WiÄ…z drobnolistny

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Awatar użytkownika
Dax
Posty: 18
Rejestracja: 17 mar 2007, 16:13
17
Imie i nazwisko: Jan Kowalski
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Texas

WiÄ…z drobnolistny

Post autor: Dax »

Witam was Formowicze

Kupiłem ok. 3 tygodnie temu 2 Wiązy jeden ma 25 cm a drugi 55 cm ten który ma 25cm wypuszcza mi nowe listki i jest zieleniutki a temu drugiemu ciągle giną listki najpierw zżółknieją a później opadają kupiłem nawóz firmy Florovit o nazwie "nawóz do roślin zielonych" i nawoziłem już raz
po zakupie i nie wiem czy mogę już nawozić tak jak pisze na etykiecie raz w tygodniu czy od zacząć dopiero od kwietnia i co mam zrobić z tym wiązem żeby mu liście nie żółkły bo za niedługo mu wszystkie opadną jak myślicie
czekam na odpowiedzi :wink:
mniecio

Post autor: mniecio »

Sam chciałbym to wiedzieć bo tez mam Wiąz Drobnolistny i chciał bym sie dowiedzieć w jaki sposob mozna ładnie wygiąć łodyge (dokładny opis) i po jakim czasie (mam go ok 2-3 tygodnie)
Awatar użytkownika
Stojek
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2007, 10:30
17
Lokalizacja: TarnĂłw

Post autor: Stojek »

Witam,
Masz drzewko 3 tygodnie i juz je nawoziłes? Po zakupie trzeba odczekac 3-4 tygodnie by drzewko sie przyzwyczaiło do nowych warunków. Dopiero potem nawozic.
Co do utraty lisci u wiazów to normalne. Jeśli wiąz traci tyle samo liści co wypuszcza nowych to nie masz sie czym przejmować. Mozesz tez zajrzec tutaj
viewtopic.php?t=2358

Z nawozem radze uwazać. Wiadome jest, ze lepiej za mało nawozu niz za duzo. Jak bedziesz sie scisle stosował do sposobu uzycia podanego na etykiecie to powinno byc ok :wink:

Mniecio,
"ładnie wygiać łodyge" mozesz za pomoca drutu. Moszesz tez zastosowac odciagi. Było juz tego duzo na forum wiec :szukaj:
Oto w ciszy spada gwiazda,
Przez miliony swietlnych lat...

Pozdrawiam,
Stojek
Awatar użytkownika
Dax
Posty: 18
Rejestracja: 17 mar 2007, 16:13
17
Imie i nazwisko: Jan Kowalski
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Texas

Post autor: Dax »

Dzięki jak kupowałem tego bonsai to pani ze sklepu ogrodniczego mi powiedziała że mogę go nawozić od razu więc po przyjechaniu do domu go nawoziłem ale od 3 tygodni nie wypuścił żadnego nowego listka tylko mu żuł knieją i opadają :|
Awatar użytkownika
Dax
Posty: 18
Rejestracja: 17 mar 2007, 16:13
17
Imie i nazwisko: Jan Kowalski
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Texas

Post autor: Dax »

Więc ten mój wiąz wypuścił malutkie pędy myślę że się zaaklimatyzował i mam do was parę pytań:
1.Mogę go już formować czy muszę czekać do następnej wiosny??
2.Czy mogę obciąć mu gałązki w kształcie chmurek
3.Mogę obciąć wszystkie gałązki w kształcie jaki mi się podoba cz muszę to robić w odstępach czasu.
Czekam na odpowiedzi i z góry dzięki
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Stojek
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2007, 10:30
17
Lokalizacja: TarnĂłw

Post autor: Stojek »

Witam,
ad 1 Jeśli wiąz ma sie dobrze to myśle ze możesz już tej wiosny troche poeksperymentować.
ad 2 Tak, możesz obciąć mu gałązki w kształcie chmurek
ad 3 Jesli drzewko jest w dobrej formir tak jak piszesz to mozesz dokonać drastycznych cięć... wiąz da sobie rade :wink:
Oto w ciszy spada gwiazda,
Przez miliony swietlnych lat...

