Sadzonki Serissy

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Dedkids
Posty: 28
Rejestracja: 03 mar 2006, 16:14
18
Lokalizacja: BiaÂłystok
Kontakt:

Sadzonki Serissy

Post autor: Dedkids »

Podczas mego pierwszego drutowana Serrisy :-)(a raczej pierwszego drutowania w życiu ) zdarzyło się, że odpadły 3 końcówki gałązek – takie młode odrosty długości ok. 2-4cm… tak dla zgrywy wsadziłem je w ziemie… nawet nie wierzyłem, że coś z tego będzie. Jednak okazało się, iż wszystkie 4 „sadzonki” przeżyły 3 tygodnie. Teraz zaczynam się obawiać czy dobrze je traktuje. Co trzeba zrobić by się wzmocniły, można je od razu nawozić? Wątpię żeby tak szybko wypuściły pierwsze korzonki… Pomóżcie. Szkoda by było je zmarnować.
"Come back to us spiders
Come uncrushed my hand"
Kropa

Post autor: Kropa »

Jeżeli przeżyły 3 tygodnie to sie raczej ukorzeniły, serrisa nie lubi przelewania. Jak puściły korzenie to za bardzo sie nad tymi sadzonkami nie rozczulaj. Serrisa łatwo sie zaaklimatyzowywuje.(przynajmmniej tak czytałam :-P )

Pozdrawiam Olcia :wink:
Dedkids
Posty: 28
Rejestracja: 03 mar 2006, 16:14
18
Lokalizacja: BiaÂłystok
Kontakt:

Post autor: Dedkids »

A czy rozsądne jest stawianie sadzonek wieczorami pod lampką? w końcu im więcej światła tym lepiej... słyszałem że żarówka daje ok 1/3 tego co słońce... tylko żeby ta sztuczność im nie zaszkodziła.
A co do korzeni to boję się wyjąć te sadzonki z ziemi i sprawdzić czy mają korzenie :roll:
"Come back to us spiders
Come uncrushed my hand"
Kropa

Post autor: Kropa »

Z tą żarówką to nie jestem za bardzo pewena. Jeżeli jest to prawda to nie naświetlaj tych sadzonek, są za młode, a taka żarówka mogłaby im zaszkodzić, za bardzo nagrzać. Takie eksperymenty raczej dobrze nie działają jeśli nie wiemy co i jak.
Jeżeli nie wiesz czy sie ukorzeniły to zostaw je jeszcze na jakieś 2 tygodnie. Gdy będą miały korzenie to łatwo nie wyjdą z ziemi.
Sprawdzaj też czy nie puszczają młodych pędów- wtedy to nie masz sie o co martwić. Jednak gdy jakimś cudem nie będą miały korzeni to potraktuj ukorzeniaczem.

Pozdrawiam Olcia :wink:
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Witam,
Temat doświetlania roślin był już poruszany na forum viewtopic.php?t=1560&highlight= także sobie poczytaj.
Zwykłe żarówki odpadają bo nic nie dają :idea:
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
sepher

Post autor: sepher »

Pomijając fakt, że długość fali światła jest nieodpowiedniam, to dodatkowo żarówka dostarcza duuużo ciepła. Jeśli roślinki nie mają rozwiniętych korzeni, to mogą mieć problem z pobieraniem odpowiedniej ilości wody i prawdopodobnie je wysuszysz. Jeśli będą stały gdzieś w słońcu to powinno to zupełnie wystarczyć. W żadnym razie nie podawaj im nawozu, zniszczysz ich delikatne korzenie (o ile jakieś już się rozwinęły). Dbaj przede wszystkim o odpowiednie nawodnienie i wilgotność. Dobrze byłoby stworzyc im warunki cieplarniane - na przykład nakryć jakąś przepuszczającą światło folią.
Dedkids
Posty: 28
Rejestracja: 03 mar 2006, 16:14
18
Lokalizacja: BiaÂłystok
Kontakt:

