Style i gatunki

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
tadzimierz

Style i gatunki

Post autor: tadzimierz »

Bardzo podoba mi się styl Hokidachi i chciałbym go uprawiać. Tylko, że jest jeden problem. Jestem początkujący. Czy ten styl nie byłby dla mnie za trudny?! A jakie gatunki można w nim hodować?
Vredziol

Post autor: Vredziol »

"Jest to drzewko o koronie miotlarskiej. Z prostego pnia wyrastają główne konary, tworząc wachlarzowatą koroną drzewa. Dobrze jest, gdy pień ma mocną nasadę. Do formowania w tym stylu nadają się drzewka bez nisko wyrastających gałęzi, których obecność wymagana jest w innych stylach. Najczęściej używanymi roślinami do formowania w stylu Hokidachi są brzostownice (Zelkova), klony (Acer), wiązy (Ulmus), cyprysiki (Chamaecyparis), brzozy (Betula) oraz drzewa kwitnące i owocujące."

Info pobrane z Wikipedii, wystarczy tylko poszukac na internecie :) Odnosnie czy jest trudne w uprawie...Jest to klasyczna forma lecz dany styl jest jeden z najtrudniejszych do osiagniecia...Wiec lepiej jak na poczatek podejsc do latwiejszego stylu, aczkolwiek jak sie mowi "Dla chcacego nic trudnego";)

Pozdrawiam Vredziol
tadzimierz

Post autor: tadzimierz »

To w takim razie który?
tadzimierz

Post autor: tadzimierz »

No dobrze.
NIe chcę zakładać nowego tematu, by nie zaśmiecać forum. Dlatego zapytam się tutaj. Gdzie najlepiej kupić drzewko? Tylko nie odpowiadajcie np. w ogrodach. Ja się pytam o konkretną nazwę sklepu/strony inertetowej. Bo nie chciałbym, żeby przysłali mi jakieś zgniłe drzewopodobne coś.
Vredziol

Post autor: Vredziol »

I Ci odpowiem taka odpowiedzia jaka bys nie chcial widziec bo innej nie ma :) Jesli chcesz miec juz drzewko jako tako uformowane to najlepiej wybierz sie do jakiegos hipermarketu i tam z pewnoscia dostaniesz za nieduze pieniadze;) Ja w Leroyu nabylem dwa drzewka :) Wiaza drobnolistnego i Pigwowca chinskiego. Mozesz takze drzewo nabyc w sklepie ogrodniczym tyle ze od Ciebie bedzie zalezalo w jakim stylu bedzie formowane i sam od poczatku mozesz wszystko zaplanowac...Lecz radze nabyc drzewko wstepnie uformowane i na nim cwiczyc tak jak podlewanie, utrzymanie go przy zyciu na nastepne sezony itp. Ja tak zaczynalem i uwierz mi jest to dobry sposob :) A zaczalem od zwyklej sadzonki Wierzby mandzurskiej, teraz czeka mnie chwila prawdy czy dane drzewka przezyja zimowanie :) Mozna kupic takze drzewka na internecie, ale po co? Zawsze to jest dluzsze czekanie na paczke i nigdy nie masz pewnosci czy przysla Ci drzewko o takiej samej formie jak bylo na zdjeciu, najlepiej jest sie wybrac tak jak pisalem do hipermarketu i samemu sobie wybrac dane drzewko (lecz na poczatku poogladaj zdjecia na internecie i poczytaj o danym gatunku aby nie bylo ze kupiles cos bardzo trudnego w uprawie i po tygodniu wywalisz drzewko na smietnik...)

