Wejdzcie i oceńcie czy sie nadaje na bonsai

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Awatar użytkownika
Quba
Posty: 31
Rejestracja: 12 sie 2007, 11:27
16
Lokalizacja: WrocÂław

Wejdzcie i oceńcie czy sie nadaje na bonsai

Post autor: Quba »

Witam
z tego co widze bonsai mozna zrobic na wiele sposobów, upolowałem w domu pewnego kwiatka :D i wlasanie takie pytanie czy nadawal by sie na bonsai ? czy nie jest juz za duzy ? i co zrobic na poczatku , co przyciac gdzie nagiac i co uformować itp.
pzdr i czekam na opinie , zdjecie jest duze wiec umiescilem je tu:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f0f ... 8eb4b.html

czekam ! :D
Awatar użytkownika
pawel18
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:50
16
Imie i nazwisko: Pawel Glowiak
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: JarosÂław

Post autor: pawel18 »

to jest fikus tez mam takiego owszem nadaje sie na bonsa nawet jest dobry na sam poczatek na sam poczatek muisz go bardzo mocno przyciac bo w takich duzych rozmiarach sie nie nadaje
ModyMentos
Posty: 74
Rejestracja: 17 kwie 2007, 09:26
17
Imie i nazwisko: Robert M.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Okolice Gliwic

Post autor: ModyMentos »

Hmmm na początek to o dużo za duży. Poszukaj czegoś mniejszego gdzieś 20-30cm
Bardzo małe drzewko może rzucać bardzo duży cień.
Awatar użytkownika
Quba
Posty: 31
Rejestracja: 12 sie 2007, 11:27
16
Lokalizacja: WrocÂław

Post autor: Quba »

porzuciłem pomysł z fikusem ponieważ faktycznie jest za duży, odkryłem ze ojciec hoduje sobie na rozmnożenie w piwnicy , Klon , Jesion i Buk,
wszystkie drzewka maja ok 10cm maja dobre ukorzenienie , i teraz prosze o porady ktora z tych odmian jest najbardziej wdzieczna? jak to posadzic narazie trzymac w tej ziemi kwiatowej czy od razu posadzic do ziemi bonsai , i jak je przyciąć tzn chodzi mi ile korzeni zostawić i czy rzeba narazie juz cos ciac w gałązkach ,

jutro postaram sie zamiescic zdjecia kiedy bede je przesadzal do mniejszej doniczki,
pozdrawiam i czekam na porady :wink:
Awatar użytkownika
Szczerbinek
Posty: 70
Rejestracja: 11 lis 2004, 16:05
19
Lokalizacja: OstrĂłda <Dolina MuminkĂłw>

Post autor: Szczerbinek »

Zbytnio podnieciłeś się całą sprawą. Drzewka o których mówisz tez się nie nadają. Daj sobie na luz do wiosny, w tym czasie czytaj, oglądaj drzewka innych, a przekonasz się jak mało wiesz teraz. Spokojnie Koleś.
Krzysztof
POZDRAWIAM !
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Podstawowy błąd początkujących: "fikus jest za duży". A zczego myślicie powstają te bonsai które mozmna kupić w marketach? Właśnie z drzewek podobnej wielkości albo i większych. Przycina się je na pożądanej wysokości i trzyma w bardzo dobrych warunkach, wtedy wypuszczą dużo gałązek i będzie je można uformować.,

Jeśli nie dasz sobie rady z fikusem, to naprawdę lepiej zapomnij o klonach, jesionach i innych: ficus jest bardzo wytrzymały, rośnie cały rok i cały rok można go przesadzać, formować, przycinać. Idealny dla początkujacych.
Anna Dorota
Awatar użytkownika
Quba
Posty: 31
Rejestracja: 12 sie 2007, 11:27
16
Lokalizacja: WrocÂław

Post autor: Quba »

tylko pomozcie gdzie go przyciac , nie ma on galazek na odle zbyt wielu :( ani odrostow wiec nie wiem czy sie ,,do końca'' nadaje,
pomozcie zalaczam plik.

