ŻywotnoÅ›ć poszczególnych gatunków

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
seba.dawi
Posty: 57
Rejestracja: 28 sie 2006, 09:23
17
Imie i nazwisko: XXx
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: ÂświĂŞtokrzyskie
Kontakt:

ŻywotnoÅ›ć poszczególnych gatunków

Post autor: seba.dawi »

Witam!
Kamil w swoim poście w dziale "Ogólnie o bonsai" w poście "Żywotność poszczególnych gatunków" napisał .......

Ponizej przedstawiam Wam wiek, jaki moga osiagnac poszczegolne gatunki drzew - pierwszy rzad. Drugi rzad to wiek jaki obiecuja lesnicy.

Dab ------------- 700 --- 140 - 250
Swierk ---------- 600 --- 80-100
Sosna ----------- 600 --- 100 - 120
EU modrzew ---- 600 --- 100 - 120
Jodla ------------- 600 --- 90 - 130
Jawor ------------ 400 --- 100 - 120
Wiaz ------------- 400 --- 100 - 120
Jap. modrzew --- 400 --- 70 - 120
Jesion ------------ 300 --- 100 - 140
Buk czerwony --- 250 --- 120 - 140
Klon spiczasty --- 150 --- 100 - 120
Grab -------------- 150 --- 60 - 100
Brzoza ------------ 100 --- 60 - 80


_________________
Pozdrawiam,
Kamil



I tu jako lesnik muszę zaprotestować: leśnicy nie obiecują wieku do jakiego dożyje dane drzewo - w leśnictwie podaje się "wiek rębności". Wiek w którym "wycięcie" drzewa daje największe korzyści, surowiec uzysakny wówczas jest najlepszej jakości. Przekroczenie tego wieku prowadzi do deprecjacji drewna (pogorszeniu jego jakości poprzez naturalny proces starzenia się, wdarcie się chorób, szkodników, grzybów itp.). Gdyby nie to drzewa rosłyby do swej naturalnej śmierci.
Ostatnio zmieniony 15 paź 2012, 14:03 przez seba.dawi, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
milbas

Post autor: milbas »

BArdzo ciekawe informacje. A czy ma ktoś podobne dane dotyczące drzewek indoor (fikusy i inne ...) ???
Pozdrawiam
MILBAS
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

A chciałbym się zapytać co się stanie np z dębem po 700 latach? Lub jodłą po 600? Drewno będzie już w tak kiepskim stanie, że drzewo nie będzie się mogło utrzymać w pozycji pionowej?
Wojtek Łukaszewski
seba.dawi
Posty: 57
Rejestracja: 28 sie 2006, 09:23
17
Imie i nazwisko: XXx
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: ÂświĂŞtokrzyskie
Kontakt:

Post autor: seba.dawi »

Deoos pisze:A chciałbym się zapytać co się stanie np z dębem po 700 latach? Lub jodłą po 600? Drewno będzie już w tak kiepskim stanie, że drzewo nie będzie się mogło utrzymać w pozycji pionowej?
Drzewo nadal będzie rosło, "utrzymywało się w pozycji pionowej", owocowało itd - lecz w zancznie mniejszym stopniu niż w "szczycie swojego rozwoju". Natomiast najprawdpopodobniej w środku pnia będzie spróchniałe, dziuplaste, zgniłe a co za tym idzie będzie mniej cenne z punktu widzenia przemysłu drzewnego
Ostatnio zmieniony 15 paź 2012, 14:02 przez seba.dawi, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witaj Sebastianie,
seba.dawi pisze: I tu jako lesnik muszę zaprotestować: leśnicy nie obiecują wieku do jakiego dożyje dane drzewo - w leśnictwie podaje się "wiek rębności". Wiek w którym "wycięcie" drzewa daje największe korzyści
Moze lesnicy w Polsce ale nie w Niemczech 8) A na powaznie to moze i podaje sie "wiek rebnosci" ale czy tez nie mozna podac wieku do jakiego dozywaja poszczegolne gatunki?
Deoos pisze: A chciałbym się zapytać co się stanie np z dębem po 700 latach? Lub jodłą po 600? Drewno będzie już w tak kiepskim stanie, że drzewo nie będzie się mogło utrzymać w pozycji pionowej?
Z tego co ja wiem to drzewo poprostu obumrze/uschnie poniewaz ma zakodowane w genach(?), ze tyle a tyle ma zyc... podobnie jak czlowiek.