Pozdrawiam,
Stojek
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Ja nie polecam formowania gałęzi w kształcie chmurek. Rzadko spotyka się liściaste bonsai z chmurkami, które wyglądają naturalnie.
Wojtek Łukaszewski
Magda
Posty: 4
Rejestracja: 30 maja 2007, 16:17
16
Lokalizacja: Wolbrom
Kontakt:

Post autor: Magda »

Witam.
Podepnę się pod ten temat ;).
3 dni temu dostałam (na urodziny) właśnie wiąz drobnolistny. Jako że wcześniej nie miałam styczności z tymi drzewkami, przestudiowałam już trochę forum. Pisaliście, że drzewko aklimatyzuje się ok. 2-3 tygodnie i wtedy wypuszcza nowe listki etc. I powinno się przeczekać ten czas. Jednak moje drzewko, już wypuszcza dość sporo nowych gałązek i liści. Czy po 3 dniach, mogę już zacząć je przycinać? Bo nie wiem, czy to nie za szybko?
Zdjęcia, zaraz po dostaniu:
http://szazi.w.interia.pl/IMG_1621.jpg
http://szazi.w.interia.pl/IMG_1622.jpg
http://szazi.w.interia.pl/IMG_1624.jpg
I teraz:
http://szazi.dl.interia.pl/IMG_1637.jpg
http://szazi.dl.interia.pl/IMG_1642.jpg
http://szazi.dl.interia.pl/IMG_1636.jpg
Pozdrawiam :)
jacorex
Posty: 22
Rejestracja: 28 kwie 2007, 15:49
17
Lokalizacja: warszawa

Post autor: jacorex »

myślę, że nie powinnaś mu nic na razie obcinać, daj mu szansę.
To, że wydaje Ci się że wypuszcza nowe listki to tak naprawdę nie są listki, za które możesz brać odpowiedzialność jako swoje , bo siły na nie drzewko wzięło z czasów, gdy nie było u ciebie.
Możesz uwierzyć osobom, które zajmują się tym profesjonalnie - myśle tu o autorach książek - i o praktykach, że 3 tygodnie to minimum jakie musisz odczekac przez nawożeniem, przesadzaniem, przycinaniem, maltretowaniem i cholera wie jeszcze czym.
Bonsai jest dla ludzi cierpliwych, więc proponuję zacząć kształtować w sobie tą cechę, bo inaczej twoje drzewko z liśćmi widzisz po raz ostatni.
Nie mówię tego ze złośliwości, ani nie mam żadnych złych intencji, ale poczytaj trochę forum, poszperaj w internecie, pozastanawiaj się jak chcesz je kształtować, jakie warunki mu zapewnić i gdzie, a potem dopiero coś rób, bo szkoda drzewka i później twojego rozczarowania.
Pozytywny jest twój zapał i chęć działania, ale musisz się trochę powstrzymać.
Jacek :)
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Magda pisze:Pisaliście, że drzewko aklimatyzuje się ok. 2-3 tygodnie i wtedy wypuszcza nowe listki etc. I powinno się przeczekać ten czas.
No to czekamy :-)
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
jacorex
Posty: 22
Rejestracja: 28 kwie 2007, 15:49
17
Lokalizacja: warszawa

Post autor: jacorex »

Krótko i zwięźle ;)
Jacek :)
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Pozostaje jeszcze pytanie: po co przycinać?
Najpierw radziłabym zastanowic się, jaką formę chcesz nadać drzewku, obejrzeć jakieś galerie ze zdjęciami bonsai - a dopiero potem ciąć lub nie ciąć.
Anna Dorota
Magda
Posty: 4
Rejestracja: 30 maja 2007, 16:17
16
Lokalizacja: Wolbrom
Kontakt:

Post autor: Magda »