Post autor: Dedkids »

Czy zamiast folii może być np jakaś taka duuuża szklanka bym opakowanie po płutach (takie wlcowate duże:]) czy tu głównie chodzi o to że folia przepuszcza powietrze. o ile przepuszcza ??
"Come back to us spiders
Come uncrushed my hand"
ENERGY

Post autor: ENERGY »

Folia jak na pewno wiesz nie przepuszcza powietrza musisz zrobić otwory żeby była jego wymiana.
Dedkids
Posty: 28
Rejestracja: 03 mar 2006, 16:14
18
Lokalizacja: BiaÂłystok
Kontakt:

Post autor: Dedkids »

Nie zabardzo sie znam za szklarniach... ale... Może to być coś w tym stylu??
No i jeszcze do tego takie pytanko. Jak dużo ma byc tych otworków, jakiej wielkości, i z jakiej strony (góra, boki)?
Załączniki
a.jpg
a.jpg (27.88 KiB) Przejrzano 6871 razy
"Come back to us spiders
Come uncrushed my hand"
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

To nie jest tak ze na dany m,cm jest dana ilośc dziurek i ich srednica.Robisz to na wyczucie by ta folia cos dała,ale by powietrze wymienialo.Sambedziesz wiedział...
Powodzenia
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Kropa

Post autor: Kropa »

Jeżeli przedziurkujesz tą folie jak sito, to wtedy folia nie będzie spełniac swojego zadania, a jeżeli za mało no to wiesz....za mało powietrza.
Dziurki powinny być rozmieszczona równomiernie.

Pozdrawiam Olcia :wink:
Awatar użytkownika
MarcinM
Posty: 200
Rejestracja: 01 paź 2005, 07:35
18
Lokalizacja: Szczytno

Post autor: MarcinM »

Roślinie raczej nie zaszkodzi mała ilość powietrza,a prędzej za duża wilgotność...
Marcin M
Dedkids
Posty: 28
Rejestracja: 03 mar 2006, 16:14
18
Lokalizacja: BiaÂłystok
Kontakt:

Post autor: Dedkids »

rambocha pisze:Roślinie raczej nie zaszkodzi mała ilość powietrza,a prędzej za duża wilgotność...
Czyli ma przez to rozumieć, że musze ją teraz mniej podlewać. Tak ?? #-o
"Come back to us spiders
Come uncrushed my hand"
Awatar użytkownika
MarcinM
Posty: 200
Rejestracja: 01 paź 2005, 07:35
18
Lokalizacja: Szczytno

Post autor: MarcinM »

Podlewaj normalnie, ale postaraj się aby powietrze się wymieniało(tak jak napisał Akre)...
Marcin M
Dedkids
Posty: 28
Rejestracja: 03 mar 2006, 16:14
18
Lokalizacja: BiaÂłystok
Kontakt:

Post autor: Dedkids »

Dzięki waszej . moje sadzonki wyglądają świetnie (wg. Mnie:) )tylko ostatnio zaniepokoiła mnie jedna rzecz. W sumie większość sadzonek ma grubo ponad miesiąc, wiec korzenie powinna już puścić. Ziemia nigdy nie była zmieniana, dosypywana czy coś tam z nią robiono, więc wszystkie nie potrzebne chwasty powinny już dawno wyrosnąć, a jeszcze szybciej biorąc pod uwagę, że była w "foliowej szklarni". Więc w takim razie, co TO jest? Czy to jest możliwe, że to coś to Serissa z korzenia innej sadzonki? Czy to można spokojnie wyrwać i nie zawracać sobie tym... czterech liter?
Załączniki
DSCN4207.JPG
DSCN4207.JPG (83.1 KiB) Przejrzano 6747 razy
"Come back to us spiders
Come uncrushed my hand"
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Spokojnie możesz to wyrwać i nie zawracać sobie tym czterech liter.
Artur
ODPOWIEDZ