Nawóz

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
sookermr
Posty: 6
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:14
13
Imie i nazwisko: Mateusz K
Województwo: kujawsko-pomorskie

Nawóz

Post autor: sookermr »

Witam wszystkich , dopiero zaczynam swoją przygodę z bonsai i mam pytanko zasadziłem 4 drzewka jednak że nie wiedziałem że musi być nawozone i przez 2 tyg nie było , teraz zamówiłem nawóz i będę nawoził . Nasionku nic się nie stało przez te 2 tyg?
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Nie, nic sie nie stalo, mozesz spac spokojnie.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

sookermr - w końcu posadziłeś drzewka czy nasionka? Bo jeśli nasionka to nie nawoź dopóki nie wykiełkuje i podrośnie trochę.
...
sookermr
Posty: 6
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:14
13
Imie i nazwisko: Mateusz K
Województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: sookermr »

posadziłem nasionko właściwie 4 , ale mam też jedno drzewko Bonsai 4 letnie które będę przycinał 1 raz ale troche się boje że coś popsuje . Niby wiem jak przycinać a się boje jakieś porady co to przycinania? :D
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

Nikt Ci nie będzie w stanie udzielić żadnych sensownych porad przez internet,zwłaszcza że nie zamieściłeś zdjęcia i nie napisałeś nawet jaki to gatunek. Mogę Ci tylko powiedzieć że jak szykujesz się do poważniejszego cięcia,lepiej zaczekaj z tym do wiosny.
...
sookermr
Posty: 6
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:14
13
Imie i nazwisko: Mateusz K
Województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: sookermr »

jeszce jedno pytanko czy nasiona powinny być na słońcu? pytam ponieważ na opakowaniu pisalo że nie powinno mlodych roslin się wystawiać na słonce
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

Nasiona z reguły mają to do siebie że są w ziemi a więc i tak światło do nich nie dociera.Ważne żeby miały wilgotno i ciepło.Sam mówisz że na opakowaniu było napisane o młodych roślinach a nie o nasionach.Młodych roślin rzeczywiście nie wystawiaj na bezpośrednie słońce.
...
sookermr
Posty: 6
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:14
13
Imie i nazwisko: Mateusz K
Województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: sookermr »

Nie chce zakładać nowego tematu więc napisze to tutaj . Mam w głowie projekt mini lasku w doniczce , ale chciałbym się spytać o kilka rzeczy. Musiałbym zrobić doniczkę materiał glina , Doniczka wymiary szerokość 100 cm wysokość 6 cm długość 16 cm . w lasku miały by się znajdować z 3 drzewka bonzai oczywiście nasiona początkowo :D (wiem że to długo trwa) mech , i kilka innych roślinek .

Pytania :
*Czy 6 cm wysokości to dobry pomysł?
*Gdzie kupie glinę i czy glina to najlepsze tworzywo żeby samemu zrobić doniczkę
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

Co do głębokości doniczki wszystko zależy od drzewek jakie miałyby w niej rosnąć (a dokładniej od ich wielkości).
Co do wykonania to nigdy lasku nie robiłem ale moim zdaniem o wiele lepiej wyglądają jak rosną na płytach kamiennych niż w największych nawet doniczkach. Jeśli uprzesz się jednak na doniczkę to oczywiście glina jest najlepszym materiałem,pod warunkiem oczywiście że odpowiednio ją wypalisz co jest bardzo trudne jeśli nie masz dostępu do profesjonalnego pieca. Jak nie wypalisz gliny to nawet nie bierz się za robienie doniczki. Na którymś forum był poruszany temat wyrobu doniczek z różnych mas,ale nie pamiętam na którym forum to było i jakie w końcu były efekty.
Co do samych drzewek, to szczerze odradzam prowadzenie ich od nasionka - nie wiem czy jest sens czekać dobre kilka lat zanim zaczniesz coś sensownego z nimi robić.O wiele prościej pójść do szkółki i kupić coś podrośniętego,zwłaszcza że w lasku o wiele łatwiej ukryć wady poszczególnych drzewek. No i jak już masz zamiar robić lasek o takich wymiarach,to radziłbym posadzić więcej niż 3 drzewka,a będzie wyglądał o wiele ciekawiej.
Pozdrawiam
...
sookermr
Posty: 6
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:14
13
Imie i nazwisko: Mateusz K
Województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: sookermr »

Chyba masz rację z tą szkółką ale szukałem i u mnie w mieście nic nie ma ;/ w Bydgoszczy ostatnio kupiłem Wiąż Drobnolistny 22 cm za 30 zł :yes: gdzie jeszcze można tanio kupić drzewka małe żeby sam mógł uformować :P . I Przycinanie się udało ;]
ODPOWIEDZ