dÄ…b

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
canisl
Posty: 48
Rejestracja: 28 mar 2007, 16:01
17
Lokalizacja: Lublin

dÄ…b

Post autor: canisl »

Ponad tydzień temu udałem się do lasu ze szpadlem kubkiem po śmietanie i uciętą butelką po Cisowiance. Wrocilem z dwoma dzikimi siewkami dębu jedna ma zieloną łodygę i dwa liście, druga częściowo już brązową i całe cztery liście.

Zostawiłem wokół korzeni ziemię z lasu, przesadziłem do większych donic
uzupełniając mieszanką torfu, piasku, ziemi kwiatowej uniwersalnej i drobnych kamyków (ściśle mówiąc to pospółka) podlewam co 3-4 dni codziennie rano i wieczorem delikatnie spryskuję liście.

Jak na razie odpukać brak objawów obumierania, ale i życia. Jeśli się uchowają zamierzam je zostawić, żeby sobie rosły pare latek w donicach, przygotowując je do bycia bonsai.
Proszę o porady dotyczące nasłonecznienia, podlewania, nawożenia, poprostu co mam z nimi robić i czego nie robić. W jakim wieku roślinki można poddawać zabiegom przygotowującym je do bycia bonsai i jakie to zabiegi.
Wojciech Wilk-od miesi¹ca i pó³ szczêœliwy m¹¿!!!
Awatar użytkownika
Mehi
Posty: 104
Rejestracja: 07 maja 2006, 19:47
18
Lokalizacja: Warszawa - Saska KĂŞpa

Post autor: Mehi »

1. o tej porze roku nie wykopuje sie siewek/sadzonek/drzew.
2. na wiosne idz jeszcze raz do lasu i poszukaj porzadnego materialu na bonsai a nie, bedziesz sie bawil 30lat z siewkami.
Teraz mozesz tez isc do lasu poogladac czy cos jest ciekawego i wartego uwagi :)
Powodzenia ;)
Pozdrawia
..::Magda::..
canisl
Posty: 48
Rejestracja: 28 mar 2007, 16:01
17
Lokalizacja: Lublin

Post autor: canisl »

o tej porze roku nie wykopuje sie siewek/sadzonek/drzew.
Wiem, ale nie jest to całkiem wykluczone, tylko poprostu trudniejsze.
Ostatnio zmieniony 18 cze 2007, 12:42 przez canisl, łącznie zmieniany 1 raz.
Wojciech Wilk-od miesi¹ca i pó³ szczêœliwy m¹¿!!!
canisl
Posty: 48
Rejestracja: 28 mar 2007, 16:01
17
Lokalizacja: Lublin

Post autor: canisl »

na wiosne idz jeszcze raz do lasu i poszukaj porzadnego materialu na bonsai a nie, bedziesz sie bawil 30lat z siewkami
Bonsai to sztuka dla wytrwałych, mam czas i chęci na te 30 lat, największa frajda to obserwować latami od nasionka do drzewa.
Wojciech Wilk-od miesi¹ca i pó³ szczêœliwy m¹¿!!!
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

ok - powodzenia :brawo:
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
canisl
Posty: 48
Rejestracja: 28 mar 2007, 16:01
17
Lokalizacja: Lublin

Post autor: canisl »

Siewki mają ok 10-12 cm wysokości liczę na okoł centymetr wzrostu na rok w tym tempie za około 8-10 lat coś się z nich zacznie wykluwać. Jak już pisałem mam na to czas.
"Co nagle to po diable"
Chcę tylko żeby przetrwały przeniesienie z lasu na balkon, reszta zależy już od wzrostu i natury.
Wojciech Wilk-od miesi¹ca i pó³ szczêœliwy m¹¿!!!
Michał Kiszka
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2007, 22:33
16
Lokalizacja: Zakliczyn

Post autor: Michał Kiszka »

JA zrobiłem dokładnie to samo 3 dni temu. Mam u siebie dęba z 5 listkami i też boję się że zginie. Ale podobnie jak Ty jestem dobrej myśli. Rzyczę Tobie i sobie powodzenia :)
Awatar użytkownika
Mort
Posty: 105
Rejestracja: 08 maja 2006, 17:50
18
Lokalizacja: WrocÂław

Post autor: Mort »

1!Jeśli kopie się coś w lesie to coś co naprawdę jest warte uwagi!!! Nie niszczmy ekosystemu dla byle czego!!
2.Takie siewki na pewno przeżyją, bo nie mają dużo korzeni przez co prawdopodobnie zostały wyciągnięte bez uszkadzania ich.
3.Na co Ci siewki idź do szkółki i kup coś na czym da się coś zrobić, aby potrenować.
4.MYŚL!!!
Pozdrawiam MichaÂł
Awatar użytkownika
pawel18
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:50
17
Imie i nazwisko: Pawel Glowiak
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: JarosÂław

Post autor: pawel18 »

w sumie mam u siebie od zeszlej jesieni siewke graba jako tako narazie rosnie ale bylo z nim zle ale to dlatego ze trzymalem go cala zime w domu i szybciej listki wypuscil a pozniej jak go dalem na pole to zeswirowal ale teraz ma sie juz dobrze tez na efekt bede musial chwile czekac ale oprocz tago mam tez inne drzewka juz jako tako wygladajace wam tez radze isc jeszcze raz do lasu wypatzrec sobie jakies konkretne drzewko i wiosna je wykopac albo jedzcie do szkolki kupie sobie jakiegos jalowca i do dziela zanim bedziecie mogli ksztaltowac swoje deby to nabierzecie juz wprawy
canisl
Posty: 48
Rejestracja: 28 mar 2007, 16:01
17
Lokalizacja: Lublin