Póki co myślałam nad stylem Chokkan lub Hokidachi. Ale wydaje mi się, że dla wiąza lepszy będzie Chokkan.
Dzięki za odpowiedzi ;)
Magda
Posty: 4
Rejestracja: 30 maja 2007, 16:17
16
Lokalizacja: Wolbrom
Kontakt:

Post autor: Magda »

Wracając do tego stylu...
Drzewko sobie rośnie spokojnie. Miało wszystkie gałązki niepoukładane no i było właśnie takim 'ładnym krzaczkiem'. Poprzycinałam je i odkryłam trochę 'główne' gałęzie. Jak w większości kupionych drzewek (nie wiem skąd jest - prezent - ale z jakiejś kwiaciarni), ma ucięty pień. Najlepiej więc by było prowadzić je na miotłę. Ale wtedy muszą być raczej cienkie proste gałązki. Moje drzewko ma grube zawijające się wręcz ze sobą gałęzie i pozawijane. Co powinnam z nim zrobić?
Awatar użytkownika
Anarhis
Posty: 113
Rejestracja: 12 wrz 2006, 14:03
17
Imie i nazwisko: Grzegorz Sz
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Piekary ÂŚlÂąskie

Post autor: Anarhis »

Jeśli drzewko ma grube zawijające się gałęzie to można wybrać jedną z tych "trochę głównych" gałęzi i poprowadzić ją jako "całkiem główną" w stylu Moyogi a reszty się jakoś delikatnie pozbyć lub wykorzystać.
Myślę, że aktualne zdjęcie drzewka mogłoby pomóc ludziom w zasugerowaniu Ci czegoś.
Ostatnio zmieniony 16 lip 2007, 17:17 przez Anarhis, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko ma swoje dwie strony...
Agusia:)
Posty: 1
Rejestracja: 09 lip 2007, 10:11
16

Post autor: Agusia:) »

Czesc, własnie dostałam drzewko bonsai w prezencie i nigdy nie miałam z nim styczności...czytałam juz troche o jego pielegnacji ale gdzie zajrze tam piszą co innego...podobno mam go zanurzac w wodzie na 2h co 5 dni, nie jest to za długo??a jak z nawozeniem??czytałam ze przesadza sie je na wiosne, tak?? tzn jak na razie nie mam zamiaru nic z nim robic,ale tak ogolnie troche bym sie chciała dowiedziec...bede wdzieczna za kazda informacje :)
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

A wiec :-)
Przesadzamy z rozczesywaniem korzeni i ewentualnie jesli jest tego potrzeba to przycinamy,wczesna wiosa,przed wybiciem paków,wiaz drobnolistny jest to gatunek zaliczany raczej do pomiedzy outdoor a indoor,ale ta pora nie ejst najlepsza.Mozesz go przesadzic juz teraz do wiekszej donicy,bez naruszania bryły korzeniowej,miejsce puste,zajmiesz dosypujac ziemia ogrodnicza-uniwersalna.
Z nawozem jest sprawa taka,ze nawozimy tylko drzewa w dobrej kondycji,wbre temu co moglo by sie wydawac osobom początkującym,ze nawóz słuzy jako "antybiotyk",niestety prowadzi on najczesciej do popalenia korzeni,i co w zwiazku z tym obumarciem rosliny.z podlewaniem to zalezy jak masz czas,mozesz zanruzac ale na jakies 20 minut,wydaje mi sie ze to optymalny czas by drzewo sie"napilo"nie muszisz robic tego codziennie,np co kilka dni,a akutlanie podlewasz woda odstana,staraj sie tez w maire odstepach by nie odrazu wlać ta wode,tylko porcjami,to tez zalezy od mieszanki glebowej.Teraz wiaza mozesz wystawic na zewnatrz,toleruje pełne słonce,lecz nie podlewaj lisci gdy zbliza sie poludnie i tak do wieczora,mozesz mu pospalac liscie.
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
ODPOWIEDZ