Karmona drobnolistna - poczÄ…tki

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
panQ
Posty: 4
Rejestracja: 12 wrz 2007, 00:13
16
Lokalizacja: Bydgoszcz

Karmona drobnolistna - poczÄ…tki

Post autor: panQ »

Witam wszystkich.
Tydzień temu dostałem w prezencie karmonę (tak mi się wydaję porównując ją do opisu). Od dziecka podobały mi się drzewka bonsai, ale jakoś nigdy nie myślałem, żeby samemu hodować. Nigdy wcześniej nie czytałem nic o tajnikach sztuki bonsai, ani o potrzebach karmony. Przez ten tydzień nie zdążyłem za dużo się dowiedzieć, ale oczywiście z czasem to sie zmieni ;) Jednak zanim moja wiedza się poszerzy chciałbym wszystkich doświadczonych bonsaistów prosić o rady.Drzewko kupione było w OBI.

1. Przesadzić czy nie?
Nie wiem jaką ma ziemię. Widziałem kilka małych robaczków. 2 udało mi się wytępić, ale pewnie jest ich więcej. Z tego co zdążyłem wyczytać przesadzać powinno się na wiosnę, ale boję się, że te robaczki uszkodzą korzenie do tego czasu. Jeśli już miałbym przesadzić to w jaką doniczkę? Chciałbym aby pień był trochę grubszy, więc chyba musiałbym przesadzić do większej doniczki? Czy lepiej do większej przesadzić dopiero na wiosnę?

2. Nawożenie - do kiedy?
Staram się aby ziemia była cały czas wilgotna. Nie wiem kiedy ostatnio był nawożony. Czytałem, że na zimę należy stopniowo przestać nawozić, żeby przygotować drzewko do zimowania. Chcę dać mu trochę spokoju, aby się zaklimatyzował. Kiedy mogę nawozić?

3. Formowanie.
Nigdy nie przycinałem żadnych roślin, więc boję się, że mogę coś źle zrobić. Zamieszczam kilka zdjęć drzewka i proszę o podpowiedzi, jak go dobrze uformować no i kiedy to zrobić.

A tak chciałbym go ukształtować:
http://www.azierta.com/img/articulos/1347.jpg
Oczywiście jeśli ktoś ma ciekawszy pomysł to proszę pisać.


Za wszelkie porady bardzo dziękuję.
Załączniki
Inne ujĂŞcie.
Inne ujĂŞcie.
karmona4.jpg (55.28 KiB) Przejrzano 5905 razy
UjĂŞcie z profilu.
UjĂŞcie z profilu.
karmona3.jpg (44.14 KiB) Przejrzano 5905 razy
PÂąki.
PÂąki.
karmona2.jpg (32.63 KiB) Przejrzano 5905 razy
LiÂście.
LiÂście.
karmona1.jpg (72.66 KiB) Przejrzano 5905 razy
Rozk³ad ga³êzi. Im kolory ciemniejsze tym ga³¹Ÿ jest dalej, a im jaœniejsze tym ga³¹Ÿ jest bli¿ej.
Rozk³ad ga³êzi. Im kolory ciemniejsze tym ga³¹Ÿ jest dalej, a im jaœniejsze tym ga³¹Ÿ jest bli¿ej.
drzewko - ga³êzie.jpg (54.81 KiB) Przejrzano 5905 razy
Wymiary drzewka i doniczki.
Wymiary drzewka i doniczki.
drzewko - wymiary.jpg (58.86 KiB) Przejrzano 5908 razy
daniell 79
Posty: 240
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:47
16
Lokalizacja: sieradz

Post autor: daniell 79 »

kolego pocztkujacy z przesadzaniem sie wstrzymaj oprysk jak najbardziej bo niewiadomo co z marketu jeszcze przywlokles
bo kazdy jest kims
panQ
Posty: 4
Rejestracja: 12 wrz 2007, 00:13
16
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: panQ »

Ok. Trochę mało wyczerpująca odpowiedź ale zawsze coś ;) A jaki preparat proponujesz? Najlepiej coś naturalnego, ale nie wiem czy wystarczy.
W sumie już nie widzę tych robaczków. Oglądałem zdjęcia szkodników w innym dziale, ale nie umiem określić które to.
daniell 79
Posty: 240
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:47
16
Lokalizacja: sieradz

Post autor: daniell 79 »

owadofos albo owadum to taki oprysk do stosowania w domu ten oprysk jest na ssoce gryzace i na pajeczaki czyli na wiekszosc dziadostwa jakie mozna spotkac w naszych donickach
bo kazdy jest kims
panQ
Posty: 4
Rejestracja: 12 wrz 2007, 00:13
16
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: panQ »

A jeśli przesadziłbym karmonę do większego pojemnika nie ruszając korzeni i dosypałbym ziemi uniwersalnej? Czytałem, że karmonę można przesadzać kiedy się chce pod warunkiem, że nie ruszy się bryły korzeniowej. No i czy nawozić czy tylko podlewać?
Awatar użytkownika
Sasquach
Posty: 44
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:32
16
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Sasquach »

zaraz po przesadzeniu tylko podlewać bo nawozem możesz zrobić wiecej szkód niż pożydku, jak bedziesz widzial ze sie przyjmuje to możesz zacząć nawozić
Mam drzewko, Âładne drzewko, i to juÂż prawie bonsai ;]
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

teraz to juz sie wlasciwie powinno przestawac nawozic rosliny a nie zaczynac :roll:
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
pawel18
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:50
17
Imie i nazwisko: Pawel Glowiak
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: JarosÂław

Post autor: pawel18 »

o tej porze roku indoory nawozi się raz w miesiącu natomiast outdoorow się już nie nawozi ponieważ powinno się je nawozić do polowy sierpnia
panQ
Posty: 4
Rejestracja: 12 wrz 2007, 00:13
16
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: panQ »

Ok. W takim razie przesadzę drzewko do większej donicy nie ruszając korzeni. Drzewku raczej się u mnie podoba, bo dziś ładnego kwiatka wypuściło:D A do kiedy nawozić raz w miesiącu?
Awatar użytkownika
Sasquach
Posty: 44
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:32
16
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Sasquach »

Ja nawożę indoory co 2 tyg, prawie co 2 tyg tylko niekiedy robie mu miesiak przerwy od nawoozu ale to juz tak wymyslnie - lepiej mi rosnie ;]
Mam drzewko, Âładne drzewko, i to juÂż prawie bonsai ;]
Dorka
Posty: 14
Rejestracja: 26 wrz 2007, 12:23
16
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Dorka »

Co robić? Jak jej pomóc? Ma wilgotno stoi przy oknie, nie ma oknie ...
pozdrawiam
D.
ODPOWIEDZ