JakiÅ› Fikus czy bedzie z niego bonsai??

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
tazbir

JakiÅ› Fikus czy bedzie z niego bonsai??

Post autor: tazbir »

Witam wszystkich. Na początek usprawiedliwie sie zanim cokolwiek napisze;) pragne przeprosić wszystkic stałych bywalców znajacych sie na rzeczy za kolejny taki popspolity temat ale musze zasięgnąć rady.... chodzi o to że mam jakiegoś fikusa ale zupelnie nie wiem co to dokładnie jest, niedawno dostałem w prezencie bonsai i teraz zastanawaim sie czy z tego fikusa można coś zrobić. Ma jakieś 1-2 lata był chodowany z zaszczepki. Załączam zdjecie żeby każdy wiedział o czm mówie (niestety nie jest najlepszej jakości bo robione jest telefonem ale innego aparatu nie mam:() jeśli ktoś bedzie tak życzliwy i mi poradzi co z nim zrobić to bede bardzo wdzięczny!
Załączniki
fikus2.jpg
fikus2.jpg (8.65 KiB) Przejrzano 3473 razy
fikus1.jpg
fikus1.jpg (7.98 KiB) Przejrzano 3473 razy
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Jest to łysy patyczek który zwie sie fikusem benjaminem :wink: Z każdego da sie cos zrobić,o ile umiesz sie nim odpowiednio opiekowac,i jestes wstanie zobaczyc jego predyspozycje.Narazie daj mu rosnąc niech sie zageszczą na wiosne do wiekszej doniczki.
PS.czeka Cie jeszcze ładny kawałek czasu proces zmniejszania liści :-)
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
tazbir

Post autor: tazbir »

no własnie coś nieco czytalem o tym zmniejszaniu liści ale to chyba jeszcze za wcześnie na niego nie? był bardziej gęsty ale jakiś czas temu pozbawiłem go kilku gałązek bo wyglądał jak beznajdziejny krzak:| Zastanawiam sie czy nie uciąć tej długiej gałęzi odchodzącej na bok? bo od jakiegoś czasu rośnie on na długość zamiast przybierać cokolwiek w pniu.
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Trudno żeby w takich warunkach w takim tempie i w takiej doniczce przybierał na pniu :roll: Narazie nic nie ucinaj jest i tak dostatecznie łysy,nie wiem <font color="#FF0000">wogule //ort</font> po co żes tamte ucinał skoro nie nadałes mu formy a tylko go ogołosciłeś...Przemysl czasem pierw

Powodzenia
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
tazbir

Post autor: tazbir »

obciołem tylko 2 gałązki które w dodatku były niewielkie więc cały fikus nie ucierpiał na tym bardzo. Teraz przestawiłem go na okno i mam nadzieje że bedzie mial sie dobrze, póki co puszcza nowe pędy co jest chyba oznaką zbliżającej sie wiosny :-) Czytałem tutaj na forum ze ktoś zrobił sobie taki eksperyment że wyciągnął korzenie z ziemi (dokładnie oplutł korzeniami jakiś kamień) i dość ciekawie to wyglądało. Zastanawiam sie czy podobnego eksperymentu nie zrobić na swoim fikusie. Co o tym myślicie?
EwaKarolina

Post autor: EwaKarolina »

Z tego co wiem nie wyciaga sie korzeni z ziemi zeby oplotly kamien, a wrecz przeciwnie zasypuje sie kamien ziemia i czeka i czeka i czeka, az korzenie go oplota :roll: ewentualnie sadza sie roslinke do wysokiej doniczki i czeka na wzmocnienie systemu korzeniowego. Raz na kilka miesiecy odsypujac czesc ziemi aby pomalutku odkryc korzenie. I dopiero potem doklada sie kamienie.
Zastanawiam sie tylko :hmmm: fikus na kamieniu ....
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Nie chce cie oklamywac tak jak poprzednicy wiecz powiem szczerze.
Osobiscie podarowalbym temu fikusowi zycie jako krzak i poszukał czegos innego. Przez najblizsze 10lat nic z nim konkretnego nie zrobisz i na nic ci zabiegi ogrodnicze.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Ewo, fikus na kamieniu to bardzo popularna rzecz, z tego powodu że korzenie (tak jak pędy) ficusa są plastyczne, gładkie, ładnie się "zlewają" z kamieniem.
Anna Dorota
ODPOWIEDZ