p.s
mylsalem tez bad innym rozwiazaniem z racji tego ze na szczycie fikus ma bardzo ladne rozgalezienie i ,,pien'' grubosci ok 1cm wiec myslaoem czy nie dalo by sie uciać :? w ww miejsu i skorzystać z miski i ukorzeniacza, czy taka roslina z taka iloscia lisci ,,wyzywi'' sie bez korzoonkow (narazie0?
pozdr
Załączniki
fikus.JPG
fikus.JPG (16.56 KiB) Przejrzano 12876 razy
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

TAK JAK PISAŁAM, jeśłi obetniesz na wysokości np. 20 cm (lub innej, zależy jakie wysokie chcesz mieć drzewko) i zapewnisz fikusowi dużo światła i odpowiednią wilgotność, to on WYPUSCI NOWE PĘDY, W TYM Z PNIA, nawet jeśli ten pień jest teraz łysy.

Tak, można wierzchołek wsadzić do ziemi z ukorzeniaczem, ale trzeba zrobić "szklarenkę z foliowego przezroczystego worka. W wysokiej wilgotnosći szybciej się ukorzeni. Było to już opisywane (wrzuć do wyszukiwarki "worek" albo "folia" albo "szklarenka".
Anna Dorota
ModyMentos
Posty: 74
Rejestracja: 17 kwie 2007, 09:26
17
Imie i nazwisko: Robert M.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Okolice Gliwic

Post autor: ModyMentos »

AnnaDorota pisze:Podstawowy błąd początkujących: "fikus jest za duży".
Przepraszam chciałem tylko żeby dla kolegi nie było zbytnich kłopotów na początek.

Można go wykorzystać, ja bym go wzioł na dwa konkretne cięcia, niebieskie to 1, a czerwone 2 (po czasie jak troche się wyliże)

P.S.
Że mało pisze to nie znaczy że się nie znam, że pisze troche niezrozumiale to nie znaczy że jestem uczonym polonistą. :wink:
Załączniki
asfa.JPG
asfa.JPG (47.42 KiB) Przejrzano 12769 razy
Bardzo małe drzewko może rzucać bardzo duży cień.
Awatar użytkownika
Quba
Posty: 31
Rejestracja: 12 sie 2007, 11:27
16
Lokalizacja: WrocÂław

Post autor: Quba »

witam dzisiaj w szkólce widzialem takie drzewko jak na obrazku nizej (niestey to tylko schemat ale i tak chodzi mi o wysokosc grubos pnia i zageszzczenie czy sa odpowiedznie i czy bedzie cos z tego drzewka drzewko to JODŁA KOREAŃSKA .)
czekam
pozdr

ma on około 4>6cm obwodu pnia .
brać go za 11,80zl ?
Załączniki
dasddas.JPG
dasddas.JPG (26 KiB) Przejrzano 12716 razy
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

yhhhh... powiedz mi czy cos widzisz w tym drzewku wyjatkowego, czego nie maja inne w tej szkolce? Ja bym sie nawet za takim nie obejzal jako na material na bonsai, ale decyzja nalezy do Ciebie :razz: :wink:
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
Quba
Posty: 31
Rejestracja: 12 sie 2007, 11:27
16
Lokalizacja: WrocÂław

Post autor: Quba »

mysle tez zeby dorwać jutro ze szkółki jakiegos jałowcatylko mam jeden dylemat jalowce jakie ogladalem cholernie kuły po rękach i były bardzo zbute. sa moze jakies inne odmiany? , aha i powiedz mi jaka grubows pnia powinien miec minimalnie taki jałowczyk ? :D bo ni chce kupowac czego zeby potem czekac 5 lat gdy mu pien zgrubieje ;/
pzdr

p.s
a wyjatkowy mi sie wydawal poniewaz myslalem ze fajnie bedzie z niego zrobic ta forme prosta tzn, ze zadnych zakretasow tylko proste zwykle naturalne drzewko .
pozdr

p.s 2
moglbys mi podac gatunki o jakie powinienem sie pytac w szkółce? (bardziej chodzi mi o iglaki) . pzdr
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