Pozdrawiam Vredziol

P.S-Nie pisz post pod postem, mozna go zawsze edytowac i cos dopisac ;)
tadzimierz

Post autor: tadzimierz »

Czemu nie chciałbym go usłyszeć? :-)
To całkiem dobrze. Lubię supermarkety. Ale jak byłem w obim, to wszystkie były tam takie niziutkie, prawie bez liści i miały twarde pnie. Tak ma być?
Aha, wszyscy mi doradzali ficusa. Ale w sklepie to był napis ficus bnjamin czy jakoś tak. I on wcale nie przypominał tych które widuje się na zdjęciach. Pień miał długości hohoho i jeszcze trochę, ale był strasznie chudy ten pień. A liście miał bardzo wysoko. I jakbym go kupił to jak miałbym go formować?!
Vredziol

Post autor: Vredziol »

Hm a czego sie spodziewales? Ze beda wielkosci Sekwoji? Bonsai polega na hodowaniu zminiatyruzowanych drzewek i prowadzeniu w takich stylach jak w naturze. A to ze listki odpadaja to najwidoczniej zle osoby z hipermarketu o nie dbaja albo dany gatunek tak ma;)
Odnosnie ficusa, dobry dla poczatkujacych aczkolwiek nigdy sam od niego nie zaczynalem. A to ze ma pien chudy i dlugi to normalne bo pewnie takiego ficusa zakupisz w kwiaciarni. A Benjamin to jest jedna z wielu odmian ficusow. Mozna takze kupic w hipermarkecie juz uformowanego. Jak na poczatek polecalbym i radzilbym spooooro czytac o roslinach, hodowaniu itp. Nabadz jaka kolwiek wiedze teoretyczna a potem zacznij od praktycznej.

Pozdrawiam Vredziol
tadzimierz

Post autor: tadzimierz »

To w takim razie:

szukałem w internecie artykułów na temat stylu Hokidachi, ale nic nie znalazłem (znaczy znalazłem, ale mało) na temat jak ciąć i formować drzewo, by wyglądało jak trzeba. Może mi ktoś pomóc?
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Nie rozbrajaj mnie kolego i nie mów że nie można nic znaleĽć na ten temat chociażby ten post viewtopic.php?t=3100
Nie trzeba dużo szukać, tylko trzeba umieć szukać !!
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
tadzimierz

Post autor: tadzimierz »

Czytałem ten temat, lae tam nie było nic o tym jak przycianać to drzewko by tak wyglądało. :-(
Vredziol

Post autor: Vredziol »

Hm no tego nikt Ci nie napisze gdzie masz dokladnie co przyciac, do tego musisz urzyc wlasnej wyobrazni i natchnienia :) Nie zrobisz wszystko dokladnie tak jak w matematyce...
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

tadzimierz pisze:Czytałem ten temat, lae tam nie było nic o tym jak przycianać to drzewko by tak wyglądało. :-(
Kolego trochę wyobraĽni. Pooglądaj sobie w necie zdjęcia to będziesz wiedział o co chodzi.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
tadzimierz

Post autor: tadzimierz »

Bo mojemu drzewku się pień zakręca (to najprawdopodobniej wiąz drobnolistny) i nie wiem co zrobić, żeby go wyprostować. Jest on już trohę gruby i twardy.
Vredziol

Post autor: Vredziol »

Ech ile razy mamy Ci tlumaczyc? Co z tego ze sie zakreca? Jak juz pisalem na razie postaraj sie teraz aby Ci ten wiaz przezyl do nastepnego sezonu czyli poczytaj jak go poldewac, jakich potrzebuje warunkow itp...Nie spiesz sie z formowaniem bo na razie za MALO wiesz...Moj Wiaz takze sie zakreca, wrecz jak sprezyna i ja mam nie maly problem aby moc go wyprostowac...Ale na to przyjdzie czas, na razie o tym nie mysle bo nie mam planow go formowac, chce aby przezyl do wiosny a idzie mi to calkiem dobrze bo puszcza juz nowe listki po aklimatyzacji :) Wiec na razie nie pytaj sie jak go formowac, drutowac, prostowac pnie i co tylko jeszcze...Tylko CZYTAJ CZYTAJ i jeszcze raz CZYTAJ! Masz dopiero 13 lat i spora droga przed Toba wiec jak zamierzasz na powaznie sie wkrecic w ta sztuke to jeszcze zdarzysz sie naformowac i wszystkim nacieszyc...Tylko CIERPLIWOSCI...
tadzimierz

