fikus - odmiana z liÅ›ciami biało-zielonymi

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
milbas

fikus - odmiana z liÅ›ciami biało-zielonymi

Post autor: milbas »

Witam.

Znalazłem w zaprzyjaĽnionej kwiaciarni pięknego fikusika , który ze względu na bardzo ciekawe uformowanie pnia idealnie pasowałby mi na drzewko bonsai (już oczami wyobraĽni widzę go za parę lat).

Jest to odmiana z białozielonymi liśćmi (biała obwódka wokół ciemnozielonego liścia). Przejrzałem dziesiątki zdjęć fikusów - bonsai i nie spotkałem tej odmiany. Wobec powyższego pytanie, czy ta odmiana nadaje się na bonsai ??, czy nie jest uzywana przez szcególną kolorystykę liści??. MOże ktoś spotkał się z fotkami drzewka bonsai tej odmiany ???? Ciekawe jak to wygląda po paru latach ???

Nie chciałbym po paru latach pracy nad drzewkiem dojśc do wniosku, ze jednak to nie to :-).

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam
MILBAS
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Jest to odmiana o nazwie variegata (liście mają więcej zielonego niż białego koloru) albo starlight (tutaj liście mają więcej białego niż zielonego koloru).
Nie jest zbyt ciekawą odmianą na drzewko bonsai właśnie ze względu na duże, pstre liście. Oczywiście wielkość liści z biegiem lat i odpowiednich zabiegów (m.in. defoliacja) można trochę zmniejszyć.
Na forum jest kilka postów związanych z tą odmianą m.in. ten post viewtopic.php?t=2182&highlight=
Uprawa tej odmiany jest identyczna jak pozostałych fikusów.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
milbas

Post autor: milbas »

Dzięki za odpowidĽ.

No własnie zastanawiam się, czy tem mój to nie jest jakiś mieszaniec, ponieważ:

1. tego białego na liściach ma bardzo mało - w zasadzie tylko cienkie obwódki na liściach;
2. Liście ma bardzo małe;

Załączam foto.

Pozdrawiam
MILBAS

Ps. sory za jakość
Załączniki
Obraz 061.jpg
Obraz 061.jpg (19.94 KiB) Przejrzano 2478 razy
Obraz 060.jpg
Obraz 060.jpg (9.75 KiB) Przejrzano 2478 razy
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Ja mam sporo fikusów takiej pstrej odmiany i jestem bardzo zadowolony. Jedyny co mnie cały czas zastanawia to zdanie, które kiedyś chyba Bolas pisał na tym forum, że takie dwukolorowe odmiany są mniej cenione, bo nie wyglądają naturalnie. Chyba, że się mylę.
Wojtek Łukaszewski
muc13k

Post autor: muc13k »

mam identycznego fikusa jak w tym linku podanym przez tomka. narazie daje mu rosnac ale niedlugo zaczne formowanie
ODPOWIEDZ