najpopularniejsze odmiany jałowców to chiński , sabiński , tamaryszkowy, itp. i ich odmiany hodowlane (różne krzyżówki), charakteryzują się tym że stare igły są łuskowate zupełnie nie kłujące, kupując materiał w szkółce musisz dokładnie obejrzeć każdy egzemplarz, co najważniejsze czy nie ma jakichś oznak choroby, czy ma ciekawą linię pnia (w zależności od stylu który nas interesuje) , ciekawe nebari itp. nie ma reguły że pień ma mieć tyle i tyle, w zależności od tego jakiej wysokości drzewko chcemy uformować , musi mieć odpowiednią grubość pnia żeby drzewo wyglądało na stare i naturalne. kupuj tylko rośliny kilkuletnie nigdy 1-2 roczne patysie bo każdy ci powie żebyś posadził w gruncie na 5 lat.
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
Awatar użytkownika
Quba
Posty: 31
Rejestracja: 12 sie 2007, 11:27
16
Lokalizacja: WrocÂław

Post autor: Quba »

kształt ma bardzo poddobny do tego : ja/laerche/
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Quba pisze:kształt ma bardzo poddobny do tego : ja/laerche/
Ej koleś -chyba sobie żartujesz ze wszystkich ? Kup drzewko albo idz do tego ogrodniczego - zrób fotki 20 drzew i dopiero sie pytaj, który z nich sie nadaje. Mieszkzasz we Wrocławiu a tam ludzi na bonsai sie znających troche jest. Może znajdz kontakt najpierw i zagadaj -zanim tymi postami ich odstraszysz ? Bo co to za wróżenie z wklejonego obrazka - ja tam widze same proste linie a nie drzewko (gratuluje innym jeżeli widzą coś konkretnego i sa w stanie o tym dyskutować!). Albo wywody "podobny do tego ale nie taki..." Ehhhhhh..........
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
Quba
Posty: 31
Rejestracja: 12 sie 2007, 11:27
16
Lokalizacja: WrocÂław

Post autor: Quba »

ehhhhhh

drzewko nie jest takie jak na obrazku ma o wiele wiecej gałęzi jesst lekko pohylone i jest bardzo gęste , przed chwila kupilem i mama takie pytanie zeby uzyskać efekt gałęzi mmozna wyrywać ,,igły'' ktore rosna na gałązkach (tam gdzie nie sa potrzebne? ) wyrywać je czywycinać ?
aha i jeszcze jedno pytanie kiedy mozna iglaki formować i przycinać moge teraz od razu po zakupie czy musze czekac do wiosny ?
pozdr

p.s
co mozna zrobić z takimi wystającymi patyczkami z pnia? (tak jakby ktos przycinal 0,5cm od pnia gałązki i takie cuś zostało . wycina sie to ?
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

ehhhhh

Człowieku weź przeczytaj o podstawach najpierw a dopiero zadawaj pytania i nazywaj jakoś te "patyczki"

viewtopic.php?t=4012&highlight=
Wystarczy na google wpisać "jodła koreańska" i wyskoczy Ci 1289124378912387489 haseł na temat jak ją formować , po co się ją sadzi itp itd.
Quba pisze:4.dlaczego niektore igielki (na jednej galazce sa na rogach lekko żółte?
Może daletgo że to tegoroczne, młode przyrosty ? Może dlatego że im się przyschło ? - zgaduj ,zgadula
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
Quba
Posty: 31
Rejestracja: 12 sie 2007, 11:27
16
Lokalizacja: WrocÂław

Post autor: Quba »

taa 121378785587537 wyników ale nic konkretnego , zadalem pytanie na forum bo moze ktos wie cos na ten temat a nie po to zeby sie kłócić ,
:?
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Krzywa
Posty: 28
Rejestracja: 15 sie 2006, 17:15
17
Imie i nazwisko: Marzena M
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: Krzywa »

też na początku byłam taka narwana jak ty ;)
Chcialam robić bonsai z nowo posadzonej sadzonki jałowca i sosny... i co? i padły ;D
Fukus jest w porządku ale nie bierz sie narazie ja buki i e.t.c
Fukus na począek najlepszy :)
Pozdrawiam
Rock moim życiem.
Rock moją miłością.
ODPOWIEDZ