Korona Jałowca

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
rafal22bb
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwie 2007, 16:30
17
Lokalizacja: Bielsko-BiaÂła

Korona Jałowca

Post autor: rafal22bb »

Witam ponownie i jak to na początkującego przystało znowu mam pytanie, ale przecież po to jest forum :)

1) Proszę powiedzcie mi jak formuje się koronę jałowca, tzn chodzi mi oto aby była ona foremna, ładna, pełna :)
2) Podczas formowania doszło do rozszczepienia dwóch głównych gałązek (błąd nowicjusza) oplotłem je drutem tak aby jedna przylegała do drugiej, czy to coś pomoże ??
3) W jaki sposób wykonuje Jin, Shari, bo z tego co wyczytałem to obcina sie nożykiem korę, ale co dalej ??

Pozdrawiam.

Rafał
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Co do tego po co jest forum - to trochę nie do końca masz rację.

Ad1. Albo pytanie niefortunnie zadane, albo bez sensu. To zależy od formy jaką chcesz osiągnąć. W dziale Warto przeczytać jest kilka artykułów, które musiałbyś poznać, są zasady jak gałęzie nie powinny być ułożone, jakie należy wycinać itd.
Ad2. Moja sugestia jest taka, żeby spróbować choćby maścią ogrodniczą jeszcze posmarować.
Ad3. A dalej się np rzeźbi i całość zabezpiecza płynem do jin.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
rafal22bb
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwie 2007, 16:30
17
Lokalizacja: Bielsko-BiaÂła

Post autor: rafal22bb »

No tak masz rację na forum wymienia się też doświadczenia :)

faktycznie pytanie głupio sformułowałem.

Jaki to jest płyn do jin ?? jakiś specjalny preparat który kupię w kwiaciarni czy też jakaś produkcja własna ?? (dzięki temu płynowi staje się taki biały ?)
Co do artykułów to przeczytałem ich naprawdę sporo na tym i innych forach, aby zgromadzić jakąś wiedzę, ale wiadomości jest sporo i nie jestem w stanie ich wszystkich pojąć, a poza tym kiedy siadłem przed moim jałowcem okazało się, że to wcale nie jest takie proste na jakie wygląda, więc starałem się jak mogłem a efekt moich starań widać na załączonych zdjęciach.

mój jałowiec wyglądał tak :

http://rafal22bb.fm.interia.pl/index.html

i jak już pisałem postanowiłem go przyciąć (był to mój pierwszy raz więc czekam na wszelkie sugestie, co zrobiłem dobrze a z czym zawaliłem i czy można z tym coś zrobić)
Obecnie drzewko wygląda tak jak na zdjęciach
Załączniki
DCX30007.JPG
DCX30007.JPG (76.71 KiB) Przejrzano 6057 razy
DCX30006.JPG
DCX30006.JPG (87.19 KiB) Przejrzano 6057 razy
DCX30005.JPG
DCX30005.JPG (91.39 KiB) Przejrzano 6125 razy
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

A mógłbyś na rysunku zaznaczyć kształt korony do jakiej dążysz? Bo ja nie mam pojęcia.
Wojtek Łukaszewski
rafal22bb
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwie 2007, 16:30
17
Lokalizacja: Bielsko-BiaÂła

Post autor: rafal22bb »

Ja też niestety nie wiem jaka powinna być ta korona i czy w ogóle zostawiać tą górną gałąź, proszę pomóżcie mi i powiedzcie co z tym fantem zrobić, jak Wy widzielibyście to drzewko
Awatar użytkownika
Bartosz Warwas
Posty: 181
Rejestracja: 04 maja 2005, 18:44
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Bartosz Warwas »

Myśle ,żeby zacząć cokolwiek robić trzeba przeczytac co najmniej jedną książke od deski do deski.....bez tego ani rusz....najlepsze są zwykle te najgrubsze...
Pozdrawiam
Bartosz
rafal22bb
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwie 2007, 16:30
17
Lokalizacja: Bielsko-BiaÂła

Post autor: rafal22bb »

Bartku, książkę z przyjemnością mogę przeczytać bo czytam sporo tylko, że bonsai jest piękną i trudną sztuka a z książki nie dowiem się wszystkiego, a jeżeli znajdę tam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania to zasób wiadomości jest tak olbrzymi, że i tak będę potrzebował . osób które zajmują się tym od dłuższego czasu.
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Rafale, moja propozycja to zmiana stylu na styl tratwy (ikadabuki).
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
rafal22bb
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwie 2007, 16:30
17
Lokalizacja: Bielsko-BiaÂła

Post autor: rafal22bb »

Kamilu dziękuję za wypowiedź i uważam, że forma którą zaproponowałeś jest bardzo ciekawa, jednak jakoś nie mogę sobie wyobrazić jak to zrobić bo w tym stylu musiałbym zakopać poziomo pień w doniczce a wyrastające gałązki byłyby drzewkami. czy musiałbym obciąć obie duże gałęzie ? czy jak Ty to widzisz ?

pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Nic nie obcinaj, zakop jedynie poziomo. Mozesz w niektorych miejscach usunac troche kory (od dolu oczywiscie). Tutaj masz przyklad: viewtopic.php?t=3272
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
rafal22bb
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwie 2007, 16:30
17
Lokalizacja: Bielsko-BiaÂła

Post autor: rafal22bb »

Dziękuję za stronkę, rozumie teraz co trzeba zrobić. Czyli rozumie ze w miejscu gdzie usunę korę w przyszłości pojawią się korzenie ??
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Powinny... i nie tylko ww. miejscach.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
ODPOWIEDZ