Azalia

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Awatar użytkownika
Lukasz
Posty: 15
Rejestracja: 12 kwie 2007, 10:45
17
Imie i nazwisko: Lukasz L
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Pionki

Azalia

Post autor: Lukasz »

Witam,
Nie dawno zakupiłem w Tesco azalię ale nie wiem dokładnie co to za odmiana, niestety nie mam zdjęci kwitnącej rośliny. jest to moja pierwsza azalia prosił bym o ocenę jej kondycji , myślę w najbliższym czasie o przesadzeniu jej do innego pojemnika. Wiem ze jeszcze stanowczo za wcześnie na przycinanie tej rośliny ale chciał bym się dokładnie dowiedzieć jak prawidłowo przycinać azalię, trochę czytałem na ten temat ale tak do końca nie wiem czy przycina się młode pędy które pozostały po przekwitłych kwiatach czy może jest jakiś inny sposób. Proszę o radę
Załączniki
P1040982.JPG
P1040982.JPG (109.75 KiB) Przejrzano 2601 razy
P1040983.JPG
P1040983.JPG (84.58 KiB) Przejrzano 2601 razy
P1040984.JPG
P1040984.JPG (105.6 KiB) Przejrzano 2601 razy
P1040985.JPG
P1040985.JPG (87.04 KiB) Przejrzano 2601 razy
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

O ile dobrze pamiętam jest to azalia indyjska. Nie jest to ten gatunek który podziwiamy jako bonsai w chmurze kwiatów...
Nadaje się do wystawienia na dwór od połowy maja do września, ale zimy tam nie przetrwa.

Na bonsai nadaje się kiepsko - nie przepada za formowaniem czy przycinaniem, przyrasta bardzo powoli, gałązki grubieją w tempie naprawdę powolnym, żyje krótko i to raczej z powodu jej masowej hodowli niż predyspozycji gatunku: hormony i inne "polepszacze", brak odpowiedniej wilgotności w domu, wysokie wymagania co do światła, w domu potrzebuje długiej aklimatyzacji i odreagowania całej tej chemii którą jest nafaszerowana. Nawet w normalnej uprawie doniczkowej są z tym z reguły problemy.

Ta którą kupiłeś nie za bardzo nadaje się na bonsai ze względu na kształt: ani na styl wzniesiony (gałęzie za wysoko i wszystkie w jednym miejscu) ani na miotłasty - pień za dłuuuuuuugi i cienki w stosunku do wysokości...

Raczej przeznacz ją na ozdobną roślinę doniczkową w normalnej donicy.
Anna Dorota
Awatar użytkownika
Lukasz
Posty: 15
Rejestracja: 12 kwie 2007, 10:45
17
Imie i nazwisko: Lukasz L
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Pionki

Post autor: Lukasz »

Dziękuję za odpowiedz, w takim wypadku przeznaczę ją raczej na roślinę ozdobną i od czasu do czasu będę wykonywał jakiś cięcia pilęgnacyjno-opiekuńcze
ODPOWIEDZ