kwie 2008, 00:36
15
Imie i nazwisko: Wojciech N.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Bushman »

Kolego, słuchaj Bolka, on nie jednego już opier***ł i miał rację (włączając w to mnie).
Możesz wyzywać go od leni i zaprzeczać jakoby był prawdziwym pasjonatem ale on ma pasję do robienia małych pogiętych drzewek a nie pasję do odpowiadania po raz milionowy na te same pytania. Do opcji szukaj wysłał cię nie bez powodu, temat "nasion" był poruszany na forum niejednokrotnie. Poszukaj interesujących cię tematów wpisując jedno lub dwa słowa do wyszukiwarki na górze forum a na pewno coś znajdziesz.
Jeśli na prawdę po tym wszystkim uprzesz się aby tworzyć bonsai od nasionka to dwie rady z mojej strony:
- uzbrój się w OLBRZYMIE ilości cierpliwości,
- kup sobie dobrą literaturę o bonsai, i tak będzie ci potrzebna, tylko nie te kolorowe albumy ze zdjęciami a porządną KSIĄŻKĘ i ją przeczytaj od deski do deski a na pewno natkniesz się na rozdział poświęcony tworzeniu bonsai od nasionka.

Na koniec ostatnia dobra rada jaką i mnie ktoś dał: jedź na warsztaty i tam kup materiał. Potem kup jeszcze kilka roślin bo jak się ma mniej niż 4 to je po prostu z braku cierpliwości zamęczysz.
Wiem co mówię, byłem, przeżyłem a teraz jestem o tyle mądrzejszy.

Pozdrawiam,
Bushman
Wojciech N.
ODPOWIEDZ