Sebastanie, nie chce z Toba polemizowac, tylko pisze to co wiem. Czy jest w tym choc ziarenko prawdy?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
seba.dawi
Posty: 57
Rejestracja: 28 sie 2006, 09:23
17
Imie i nazwisko: XXx
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: ÂświĂŞtokrzyskie
Kontakt:

Post autor: seba.dawi »

Kamil pisze: Z tego co ja wiem to drzewo poprostu obumrze/uschnie poniewaz ma zakodowane w genach(?), ze tyle a tyle ma zyc... podobnie jak czlowiek.

Sebastanie, nie chce z Toba polemizowac, tylko pisze to co wiem. Czy jest w tym choc ziarenko prawdy?
Kamilu, ja też nie chcę tu prowadzić akademickich rozpraw, lecz musiałem stanąć w obronie grona które reprezentuję, a twoja informacja mogła zostać żle zrozumiana tzn. że leśnicy podają inny wiek życia drzew niż jest to faktycznie - z całym szacunkiem nikogo nie chciałem obrazić - jeśli tak się stało PRZEPRASZAM.

Moja informacja miała jedynie uzupełniać Twoją Kamilu.
Ostatnio zmieniony 15 paź 2012, 14:00 przez seba.dawi, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

seba.dawi pisze:a twoja informacja mogła zostać żle zrozumiana tzn. że leśnicy podają inny wiek życia drzew niż jest to faktycznie
Rozumiem. Ja w kazdym razie odbieram to tak, ze te dane to wieloletnie obserwacje lesnikow i na pewno bede sie najpierw tymi datami sugerowal
- z całym szacunkiem nikogo nie chciałem obrazić - jeśli tak się stało PRZEPRASZAM.
Sebastianie, mnie nie obraziles.... ze tez przyszlo Ci to do glowy...
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
reizer
Posty: 33
Rejestracja: 19 wrz 2006, 19:39
17
Lokalizacja: Albigowa

Post autor: reizer »

nie prosciej napisac ze ta druga kolumna to sredni wiek drzew??
Karol
seba.dawi
Posty: 57
Rejestracja: 28 sie 2006, 09:23
17
Imie i nazwisko: XXx
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: ÂświĂŞtokrzyskie
Kontakt:

Post autor: seba.dawi »

reizer pisze:nie prosciej napisac ze ta druga kolumna to sredni wiek drzew??
No nie prościej bo ta druga kolumna to nie jest średni wiek drzew.

Trzeba to usystematyzować, wiec (Kamilu nie miej mi tego za złe):

Wiek naturalnej śmierci (uśredniony)
Dab ------------- 700
Swierk ---------- 600
Sosna ----------- 600
EU modrzew ---- 600
Jodla ------------- 600
Jawor ------------ 400
Wiaz ------------- 400
Jap. modrzew --- 400
Jesion ------------ 300
Buk czerwony --- 250
Klon spiczasty --- 150
Grab -------------- 150
Brzoza ------------ 100



Wiek rębności (wiek w którym drzewo wycina się z lasu) (NIE JEST TO ŚREDNI WIEK DRZEWA)
Dab ------------- --- 140 - 250
Swierk ---------- --- 80-100
Sosna ----------- --- 100 - 120
EU modrzew ---- --- 100 - 120
Jodla ------------- --- 90 - 130
Jawor ------------ --- 100 - 120
Wiaz ------------- --- 100 - 120
Jap. modrzew --- --- 70 - 120
Jesion ------------ --- 100 - 140
Buk czerwony --- --- 120 - 140
Klon spiczasty --- --- 100 - 120
Grab -------------- --- 60 - 100
Brzoza ------------ --- 60 - 80

W lasach w których prowadzi się gospodarkę leśną nie pozostawia się drzew do ich naturalnej smierci (taka gospodarka byłaby nieopłacalna, a przemysł drzewny, papierniczy, budowalny nie miałby materiału do produkcji).
Drzewa pozostawia się do naturalnej śmierci (w Polsce) w rezerwatach ścisłych i w określonych strefach parków narodowych.
Ostatnio zmieniony 15 paź 2012, 13:58 przez seba.dawi, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
LUDWIK

Post autor: LUDWIK »

Witam jestem nowym użytkownikiem i pozdrawiam wszystkich miłosników bonsai. Mam pytanie jak wygląda klon spiczasty? Pozdrawiam Ludwik
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witaj Ludwik,

jesli sie nie myle (nie umiem znalezc tej kartki) to mialem na mysli Acer platanoides.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
ODPOWIEDZ