Jeszcze jedna proÅ›ba o identyfikację

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Jeszcze jedna proÅ›ba o identyfikację

Post autor: pawelo73 »

Chciałbym zidentyfikować jeszcze jedno drzewko, tym razem stawiam na jabłoń :-) , jeśli się potwierdzi to chyba zrezygnuję z pozyskiwania, jedna w zupełności wystarczy. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
pozdr
Paweł
Załączniki
IMG_2244.jpg
IMG_2244.jpg (92.18 KiB) Przejrzano 4364 razy
IMG_2243.jpg
IMG_2243.jpg (84.2 KiB) Przejrzano 4364 razy
IMG_2242.jpg
IMG_2242.jpg (91.56 KiB) Przejrzano 4364 razy
IMG_2241.jpg
IMG_2241.jpg (74.75 KiB) Przejrzano 4364 razy
IMG_2240.jpg
IMG_2240.jpg (79.54 KiB) Przejrzano 4366 razy
Awatar użytkownika
Martin
Posty: 151
Rejestracja: 04 kwie 2005, 10:16
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Martin »

Nie wiem czy to jabłoń
Zwróciłem jednak uwagę na inną rzecz, mianowicie przy pozyskiwaniu zwracaj uwagę raczej na pokrój rośliny, jej potencjał, czy do Ciebie "przemawia" wreszcie czy nadaje się w ogóle na prebonsai a mniej na gatunek.
Pozdrawiam
Marcin Szymanek
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

Martin dokładnie tak właśnie robię (w tym wypadku chodzi o roślinę widoczną na dwóch pierwszych zdjęciach), tym niemniej uważam, iż trzeba też dążyć do dywesyfikacji gatunkowej posiadanych drzewek aby całość wyglądała ciekawiej, no i żeby się nie zanudzić przy pracy tylko nad jednym gatunkiem :-). Chociaż z drugiej strony praca tylko nad jednym gatunkiem na pewno obrodziłaby niezłym choć wąskim doświadczeniem.
pozdr
Paweł
ZbyszekK
Posty: 17
Rejestracja: 26 lip 2006, 08:27
17
Imie i nazwisko: Zbyszek K
Województwo: lódzkie
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: ZbyszekK »

Witam

wydaje mi sie że to jakaś śliwa - odrost z korzenia tej wiekszej którą widac w tle

sugerują sie kolcami - właśnie sie sporo takimi pokłułem karczując działke;)
-------------------------------------------------
Zbyszek
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Racja, po liściach raczej śliwa niż jabłoń.
Anna Dorota
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

hmm, a gdzie widzicie kolce na tych zdjęciach, bo ja nie zauważyłem żadnych ani na foto ani w realu? Raczej bym zwrócił uwagę gdyby były (tak jak przy głogu). Poniżej zdjęcie liści śliwy tarniny ze strony http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Prunus_spinosa.htm Liście się różnią, u śliwy tarniny są ostro ząbkowane, roślina powyżej ma na liściach ząbki zaokrąglone (no chyba że to jakaś odmiana śliwy) Niestety nie udało mi się znaleĽć wyraĽnych zdjęć liści śliwy domowej.
Dajcie znać gdyby coś jeszcze się Wam nasunęło na myśl.
dzięki i pozdr
Paweł
Załączniki
js-sliwa.tarnina.PICT0264[1].jpg
js-sliwa.tarnina.PICT0264[1].jpg (72.02 KiB) Przejrzano 4254 razy
Awatar użytkownika
Martin
Posty: 151
Rejestracja: 04 kwie 2005, 10:16
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Martin »

Mam kilka młodych sliw samosiejek i przyznam, że wyglądają bardzo podobnie. Kolce na takich śliwach wyglądają zupełnie inaczej niż na np. głogu - często dokładnie jak młode gałązki tylko ostro zakończone. Przyznaję, że na tych zdjęciach też ich nie widzę (kontrastu brak)
Pozdrawiam
Marcin Szymanek
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Tarnina ma liście najmniejsze ze śliw, mogą być mniejsze o ponad połowę od liści śliw samosiejek. Popatrz na pień drzewka: gładki, brązowo-czerwony z poziomymi jasnymi kreskami. Na 99% śliwa (patrząc na zdjęcie tych dwóch liści z kawałkiem gałązki i pączkami liściowymi), ale nie sposób określić z tego zdjęcia co to, nie wydaje mi się że to ałycza... Sądziłabym raczej że to samosiejka z pestki jakiejś śliwki węgierki (ale czym zapylona - zagadka). Z doświadczenia ogrodniczego mogę powiedzieć, ze owoce będą fioletowe i dość duże a nie małe i żółte, bo po liściach sądząc nie ma to wiele wspólnego z ałyczą, najchętniej rozsiewajacą się śliwą.
Anna Dorota
ODPOWIEDZ