Drzewko bez liści!!

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
pole-position

Drzewko bez liści!!

Post autor: pole-position »

Mam ogromny problem z moim drzewkiem. Jest to wiąz lecz nie wiem jaka odmiana. Mam go kilka miesięcy i ani razu nie miał pełnej korony liści. Praktycznie cały czas ma kilka listków na całej koronie, a jak już rosną liście to tylko z kilku gałązek odrastają takie długie pędy z liśćmi a góra zostaje dalej naga. Przeczytałam też że drzewko powinno mieć kamyczki w doniczce a moje nie ma, może ma za mało wilgoci i dlatego nie chce zrobić się zielone.. Jeśli ktoś by napisał mi co robić by się zazieleniło byłabym bardzo wdzięczna.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Chciałam żeby było dobrze widać :)
Ostatnio zmieniony 23 maja 2006, 23:00 przez pole-position, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

Poprosimy o zdjęcie :)
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

Opisz gdzie trzymasz drzewko, czy je nawozisz, czy było przesadzone, jak często je podlewasz, czy było na coś chore (pasożyty?). Jeśli od dawna się nie zazielenia to część gałązek może być martwa, ale to trudno ocenić na zdjęciu. Czekam zatem na więcej szczegółów.
Fizyk
Posty: 44
Rejestracja: 07 maja 2005, 22:05
19
Imie i nazwisko: Miroslaw Ficek
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Fizyk »

Ja proponuje przesadzenie do dużej (nawet bardzo dużej) doniczki.
Fizyk
pole-position

Post autor: pole-position »

Witam

Trzymam drewko na biurku obok okna lub na szafce naprzeciwko okna ale ogólnie jest mało światła bo często są zasunięte żaluzje. nawoże je około raz na dwa tygodnie i raczej nie było chore (nie widziałam żadnych objawów). Też nie było przesadzane a podlewam ja przeciętnie raz dziennie lub co dwa dni.

Dodam jeszcze że zanim dostałam drzewko stało ono w jakiejś chłodni i sprzedawca powiedział że rozwinie się ładnie w domu. I faktycznie początkowo zaczęło ładnie rosnąć, ale zawsze wypuszczało listki z boku a od samej góry nigdy. Wyrosło kilka długich pędów, więc je przyciełam zostawiając okolo 4 listki (przycięłam zwykłymi nożyczkami) i potem już przestało wypuszczać liście. Czasem urośnie 1-3 długich pędów, poczym one zasychają.

A w przypadku przesadzania czy muszę wybrac jakąś specjalną doniczkę, czy jeśli już będzie ona wielka to nie ma znaczenia jaka??

Z góry dzięki za odpowiedzi!!
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

Narazie przesadĽ je do doniczki tymczasowej i koniecznie dostarcz mu więcej światła. Jak drzewko ma się rozwijać skoro "nie ma co jeść" ;)
pole-position

Post autor: pole-position »

Wielkie dzięki!!

Przesadzę go jeszcze dzisiaj :) I <font color="#FF0000">napewno //ort</font> dam mu więcej światła!! Czytałam już o przesadzaniu i się strasznie pogubiłam w tych informacjach :oops: , w związku z tym mam pytanie do jakiej ziemi przesadzić drzewko i co z kamyczkami. Jakie najlepiej kupić i czy do doniczki też dać kamyczki. I czy opłukać je z tej ziemi w której teraz jest i wsadzić do nowej, czy razem z tą starą ziemią przesadzać?
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

Na spód doniczki nasyp cienką warstwę drenażu np keramzytu. Następnie możesz przygotować mieszankę ziemi dla drzewka i go w niej posadzić lub kupić gotową ziemię do bonsai np. w Leroy Merlin :) Starą ziemię możesz z boków trochę zebrać, ale nie podcinaj korzeni, ani nie wygrzebuj jej na siłę. Po przesadzeniu daj drzewku się zregenerować i jak wypuści liście to zobaczymy co dalej.
pole-position

Post autor: pole-position »

Dzięki!!!!!!!!!!!!!

Już biegnę do sklepu :)
Bonsai-Alfons

Post autor: Bonsai-Alfons »

i jest to odmiana o nazwie wiąz drobnolistny
pole-position

Post autor: pole-position »

To już zauważyłam po dłuższym czasie czytania forum, ale dzięki :)

Narazie przesadziłam drzewko i czekam, ale dalej nic sie nie dzieje. Pewnie potrzebuje jeszcze czasu...
ODPOWIEDZ