zimowanie drzewek

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Awatar użytkownika
pawel18
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:50
16
Imie i nazwisko: Pawel Glowiak
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: JarosÂław

zimowanie drzewek

Post autor: pawel18 »

co prawda do zimy jeszcze daleko aletrzeba juz pomalu zbierac wiadomosci i materialy do zimowania . mam zamiar zbic prostakatne rusztowanie z desek na spod dac styropian a wszystko owinac dookola agrowloknina aby oslonic rosliny przed wiatrem . mam tylko jeden problem nie wiem czym zabezpieczyc donice przed mrozem , myslalem o korze drzew , ale nie wiem jaka kora bedzie najlepsza . jaka kora zabezpieczacie swoje drzewka ??
Awatar użytkownika
krysztof
Posty: 151
Rejestracja: 22 paź 2006, 12:08
17
Imie i nazwisko: Krzysztof H
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: krysztof »

Ja mam skrzynie ze steropianu i w zeszla zime mialem tam rosliny i obsypalem zwykla kora z ogrodniczego (drobno mielona) i wszystko przezylo. W tym roku postapie tak samo.
Krzysztof

Jestem tu, aby nauczyć się.
Awatar użytkownika
pawel18
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:50
16
Imie i nazwisko: Pawel Glowiak
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: JarosÂław

Post autor: pawel18 »

czy taka kore dostane w kazdym dobrym sklepie ogrodniczym ?? ile kilowe sa worki z kara ?? i jaka mniej wiecej jest ich cena ?? czy zwkla kora z drzewa z lasu sie nie nada ?? za duzo szkodnikow siedzi czy co ??
Awatar użytkownika
krysztof
Posty: 151
Rejestracja: 22 paź 2006, 12:08
17
Imie i nazwisko: Krzysztof H
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: krysztof »

Sprawdz w necie ceny i ilosc bo juz nie pamietam. Kore lesna odradzaja tak jakpiszesz za duzo mozliwych szkodnikow
Krzysztof

Jestem tu, aby nauczyć się.
Trium
Posty: 25
Rejestracja: 20 cze 2008, 21:19
15

Post autor: Trium »

korę dostaniesz na tartaku tam jest jej dużo:), albo w sklepie castorama ikea taki gdzie jest ogrug w nim
tomek_baobab
Posty: 56
Rejestracja: 08 gru 2006, 19:26
17
Imie i nazwisko: Tomek K.
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tomek_baobab »

Za około 7-8 zł kupisz 40-litrowy worek kory. A ile bedziesz potrzebować? To zależy od tego, jak duża będzie Twoja skrzynia inspektowa :) Ja swoją skrzynię zrobiłem ze starej szafki :p To znaczy wybiłem drzwiczki, całość obłożyłem 3cm styropianem, potem czarną folią ogrodową. Do skrzyni wsypałem torf odkwaszony, wstawiłem rośliny i jeszcze pokryłem torfem-tak, żeby bryła rośliny była pod 5cm warstwą torfu. Później całość przykryłem zimową agrowłókniną. I wszystko. Kora to chyba jednak lepsze rozwiązanie, bo jest "cieplejsza"... Powodzenia.
Zły ogrodnik drzewo krzywe i chore wyhoduje, dobry-zdrowe i proste...
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

ja tam swoie rosliny wrzucam do dunelu foliowego i scianki tunelu tak na wysokosci 50cm ogkladam od wewnatrz styropianem. Tylko trzeba uwazac jak w zime jest duze slonce a tunel jest na nie narazony, poniewaz wtedy mozna latwo zabic rosliny. Przy sloncu sie "rozmrazają" a wieczorem, gdy slonca juz nie ma temoeratura znowu spada ponizej 0*C. Dlatego ja mam raczej w zime zawsze otwarte drzwi od tunelu.
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
pawel18
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:50
16
Imie i nazwisko: Pawel Glowiak
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: JarosÂław

Post autor: pawel18 »

Trium pisze:korę dostaniesz na tartaku tam jest jej dużo:), albo w sklepie castorama ikea taki gdzie jest ogrug w nim
z tym nie mialbym problemu ale pamietaj Adamie ze na tartaku masz zwykla kore ktora moglbym spokonie nazbiertaz w lesie wiec ryzyko jest takie samo
tomek_baobab pisze:Za około 7-8 zł kupisz 40-litrowy worek kory. A ile bedziesz potrzebować? To zależy od tego, jak duża będzie Twoja skrzynia inspektowa
szkrzynia bedzie dosc spora okolo 3 m dlugosci i 1,5m szerokosci wiec bede musial sie zaopatrzec w kilka workow
wwoadas pisze:ja tam swoie rosliny wrzucam do dunelu foliowego
raczej zostane przy swoim tak jak pisalem ale drzewki za pomysl :ok: pozdrawiam
Awatar użytkownika
fater
Posty: 163
Rejestracja: 13 lis 2004, 11:07
19
Imie i nazwisko: Roman S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: fater »

Witam.
Zobacz temat viewtopic.php?f=12&t=1870
Do opisu mojego sposobu zimowania dodam tylko, że z powodu coraz cieplejszych zim nie stosuję pokrowca z folii, tylko samo płótno. Doniczki obsypuję torfem odkwaszonym. Jak dotychczas całe to ustrojstwo spełnia swoje zadanie.
Pozdrawiam
Roman
Awatar użytkownika
pawel18
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:50
16
Imie i nazwisko: Pawel Glowiak
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: JarosÂław

Post autor: pawel18 »

dzieki Fater za bardzo ciekawy link ale ja mam troche za duzy teren do pokrycia wiec wygladalo by to jak cyrkowy namiot
ODPOWIEDZ