Jałowiec - co zrobić z jego szczytem...?

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Ruler
Posty: 11
Rejestracja: 13 cze 2006, 15:12
17
Lokalizacja: Krakow

Jałowiec - co zrobić z jego szczytem...?

Post autor: Ruler »

Witam!
Mam od roku jałowca, drzewko jest już wstępnie uformowane jak widać na zdjęciu i chyba mam już koncepcję na jego wygląd, ale jego czubek jest dziwnie rozgałęziony...
Rok temu jak go kupiłem delikatnie go powyginałem trochę przyciąłem i tak zostawiłem.
Teraz jest wiosna i pytanie co dalej robić z górą. W tym sezonie jeszcze nic z nim nie robiłem, bo ciągle się zastanawiam co zrobić z czubkiem.
Proszę o jakieś sugestie bardziej doświadczonych forumowiczów odnośnie wierzchołka jak i całego jałowca.
Ps. Wiem, że pień nie jest zbyt gruby ale nie mam możliwości wsadzić go do gruntu na kilka lat wiec musi pozostać w doniczce.

Pozdrawiam
Mirek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ps.2 aha i jak mam z nim postępowac zeby z gałęzi uzyskać kiedyś takie fajne gęste "chmurki"?
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Kolego Mirku, czubek jest w tym drzewku najmniejszym problem. Uklad galezi jak i drutowanie jest straszny. Przeczytaj sobie dzial "Ogolnie o bonsai"
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Ruler
Posty: 11
Rejestracja: 13 cze 2006, 15:12
17
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Ruler »

Przyciąłem i przydrutowałem moje drzewko i teraz wygląda tak:
Obrazek

Obrazek

Dalej nie wiem co zrobić z jego szczytem bo jest tam zdecydowanie za gęsto. Kamilu, pisałeś że szczyt jest najmniejszym problemem wiec miło by było gdybyś napisał coś więcej o nim...:)
Co sądzicie o zmianie, i o różnicy miedzy fotkami na w pierwszym i 3 poście togo tematu?
Wszystkie sugestie mile widziane.
Pozdrawiam
Mirek
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Żeby nie było że nikt nie odpowiada.
Jak by Ci najdelikatniej napisać - to nie jest materiał na bonsai na obecną chwilę, a już na pewno nijak nie można pozytywnie skomentować tej rośliny. Zadaj sobie pytanie, czy w jakimkolwiek stopniu przypomina Ci dorosłe i dorodne drzewo?
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
malyjasiuprim
Posty: 79
Rejestracja: 13 cze 2007, 20:01
16

Post autor: malyjasiuprim »

Powiem tak. Wierzchołek to zawsze duzy problem aby go zbudowac, bo potrzeba pewna ilosc gałęzi.Z ułożeniem gałęzi zawsze sobie jakos poradzisz, natomiast ulozenie wierzcholka zawsze sprawia problem dla początkujacych bonsaistow....Poza tym to jest material na bonsai, moze nie wielkiej klasy i nie jakis wspaniały, ale mozna to zrobic, tylko trzeba to widziec, ale kolega fidelpatcha tego nie widzi i juz...Na poczatku usun dwie galęzie dolne, bo sa niepotrzebne, pien w 1/3 powinien byc bez gałęzi. Niestety tego jałowce trzeba by wygiac powiedzmy w taka litere S, zrobic taka sprezynke...Jak go juz okresisz zobaczysz gdzie beda gałęzi i co mozna zrobic...Z ulozeniem wierzcholka to juz duzy problem jak pisalem, bo utworzenie tzw. czapeczki nie bedzie łatwe...Bardzo dobrze, ze wierzcholek jest gesty i ma duzo gałęzi, bedzie łatwiej zbudowac wierzcholek..... probuj
A jeszcze jedna uwaga: to nie jest okres na robienie jałowcow, poczekaj do konca wakacji, poczatku wrzesnia, lub, albo lepiej na wiosne w kwioetniu maju. Kora jalowcow jest teraz bardzo wrazliwa na uszkodzenia i latwo ja uszkodzic....Kiedys robilem jalowieca z poczatkiem czerwca i mi nie przezył, chyba, ze robi nie niewielkie gięcia galezi i pnia.
ODPOWIEDZ