Post autor: tadzimierz »

:oops: nie... ja tylko :oops: chciałem się zapytać, bo myślałem, że to trzeba robić wcześnie, póki ma elastyczny pień :oops:
Ale w takim razie zostawię go i będę się nim opiekował, będę czytał, a w takie ceregiele pobawię się na wiosnę 2008 roku dobrze? :razz:
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

tadzimierz pisze:Bo mojemu drzewku się pień zakręca (to najprawdopodobniej wiąz drobnolistny) i nie wiem co zrobić, żeby go wyprostować. Jest on już trohę gruby i twardy.
Vredziol pisze:.Moj Wiaz takze sie zakreca, wrecz jak sprezyna i ja mam nie maly problem aby moc go wyprostowac...Ale na to przyjdzie czas
Nie rozumiem obu. To nie jest tak, że kupujesz byle jaki egzemplaż i robisz z nim co chcesz. Pewne rośliny mają predyspozycje do pewnych form, a do innych nie. Prostować drzewko :shock: ?? Owszem iglaki dają spore możliwości formowania, ale przy liściastych nawet drutowania się odradza.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Vredziol

Post autor: Vredziol »

Czy ja napisalem ze bede <font color="#FF0000">napewno //ort</font> go prostowal? Napisalem tylko iz na takie nabywanie wiedzy przyjdzie czas ;) Dla mnie drzewko ktore w taki sposob sie zakreca podoba....Trudno bedzie znalezc dla niego styl, ale na to mam czas, nie spieszno mi :P A tutaj macie zdjecia wiec Tadzimierz mozesz sobie zobaczyc jaki ja mam problem^^ Zreszta moje formowanie bedzie polegalo na przycinaniu :P
http://starzaki.eu.org/~zazynek/Prywatn ... 000(1).jpg
http://starzaki.eu.org/~zazynek/Prywatn ... cie005.jpg
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Tadzimierz - jak już wyżej napisałem - prostowanie nie ma sensu. Forma miotlasta jest faktycznie trudna - gałęzie muszą wyrastać niemalże na jednej wysokości. Możesz oczywiście w marketach poszukać odpowiedniego drzewka. Większość to uciachane pieńki i sporo ma predyspozycje to miotły, oczywiście trzeba poszukać najlepszego, najzdrowszego itp. Pół godziny przy stoisku na pewno :-)
Masz też tu dla przykładu na forum, ale ja bym się za to nie brał
viewtopic.php?t=3363&highlight=
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
tadzimierz

Post autor: tadzimierz »

To jaki styl polecacie?
A dla zwieńczenia:
w następną wiosnę mam się wsiąść za formowanie poprzez cięcie, a nie drutowanie, tak? A teraz udać się do sklepu i zakupić książki dotyczące bonsai, tak?

Dzięki wszystkim :wink:
Załączniki
ZdjĂŞcie(20).jpg
ZdjĂŞcie(20).jpg (53.81 KiB) Przejrzano 8680 razy
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

Poniżej fotki tego do jakiej formy możesz ewentualnie dążyć z tak krzywym pniem.
Wiązowiec (celtis) to shakan, Murraya to raczej moyogi, a Eugenia to szczerze mówiąc nie wiem jaki styl :-) (może być i hokidachi - zdarzają się formy miotlaste z krzywym pniem).
Jak Ci napisali bardziej doświadczeni koledzy w większości wypadków aktualna forma drzewka detreminuje styl w którym będzie prowadzone.
pozdr
Załączniki
Murraya paniculata 80.jpg
Murraya paniculata 80.jpg (64.7 KiB) Przejrzano 8630 razy
Eugenia uniflora 69.jpg
Eugenia uniflora 69.jpg (66.05 KiB) Przejrzano 8630 razy
Celtis sinensis 80.jpg
Celtis sinensis 80.jpg (67.42 KiB) Przejrzano 8630 razy
Ostatnio zmieniony 26 lut 2007, 12:02 przez pawelo73, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