Post autor: canisl »

4.MYŚL!
Bez takich uwag kolego "pomyśl" zanim coś napiszesz, nie niszczę ekosystemu, chcę żeby przeżyły jedna daje już objawy wzrostu, druga jeszcze nie, a ja chcę prowadzić swoje dęby od podstaw. Zanim będą nadawać się do formowania ja się nauczę dużo więcej o bonsai i nie zmarnuje tych siewek.
Ostatnio zmieniony 26 cze 2007, 16:30 przez canisl, łącznie zmieniany 2 razy.
Wojciech Wilk-od miesi¹ca i pó³ szczêœliwy m¹¿!!!
Awatar użytkownika
Mort
Posty: 105
Rejestracja: 08 maja 2006, 17:50
18
Lokalizacja: WrocÂław

Post autor: Mort »

Wiele było już takich rozmów nt. siewek......szkoda gadać.
Pozdrawiam MichaÂł
canisl
Posty: 48
Rejestracja: 28 mar 2007, 16:01
17
Lokalizacja: Lublin

Post autor: canisl »

Mort pisze:Wiele było już takich rozmów nt. siewek......szkoda gadać.
Nic ciekawego nie wnosisz tymi postami więc skoro szkoda to po co piszesz dla ilości postów(?), mnie akurat fascynuje hodowanie drzewka od siewki a nawet od nasionka, czemu mam iść na łatwiznę i kupować drzewko w szkółce jak mogę obserwować je od "szczenięcych" lat.
Może ktoś kto podziela moje zdanie dołączył się do moich przemyśleń.
Wojciech Wilk-od miesi¹ca i pó³ szczêœliwy m¹¿!!!
Awatar użytkownika
maciej1
Posty: 12
Rejestracja: 05 cze 2007, 12:20
16
Lokalizacja: Warka
Kontakt:

Post autor: maciej1 »

Nic nie szkodzi hodować sobie drzewko z siewki czy też nawet od nasiona, ale warto mieć też pod ręką jakieś większe drzewko którym by można było się zająć.
Maciek
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Wojciechu - porównam Ci to tak - zbierając antyki nie kupujesz nowych rzeczy i nie czekasz aż się zestarzeją i antykami staną. Ale żeby nie było, że mam klapki na oczach - poszukaj w necie jakiegoś drzewka formowanego od siewki czy nasiona, ja z ciekawości spędziłem sporo czasu na poszukiwanie takiego i nie udało mi się, ale może za mało wytrwały byłem.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
canisl
Posty: 48
Rejestracja: 28 mar 2007, 16:01
17
Lokalizacja: Lublin

Post autor: canisl »

ja z ciekawości spędziłem sporo czasu na poszukiwanie takiego i nie udało mi się, ale może za mało wytrwały byłem.
Fakt faktem mało wytrwały znalazłem w kilka minut jeden opis na innym forum i jeden na blogu, poszukaj dokładniej. Poza antykami kupujesz chyba czasem jakąś nową rzecz i wiesz że jej wartość z upływem lat wzrośnie. Tak na marginesie jestem fanem antykwariatów.
http://kolekcjoner.drzew.pl/content/blogcategory/11/19/
Ostatnio zmieniony 26 cze 2007, 16:30 przez canisl, łącznie zmieniany 1 raz.
Wojciech Wilk-od miesi¹ca i pó³ szczêœliwy m¹¿!!!
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

A możesz sie podzielić linkiem? Jestem poważnie ciekaw, bez żadnej zgryźliwości. Mnie po prostu nie udało się znaleźć ładnego drzewka z adnotacją, że hodowany był od nasiona.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Michał Kiszka
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2007, 22:33
16
Lokalizacja: Zakliczyn

Post autor: Michał Kiszka »

maciej1 pisze:Nic nie szkodzi hodować sobie drzewko z siewki czy też nawet od nasiona, ale warto mieć też pod ręką jakieś większe drzewko którym by można było się zająć.
Ja choduję już od jesieni jałowca (którego z resztą kupiłem w szkółce) a do tego jak już wcześniej wspomniałem mam siewkę dęba :wink:
canisl
Posty: 48
Rejestracja: 28 mar 2007, 16:01
17
Lokalizacja: Lublin

Post autor: canisl »

Damianie wkleiłem wczoraj jeden link, oglądałeś??
Wojciech Wilk-od miesi¹ca i pó³ szczêœliwy m¹¿!!!
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

No dzięki za link. Przyznam, że widać są osoby, które cierpliwie czekają na efekty przez lata. Choć drzewko z linku powalające nie jest i jeszcze długa droga przed nim. Mając materiał z wykształconym pniem i goląc go do zera, po tylu latach doszło by się do ładnego wystawowego drzewa
http://www.rgbonsai.com/amurearly.htm

Obrazek

7 lat później

Obrazek

http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATHawt ... series.htm

Obrazek

4 lata później

Obrazek

Co powiesz na takie inspiracje?
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
canisl
Posty: 48
Rejestracja: 28 mar 2007, 16:01
17
Lokalizacja: Lublin

Post autor: canisl »

Nie mam zamiaru ograniczać się do moich 3 drzewek planuję zakup na jesieni czegoś w szkólce. Co byś polecił, tylko proszę nie pisz że graba nie podoba mi się. Myślę o czymś liściastym, a co do stylu to na początek jakaś ładna "miotła". Czym się kierować przy wyborze?
Wojciech Wilk-od miesi¹ca i pó³ szczêœliwy m¹¿!!!
ODPOWIEDZ