Kilka pytań początkującego

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
kmike
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2009, 10:17
15
Imie i nazwisko: Michal
Województwo: świętokrzyskie

Kilka pytań początkującego

Post autor: kmike »

Witam,
znalazłem przez przypadek na allegro aukcje z nasionami bonsai i postanowiłem zobaczyć z czym to się je. Po dłuższej lekturze na temat sztuki postanowiłem coś zrobić.

Kupiłem nasiona "Brzostownica kaukaska Zelkowa", ziemię "Kanuma", Nawóz płynny "Pokon" oraz doniczkę 15x10,5x5cm. Mam pytanie czy połączenie nasion z tą ziemią to dobre połączenie i jak rozpocząć przygodę z bonsai. Z tego co wyczytałem na aukcji, kupiłem 20 nasion i zastanawiam się czy zasadzić w jednej doniczce wszystkie czy może jedno albo kilka?
carol1
Posty: 135
Rejestracja: 23 sie 2007, 20:59
16
Imie i nazwisko: Karol H.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Knurów

Post autor: carol1 »

Z tego co mi wiadomo to kanuma to ziemia dla azali... piszesz, że po dłuższej lekturze postanowiłeś coś zrobić. No a co Ty czytałeś? Chyba tylko opis aukcji, bo na każdym forum o bonsai, przeczytałbyś, że hodowla od nasion to zły sposób. Możesz hodować przez 15 lat rośline, potem ściąć i robić bonsai ale to mało opłacalne. Na tym forum znajdziesz wiele o nasionach, wiec poszukaj.
kmike
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2009, 10:17
15
Imie i nazwisko: Michal
Województwo: świętokrzyskie

Post autor: kmike »

czytałem na różnych stronach o bonsai i nie dowiedziałem się prawie niczego konkretnego prócz tego, że w zależności od rozaju rośliny trzeba dopasować inną ziemię. Chociaż dużo z tego nie wiem. Szukałem drzewek na allegro jednak cena mnie troche odstraszyła. W prawdzie 70złotych to nie jest bogactwo to wolałbym "poćwiczyć" na czymś tańszym, żeby nie żałować jeżeli coś nie wyjdzie. Toteż wybrałem nasiona. Jednak z tego co piszesz to nic z nasion nie bęzie... Znasz może jakiś sklep wysyłkowy gdzie dostanę krzaczek w cenie poniżej 30-40złotych (z przesyłką). Sklep internetowy bądź podasz mi jakąś aukcję allegro. Będę ci wzięczny.
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

Witaj Michale

Nasiona to daleka droga.. mozesz ja skrócić o kilka lat..
z zakupem rosliny wstrzymaj sie do kwietnia (dopiero wiosną mozemy ocenic witalnosc roslin) , wtedy w kazdej szkółce ogrodniczej , markecie budowlano-ogrodniczym OBI czy Castorama znajdziesz jakiś potencjalny materiał do formowania , Warunek: Oferowane tam rośliny nadają się głównie do uprawy na zewnątrz -ogrod , balkon , parapet zewnetrzny , ale tanio Jałowiec albo Cis za 7,50 z Obi.. na poczatek Idealny !

Jeśli koniecznie chcesz formowac i uprawiac bonsai w domu ..spróbuj z Fikusem Retusa , Fikusem Panda , albo F. Natasha ..
szukaj sadzonek w normalnych doniczkach , te w bonsajowych beda zawsze drozsze..

powodzenia
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
kmike
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2009, 10:17
15
Imie i nazwisko: Michal
Województwo: świętokrzyskie

Post autor: kmike »

myślę raczej o czymś do domu. Cóż, nasiona zamówione to sobie posadze i zobaczymy co z tego wyrośnie, a wiosną jeżeli zapał mi nie przejdzie wybiorę się do któregoś ze sklepów. Będe miał sporo czasu na nauke ;) dzięki za odpowiedź.
carol1
Posty: 135
Rejestracja: 23 sie 2007, 20:59
16
Imie i nazwisko: Karol H.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Knurów

Post autor: carol1 »

W wielu hipermarketach, czy sklepach ogrodniczych można kupić drzewko, które jest już jakoś "uformowane" i jest posadzone w płytszych donicach, sprzedawane po prostu jako bonsai. Ja zaczynałem od kupna takiego za 20 zł, a można poćwiczyć i się wiele nauczyć. Wcześniej jednak poczytaj na forum, żebyś wiedział co kupić i żebyś nie dał sobie wcisnąć retusy z wielkimi korzeniami w normalnej donicy sprzedawanej jako bonsai. Życze powodzenia.
ODPOWIEDZ